Nasiona warzyw krok po kroku - co i jak wybrać, ceny, porady
Okres wiosenny to czas, kiedy zastanawiamy się już nad wyborem nasion jarzyn. Nasiona marchwi, nasiona rzepaku, nasiona pomidorów, nasiona cebuli, nasiona kukurydzy, nasiona ogórków i innych warzyw i ziół, zapełniają półki w sklepach ogrodniczych i nie tylko. Sklepy stacjonarne i te w internecie, umożliwiające nam zakup bio nasion warzyw gruntowych, prześcigają się w oferowaniu najlepszych cen. Jednak czy ceny za nasiona warzyw są najważniejsze? Sami zobaczmy, o czym pamiętać, kupując holenderskie i polskie nasiona jarzyn.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzeniu roślin.
Nasiona warzyw - o czym pamiętać przy wyborze
Kupno nasion warzyw i ziół, bez różnicy, czy wybieramy nasiona polskie, holenderskie, ekologiczne i bio, czy tradycyjne, powinno być bardzo przemyślane. Dlatego też warto dowiedzieć się, o czym pamiętać, jeszcze przed pójściem do sklepu ogrodniczego lub zerknięciem na stronę internetową.
W pierwszej kolejności powinniśmy przemyśleć, jakie warzywa lub zioła potrzebujemy w naszym ogrodzie, lub inspekcie. Jest to bardzo istotne, ponieważ odwiedzając już sklep ogrodniczy lub wchodząc na strony w internecie ze sklepami, zajmującymi się sprzedażom nasion, możemy mieć problem ze znalezieniem tego, co nas właśnie interesuje. Dlaczego? W sklepach jest ogromny wybór gatunków i odmian warzyw i ziół, które mogą zawrócić nam w głowie, a wtedy prawdopodobnie kupimy to, co nam się podoba, a niekoniecznie to, czego potrzebujemy.
Podczas określania tego, jakie nasiona nas interesują, nie możemy zapomnieć o tym, by wziąć pod uwagę, to, które warzywa i zioła najczęściej i najchętniej spożywamy w naszym domu. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie wymagania mają konkretne warzywa i czy jesteśmy w stanie im sprostać, bo jeśli nie, wtedy lepiej po prostu z nich zrezygnować. Przed wysiewem ważne jest odpowiednie przygotowanie nasion. Sprawdź ten artykuł z informacjami na temat stratyfikacji nasion.
O czym warto wiedzieć, kupując nasiona warzyw
Od jakiego producenta kupić nasiona jarzyn gruntowych i ziół
Wybierając ekologiczne nasiona, powinniśmy pamiętać o tym, by zwracać uwagę na to, od jakiego producenta są nasiona. Mając do wyboru wybór nasion holenderskich, a polskich, lepszym rozwiązaniem będzie wybranie krajowych nasion, nie tylko ze względu na ceny, ale o tym za chwilkę.
Przy wyborze nasion warto przyjrzeć się dokładnie temu, jakie opinie ma dany producent i wybrać właśnie tego, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami klientów. Nie zawsze, ale w większości przypadków, daje to nam pewną gwarancję na to, że nasiona były odpowiednio zapakowane i przygotowane, dzięki czemu mamy większą pewność tego, że bez problemu wykiełkują w naszym ogrodzie. Najczęściej informacja o producencie znajduje się na opakowaniu pod nazwą gatunkową warzywa i jego odmianą. Właśnie z tego dowiemy się, jaka firma zajmowała się pakowaniem nasion oraz ich produkcją.
Kolejna kwestia tyczy się właśnie tego, czy wybierzemy polskie bio nasiona, czy też zagraniczne. Oczywiście zawsze lepszy będzie wybór polskich nasion, ponieważ ich cena jest zazwyczaj niższa (nawet o 2-3 zł), ale to nie wszystko. Pamiętajmy o tym, że nasiona importowane nie są przyzwyczajone do polskich warunków pogodowych, w przeciwieństwie do nasion krajowych. A to już jest dużym udogodnieniem przy procesie uprawy.
Wybrać sklep ogrodniczy czy zakup w internecie?
Zakupy ekologicznych warzyw w sklepach stacjonarnych, ale i internetowych są bardzo popularne. Obecnie sklepy internetowe są bardzo wiarygodne, zwłaszcza jeśli prowadzone są przez producenta nasion. Wtedy bez problemu możemy zdecydować się na ich zakup. Co więcej, zakupy przez internet cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, bo bez wychodzenia z domu możemy zamówić sobie nasiona warzyw i ziół, które nas interesują, a dodatkowo otrzymamy je pocztą lub kurierem. Wielokrotnie też zakupy przez internet są tańsze, ponieważ kupując w mniejszych sklepach ogrodniczych, możemy natrafić na dwukrotnie wyższe ceny.
