Dobre nasiona – wybór materiału siewnego

Nasiona ogórków, przeznaczone do przydomowych ogrodów warzywnych, sprzedawane są w małych porcjach. Na rynku dostępne są nasiona, o wysokiej zdolności kiełkowania:

  • nasiona dopuszczone do sprzedaży na podstawie zaświadczenia stacji oceny nasion SON,
  • nasiona kwalifikowane, wyróżniające się wyższą zdolnością kiełkowania,
  • nasiona kalibrowane, tej samej wielkości, kiełkujące w tym samym czasie,
  • nasiona otoczkowane substancją rozpuszczająca się w glebie, co pozwala zachować właściwe odstępy przy siewie nasion oraz czyni niepotrzebnym przerywanie siewek,
  • nasiona w taśmie nasiennej, umieszczone we właściwych odstępach.

Na torebkach z nasionami producent wskazuje na istotne informacje, dotyczące nazwy odmiany, sposobu wykorzystania nasion, terminu siewu, terminu przydatności do siewu oraz ceny za opakowanie. Najlepiej nabyć nasiona ogórków w sklepach ogrodniczych, oferujących klientom sprawdzony materiał siewny. Często dostępne są nasiona już zaprawione odpowiednim środkiem, chroniącym przed chorobami i szkodnikami. Możemy samodzielnie zaprawić materiał siewny, stosując dostępną na rynku ogrodniczym zaprawę do nasion i roślin kiełkujących.

Dokonując zakupu nasion, powinniśmy zwrócić uwagę, czy nasze wymagania spełnią nasiona ogórków gruntowych, czy raczej interesuje nas ogórek szklarniowy. Wiele odmian ogórków gruntowych nie będzie dobrze rozwijać się w gorącej i wilgotnej szklarni. Niektóre przeznaczone są właśnie do takiej uprawy. Nasiona mieszańcowe, otrzymane z krzyżówek atrakcyjnych odmian, oznakowane są symbole F1. Rośliny odporne są na choroby i szkodniki, wydają obfite plony i są mniej wrażliwe na przymrozki. Symbolem BIO lub EKO oznacza się nasiona ekologiczne.

Ogórek gruntowy – popularne odmiany

Do uprawy w ogrodach warzywnych możemy wykorzystać nasiona ogórków odmiany sałatkowej, konserwowej i przeznaczonych do kiszenia. Ogórki siejemy przy temperaturze dobowej, wynoszącej przynajmniej 10 – 12 stopni Celsjusza, w rozstawie co 20 cm. Odległość między rzędami powinna wynosić około 1,5 m – 2 m.

Ogórek gruntowy ‘Dar’ – należy do odmiany krzaczastej. Siew ogórków przeprowadza się w maju i na początku czerwca. Zbiór ogórków możliwy jest w lipcu i w sierpniu. Krzaczki ogórków dorastają do 60 cm wysokości. Rośliny wymagają ciepłego i słonecznego stanowiska oraz regularnego nawadniania. Zaletą odmiany są smaczne owoce, pozbawione nasion. Możliwa jest uprawa odmiany w donicach i skrzynkach – na balkonach i tarasach. Ogórki nadają się do przyrządzenia sałatek, możemy je kisić i konserwować. Cena za 5 g nasion wynosi około 8 zł.

Ogórek gruntowy ‘Rodos’ F1 – to ogórek korniszonowy, nadający się na przetwory i do spożycia bezpośredniego. Odmiana wyróżnia się niewielkimi rozmiarami owoców oraz wysoką plennością. Siew ogórków odbywa się od stycznia do maja. Zbiór dojrzałych ogórków możliwy jest od połowy lipca do września. Ceny odmiany wynoszą od około 3,40 zł za opakowanie 5 g do około 7 zł, za 60 nasion na taśmie z nawozem (siew ogórków gruntowych przeprowadzamy w maju).

Siew ogórków do gruntu, a także porady, jakie nasiona ogórków kupić
Porady, jakie nasiona ogórków kupić, czyli siew i uprawa ogórków gruntowych

Ogórek gruntowy ‘Śremski’ – należy do popularnej odmiany, wyróżniającej się odpornością na choroby. Smaczne owoce, z niewielką komorą nasienną, mają brodawkowatą ciemnozieloną skórkę, z żółtawymi smugami. Ogórki nadają się do bezpośredniego wykorzystania oraz do konserwowania i kiszenia. Siew ogórków gruntowych odbywa się w drugiej połowie maja. Rośliny wymagają uprawy na słonecznym ciepłym stanowisku, w nawożonym wilgotnym podłożu. Zbiór ogórków odbywa się od połowy lipca do września. Cena nasion w opakowaniu 5 g wynosi około 4 zł. Dostępne są również dobre nasiona ‘Śremskie’ otoczkowane – w cenie 4,50 zł za 50 nasion oraz nasiona odmiany ‘Śremskiej’ F1, na taśmie nasiennej – cena za 60 nasion wynosi około 8 zł. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy siać ogórki gruntowe.

Uprawa ogórków na sznurkach – ogórki pnące

Możemy uprawiać ogórki poziomo lub przy podporach – w pionie. Ogórki tworzą długie czepliwe wąsy, dzięki czemu możemy je nasadzić jako pnące rośliny. Na opakowaniach z nasionami znajdziemy stosowną informację, czy zastosowana odmiana ogórków może być prowadzona w sposób pionowy. Nie każda odmiana nadaje się do hodowli pionowej, np. odmiana ogórków gruntowych ‘Dar’, pomimo długich wąsów, nie jest zdolna do wspinania się po podporach.

Najprostszym sposobem pionowej uprawy jest rozciągnięcie nad rzędami ogórków drutu, do którego przywiążemy sznurki, po których będą piąć się ogórki. Uprawa ogórków na sznurkach sprawdzi się również na tarasie lub balkonie. Sznurki możemy przywiązać, np. do barierek balkonowych. Ogórki poradzą sobie również przy podporach, takich jak siatki, drewniane kratki oraz solidne stelaże, zdolne do utrzymania ciężaru owocującej rośliny.

Pionowa hodowla ogórków umożliwia oszczędne wykorzystanie miejsca w ogrodzie warzywnym. Ogórki przy podporach tworzą oryginalną zieloną ścianę, zapewniając intymność właścicielom. Na tarasach i balkonach pełnią rolę dekoracyjną, jednocześnie dostarczając smacznych ogórków.

ikona podziel się Przekaż dalej