Nasiona pomidorów - które wybrać? Popularne odmiany, ceny, opinie
Polskie pomidory, dojrzewające w pełnym, sierpniowym słońcu są najsmaczniejsze. Dlatego wiele osób decyduje się na ich samodzielną uprawę w ogrodzie lub na balkonie. Jednak nie zawsze warzywo jest tak smaczne, jakby się chciało. Przyczyną nie musi być wcale pielęgnacja. Czasami tajemnica tkwi w… nasionach. Poznaj najsmaczniejsze odmiany i dowiedz się, jakie nasiona pomidorów wybrać, by dawały najzdrowsze owoce.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pomidorach.
Nasiona pomidorów – zakup i cena
Nasiona pomidorów ze sklepu czy z samodzielnej uprawy
Nasiona pomidorów najczęściej kupuje się w małych opakowaniach. Z reguły nie widać, jak wyglądają, więc trudno stwierdzić, czy są dobrej jakości. Warto jednak wziąć pod uwagę, jak wygląda opakowanie – nie powinno być wilgotne, ponieważ nasiona pomidora bardzo łatwo kiełkują w kontakcie z wilgocią.
Zakup nasion pomidorów to o wiele lepszy pomysł niż hodowanie roślin z samodzielnie pobranych nasion z owoców. Dlaczego? Większość odmian pomidorów to odmiany F1. Oznacza to, że nowe krzaczki nie muszą mieć cech rośliny matecznej. Owoce mogą mieć inną wielkość, kształt i smak, krzewy mogą mieć różną wielkość. Dzieje się tak, ponieważ to odmiany mieszańcowe, więc niektóre rośliny mogą mieć cechy jednego przodka, inne drugiego. Nasiona F1 są starannie wyslekcjonowane przez producenta.
Sprzedaż w sklepach online i stacjonarnych
Sprzedaż nasion pomidorów prowadzona jest zarówno w sklepach ogrodniczych – online i stacjonarnych, jak i w supermarketach. W większości sklepów jednak możesz znaleźć najpopularniejsze i stare odmiany, jeśli więc szukasz bardziej oryginalnych odmian, koniecznie zainteresuj się ofertami online.
Nasiona najczęściej sprzedawane są w opakowaniach 1-gramowych. Wydaje się mało? Waga 1000 nasion to między 2,7 a 3,3 g, co oznacza, że takim opakowaniu znajduje się od 300 do 400 nasion. Zdecydowana większość z nich ma zdolność do kiełkowania, ponieważ nasiona pomidorów są bardzo trwałe, więc możesz uzyskać naprawdę bardzo wiele roślin z jednego opakowania. Cena jednego to koszt około 2 zł.
Nasiona pomidorów gruntowych czy szklarniowych?
Zanim kupisz pomidory, musisz zastanowić się, jakie odmiany będą dla ciebie najlepsze. Aby to ustalić musisz zastanowić się, gdzie będziesz uprawiać pomidory. Odmiany pomidorów gruntowych są nieco inne niż szklarniowych czy tunelowych. Przede wszystkim muszą być bardziej odporne na niską temperaturę. Mogą być także nieco wyższe.
Nasiona pomidorów tunelowych dotyczą odmian karłowatych. Zarówno one, jak i odmiany szklarniowe mogą być nieco mniej odporne na chłód, dlatego rzadko nadają się do ogrodu. Warto także zwrócić uwagę na odmiany idealne do pojemników, które można uprawiać na przykład na balkonie, tarasie czy w maleńkim ogródku. Jeśli planujesz uprawę tych czerwonych warzyw, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat sadzenia pomidorów.
Najsmaczniejsze odmiany pomidorów - typowe
Nasiona pomidorów tunelowych
Jest co najmniej kilkanaście odmian pomidorów, które nadają się do uprawy pod osłonami. Najbardziej popularnym reprezentantem pomidorów szklarniowych jest ‘Słonka’. Powoli popularnością dorównuje jej ‘Pelikan’. Są to polskie odmiany, o średnich owocach, które bardzo dobrze znoszą transport.