Najważniejsze jest jednak to, by nie kupować nasion warzyw od sprzedawców ulicznych, czy też na różnych bazarkach i ryneczkach. Wtedy możemy natknąć się na nasiona, które są już dawno po terminie i nie nadają się do wysiewu. Poza tym nie wiemy też, w jaki sposób były one przechowywane, co daje nam 50% szans na to, że po wysianiu kiełki w ogóle wzejdą.
Obojętnie, czy mamy w planach zakup nasion w sklepie stacjonarnym, czy też w internecie, powinniśmy pamiętać o tym, by wybierać możliwie jak najbardziej odporne na choroby i wirusy gatunki roślin. Przez to unikniemy obowiązku ochrony chemicznej warzyw przed chorobami.
Nasiona warzyw - informacje na opakowaniach
Co znajduje się na opakowaniu z nasionami?
Opakowanie to dla wielu osób mało istotny papierek, który służy jedynie do tego, aby w jakiś prosty i szybki sposób przetransportować nasiona do domu, a po wysianiu można już go wyrzucić. Otóż nic bardziej mylnego. Opakowania nasion warzyw, ziół, kwiatów i innych roślin, są bardzo pomocne, ponieważ nie mamy na nich jedynie napisanej nazwy, ale bardzo dużo istotnych informacji.
W pierwszej kolejności zacznijmy od tego, co dla wielu osób jest najważniejsze, a mianowicie to, jak wysiewa się nasiona. Właśnie ta informacja zawarta jest w bardzo przystępny sposób na opakowaniu, a dodatkowo znaleźć na nim możemy to, w jaki sposób przebiega cała uprawa i pielęgnacja.
Jednak ważniejszymi czynnikami są inne dane i oznaczenia. Jednym z nich jest pieczątka, znajdująca się na odwrocie opakowania, na której znajdują się informacje o terminie przydatności nasion do wysiewu, ale również numerze partii. Poza tym powinniśmy przyjrzeć się, jaki jest stosunek wagi do ceny, bo często przy zakupie tanich nasion, możemy spotkać się z tym, że jest w nich o wiele mniej nasion, niż w torebce, która jest dostępna w minimalnie wyższej cenie.
Nasiona warzyw - bardzo istotne oznaczenia skrótowe
Przejdźmy teraz do oznaczeń, na które zwraca uwagę bardzo mało osób, a są one nieprawdopodobnie ważne. Pierwszym z nich będzie oznaczenie "Nasiona pakowane hermetycznie", co oznacza, że daje nam to pewność dłuższej żywotności nasion i tego, że nasiona były chronione przed wilgocią. "Taśma nasienna" mówi nam o tym, że nasiona umieszczone są na taśmie, dzięki której łatwiej będzie posiać nam ręcznie warzywa.
"Nasiona ekologiczne" to znak, że nasiona mają certyfikat plantacji, która stosuje ekologiczne metody uprawy. "Nasiona inkrustowane" to oznaczenie dla nasion, które trzeba wysiewać w rękawiczkach, bo został do nich dodany środek chemiczny. Z kolei oznaczenie "Nasiona zaprawiane", informuje o tym, że nasiona są zabezpieczone przed chorobami i szkodnikami, a dodatkowo, że wysiewać je musimy również w rękawiczkach. Natomiast "Nasiona zaprawiane ziołami" oznacza, że nasiona moczone były w wyciągach z ziół, przez co nie musimy stosować do ich wysiewu rękawic. "Nasiona otoczkowane" to nasiona w kulistej otoczce, w której znajdują się środki ochrony, a także nawozy.
Możemy także spotkać się z takimi oznaczeniami, jak "MIX", który mówi nam o tym, że jest to mieszanka nasion tego samego gatunku lub innych gatunków o takich samych zastosowaniu. Oznaczenie "F1" mówi nam o tym, że jest to odmiana mieszańcowa, mająca specjalne cechy, z reguły wyjątkowo duże owoce i kwiaty. Ostatnim oznaczenie już jest "Jakość WE", które mówi nam o tym, że nasiona spełniają normę Wspólnoty Europejskiej. Takie oznaczenie jest jedynie widoczne na gatunkach, które zostały wytypowane przez Wspólnotę Europejską.