Tropaeolum tuberosum - uprawa w ogrodzie

Nasturcja bulwiasta, podobnie jak inne nasturcje pnące, posiada długie, 2-4 -metrowe pnące łodygi. Nasturcja karłowa jest niska, dorasta do 30 cm wysokości. Soczyście zielone tarczowate liście, obok jaskrawych pomarańczowo-czerwonych rurkowatych kwiatów, stanowią atrakcyjną ozdobę rośliny. Korzeniem jest jadalna bulwa, którą możemy z powodzeniem przechować przez zimę w chodnej piwnicy, pod osłoną suchego torfu.

Wśród licznych odmian tego gatunku nasturcji na sadzenie w ogrodzie zasługują odmiany: ‘Amarillo’ , ‘Red’, ‘Blanca’, ‘Lima Holand’, ‘Bogota Market’, ‘Bloody Tears’ oraz ‘White Red Stripes’. Są roślinami krótkiego dnia, wytwarzające kłączowe bulwy dopiero jesienią. Przyspieszenie hodowli możliwe jest po zasadzeniu bulwy w marcu do doniczek produkcyjnych i wysadzeniu siewek na stałe miejsce dopiero w połowie maja, po ustąpieniu wiosennych przymrozków, w rozstawie około 15 cm. Nasturcje pnące nie tolerują przesadzania. Jeśli pragniemy obfitego kwitnienia, musimy uważać, by roślin nie przenawozić. A może zainteresują cię także te artykuły o bylinach w ogrodzie?

Nasturcja bulwiasta przy płocie ładnie się prezentuje. Można ją uprawiać codziennie, ma bardzo szerokie zastosowanie.
Nasturcja bulwiasta (tropaeolum tuberosum) - uprawa, zastosowanie, porady

Sadzenie nasturcji bulwiastej na rabatach wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego, osłoniętego przed chłodnymi podmuchami wiatru, który może uszkodzić kruche łodygi. Kwiat nasturcji wrażliwy jest na przesuszenie i zbyt mokre podłoże, stąd wybieramy gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i niezbyt żyzne. W próchnicznej glebie rozwiną się liście, kosztem kwiatów. W czasie letnich upałów roślina wymaga regularnego podlewania. Przelanie ziemi będzie skutkować żółknięciem liści. Na obrzeża rabatek sprawdzi się nasturcja karłowa. Jeśli zainteresował cię temat tych kwiatów, sprawdź także ten artykuł o nasturcjach.

Nasturcja jadalna – właściwości i zastosowanie

Jadalne bulwy nasturcji można spożywać po obróbce cieplnej lub na surowo. Dzięki ostremu, pieprznemu smakowi, są dobrą przyprawą jajek, serów i sałatek. Jadalny jest także kwiat nasturcji i liście. Dodatek drobno posiekanych świeżych płatków kwiatowych do ziołowych past, wzbogaci smak smacznych i zdrowych kanapek.

Przepis na kapary z nasturcji:

Bulwy nasturcji umieszczamy na 24 godziny w solance, na którą składa się ½ szklanki soli i 1 l wody. Po zalecanym czasie bulwy wyjmujemy z naczynia, suszymy i umieszczamy w słoikach. Przygotowujemy ocet ze składników: 2 szklanki octu winnego – wymieszanego z solą i wybranymi ziołami, np. z listkami estragonu, ziarenkami pieprzu, czosnkiem i liściem laurowym. Gorącym octem zalewamy bulwy w słoikach i pasteryzujemy około 10 minut, w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Można również zalać gorącym octem zawartość słoiczków, mocno dokręcić wieczko i pozostawić je na miesiąc z ciemnym miejscu. Tak przygotowane kapary z nasturcji należy szybko zużyć. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o pnączach w ogrodzie.

Nasturcja bulwiasta wykorzystywana jest w homeopatii i medycynie ludowej. Roślina zawiera witaminę C, więc zdrowotne nalewki, napary i dodatek do potraw ma duże znaczenie w podnoszeniu odporności organizmu. Przygotowane płukanki z ziela nasturcji używane są przy chorobach gardła i do przemywania ran. Okłady z liści mogą przyczynić się do złagodzenia bólów mięśni. Przyjemna, relaksująca i korzystna dla skóry jest kąpiel z dodatkiem liści i korzeni, a pływające w wodzie kwiaty sprawią, że lecznicze działanie zostanie wzmocnione doznaniami estetycznymi. Jeśli szukasz inspiracji do ogrodu, przeczytaj ten artykuł o begonii wielkokwiatowej.

ikona podziel się Przekaż dalej