Jeśli chodzi o większe owoce, także możesz znaleźć kilka ciekawych odmian. Plenne ‘Bekasy’, intensywnie czerwone ‘Remizy’, albo bardzo odporne ‘Tukany’ są zdecydowanie najbardziej popularne i smakowite.
Odmiany pomidorów gruntowych
Odmian pomidorów gruntowych jest jednak zdecydowanie o wiele, wiele więcej. Ich nasiona można najczęściej dostać nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale tak naprawdę we wszystkich marketach na wiosnę. Do tych najbardziej popularnych należą polskie ‘Krakus’ i ‘Kmicic’, które najlepiej sprawdzają się do uprawy amatorskiej. Są odporne na choroby grzybowe i mróz, są także dość duże i bardzo, bardzo smaczne.
Jeśli nie masz wiele miejsca w ogrodzie, możesz posadzić pomidory karłowe, które nie zajmą za wiele przestrzeni. Wymagają palikowania, ale nie są wysokie i nie potrzebują dużych odstępów. Takie odmiany to na przykład ‘Beta’, ‘Betalux’ czy ‘Faworyt’. Te niezwykłe pomidorki są bardzo smaczne na surowo, ale poza tym ich kremowy, mięsisty miąższ idealnie sprawdza się do przetworów. Domowe przeciery, keczupy czy sosy można zrobić także z niezwykle odpornych pomidorach ‘Talon’. Z drobniejszych odmian do uprawy w gruncie najbardziej popularne są ‘Koralik’, które tworzą duże grona maleńkich owoców.
W gruncie bardzo dobrze sprawdzają się także pomidorki malinowe. W tym wypadku powodzenie mają zarówno nowe, jak i stare odmiany, jak ‘1884 Purple’ czy ‘Frabmo’. Bardzo smaczny jest także pomidor ‘Malinowy Ożarowski’, który niedawno powstał dzięki staraniom polskich genetyków. Prawdziwym gigantem wśród pomidorków malinowych jest ‘Manistella’, której owoce mają nawet 450 g.
Ciekawe odmiany pomidorów
Pomidory truskawkowe i czereśniowe
W ostatnim czasie pojawiło się wiele odmian, które mają ciekawe owoce – ich kształt lub smak przypomina najczęściej inny owoc. Największym ulubieńcem dzieci są pomidory truskawkowe, dorobnoowocowe odmiany (koktajlowe), które mają kształt truskaweczek i są bardzo, bardzo słodkie. Ich nasiona można kupić niemalże wszędzie. Podobnie popularne są także drobniutkie pomidorki czereśniowe, które mają ładny, intensywny kolor.
Największym hitem ostatnich lat są pomidory ananasowe, czyli belgisjka odmiana ‘Ananas Noir’. Ma dwa kolory, jest zielono-czerwona. W przekroju może naprawdę trochę przypominać ananasa i jest faktycznie dość słodka. Te słodkie, aromatyczne owoce mogą być bardzo duże – nawet około 400 g! To wczesna odmiana, ale nadaje się i do uprawy w gruncie, i do uprawy w folii.
Nasiona pomidorów – odmiany kolorowe
Na uwagę zasługują także odmiany kolorowe, które mają inną skórkę. Są najczęściej bardzo smaczne, a przy tym po prostu ładnie wyglądają. To najlepszy element dekoracyjny sałatek warzywnych i półmisków. Bardzo powszechne są pomidorki o żółtej skórce, jak ‘Ola Polka’ czy ‘Złoty Ożarowski’. Są to odmiany idealne do uprawy amatorskiej.
Bardziej ekstrawaganckie odmiany mają czarną skórkę. Na uwagę zasługuje ‘Noire de Crimee’, która bywa znana także pod nazwą ‘Czarny Książę’. Jest to pomidorek o ciemnej skórce, których miąższ jest czerwony i bardzo słodki. Bardzo dekoracyjne wyglądają także pomidory ‘Tigerella’, które mają… pomarańczowe paski jak tygrys. Są ładne i z pewnością przypadną do gustu najmłodszym.