Jakie nasiona marchwi kupić – nasiona marchwi jadalnej

Marchew jest rodzajem rośliny z rodziny selerowatych. Najpopularniejszym gatunkiem jest marchew zwyczajna (Daucus carota dativus), uprawiana w Europie i w Azji od czasów starożytnych. Korzeń jadalnej marchwi jest smacznym składnikiem surówek i sałatek, dodawany bywa do potraw gorących oraz wykorzystywany na przetwory. Na łąkach możemy natknąć się na białe kwiaty dzikiej marchwi rośliny typowej dla klimatu umiarkowanego. Z nasion dzikiej marchwi pozyskiwany jest olej, wykorzystywany do produkcji kosmetyków.

Nasiona marchwi sieje się w ogrodzie warzywnym w 2 lub 3 roku po oborniku. Warzywa przeznaczone do wczesnego zbierania wysiewamy w końcu marca i na początku kwietnia. Jeśli chcemy uzyskać zbiór w czerwcu, nasiona marchwi musimy wysiać w listopadzie, zanim zamarznie ziemia. Do wysiania jesienią nadają się wczesne odmiany marchwi. W maju siejemy marchew na przechowywanie, wybierając polecane odmiany.

Nasiona marchwi, w zależności od odmiany, siejemy w odpowiedniej odległości rzędów. Marchew o korzeniach kulistych i stożkowatych, wymagają zastosowania odległości rzędów co 15 cm. Odmiany marchwi o korzeniach dłuższych, wymagają większej odległości między rzędami, co 25 cm. Nasiona wysiewamy na głębokość 1- 2 cm, do wilgotnego podłoża. Zasiane warzywa wymagają regularnego podlewania.

Pielęgnacja uprawy polega na odchwaszczaniu grządek oraz przerywaniu roślin. Pozbywaniu się chwastów powinno towarzyszyć delikatne spulchnianie wierzchniej warstwy gleby. Przerywamy marchew, gdy pojawią się młode roślinki, starając się pozostawić pojedyncze sztuki. Wczesne odmiany marchwi można zacząć zbierać w czerwcu i w lipcu, natomiast odmiany, hodowane na przechowywanie, zbiera się jednorazowo, na przełomie września i października. Sprawdź także ten artykuł o uprawie marchwi w ogrodzie.

Nasiona marchwi i ich wysiew oraz cena nasion marchwi, jakie nasiona marchwi kupić
Jakie nasiona marchwi kupić, czyli nasiona marchwi i cena nasion marchwi

Polecane odmiany marchwi i cena nasion marchwi

Marchew Paryska ‘Mercado de Paris 3’ – należy do odmiany bardzo wczesnej, przeznaczonej do uprawy pod osłonami oraz w gruncie. Wysiew nasion przeprowadzamy jesienią lub na wiosnę - w marcu. Przerywamy rośliny w kwietniu i w maju, a marchew zbieramy w czerwcu. Korzeń marchwi osiąga 5 cm grubości, jest prawie okrągły. Odmiana jest bardzo smaczna, słodka, chętnie spożywana przez dzieci. Nadaje się do wykorzystania na surowo i po ugotowaniu oraz do dekorowania serwowanych dań. Cena nasion wynosi około 3 zł, za 2 g nasion.

Marchew Nantejska – należy do odmiany średnio wczesnej, przeznaczonej do zbierania latem i jesienią – od połowy sierpnia do końca września. Stożkowy korzeń, tępo zakończony, dorasta do 20 cm długości. Marchew wyróżnia delikatny słodki smak. Nasiona marchwi wysiewa się w drugiej połowie marca, do połowy maja, w rzędach, co 25 - 40 cm. Na rynku dostępne są nasiona zaprawione przeciw chorobom marchwi, otoczkowane oraz na taśmie. Cena nasion marchwi wynosi od około 1 zł (za 3 g i 5 g nasion) do około 75 zł, za 500 g nasion.

‘Solar Yellow’, Mello Yello’ F1, ‘Yellostowne’ – są nazwami odmian marchwi złocistej, wyróżniającej się żółtym wybarwieniem skórki. Marchew żółta zawiera luteinę, barwnik wpływający na zdrowie oczu. Późne odmiany, wysiewane wprost do gruntu w połowie maja, zbierane są we wrześniu. Marchew żółta nadaje się do przechowywania, na przetwory i mrożonki. Uprawa złocistych marchwi wymaga okrywania ziemią wystających górnych części korzeni, które pod wpływem światła zaczynają wybarwiać się na zielono. Cena żółtej odmiany wynosi około 3 zł za 100 sztuk nasion.

Uprawa marchwi jadalnej - porady

Nasiona marchwi najlepiej kupić w dobrych sklepach oraz w centrach ogrodniczych. Nasiona do wysiania w ogródkach przydomowych dostępne są w niewielkich porcjach. Nasiona marchwi kiełkują po dłuższym czasie, więc warto razem z marchewką zasiać szybciej kiełkujący koper, rzodkiewkę lub szpinak, by zaznaczyć rzędy marchwi. Siew bardzo drobnych nasion można ułatwić, stosując nasiona otoczkowane, pokryte specjalną substancją organiczną, co czyni nasiona większymi. Zachowanie zalecanych odległości zapewni zastosowanie taśm nasiennych.

Grządki z marchwią przykrywamy siatką, co ograniczy porażenie roślin przez połyśnicę marchwiankę. Niewielkie żółte larwy żerują w korzeniach marchwi. Po przerwaniu, warzywa podlewamy – taki zabieg utrudni szkodnikom złożenie jaj w spulchnionej glebie. Ochronę stanowi uprawa współrzędna cebuli i czosnku. Jeśli korzenie zostaną zaatakowane przez nicienie, dobrą ochroną są aksamitki, posadzone między marchwią.

Marchew późną pozostawiamy w podłożu jak najdłużej, by uzyskać intensywny aromat warzywa. Zebrane marchewki możemy przechowywać przez całą zimę, w chłodnej piwnicy. Warzywa umieszczamy w piasku. Obcinamy liście – 2 cm nad główką korzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny