Nasturcja ogrodowa najciekawsze odmiany niskie

Nasturcja ogrodowa, będąca mieszańcem nasturcji większej Tropaeolum majus oraz nasturcji Lobba Tropaeolum peltophorum, często jest nasadzana w naszych ogrodach. Nasturcja pnąca dorasta do 3-4 m wysokości. Wśród licznych odmian znajduje się nasturcja niska, odpowiednia na niskie rabaty oraz na obwódki grządek. Doskonale sprawdzi się jej sadzenie w pojemniku i w doniczce. Bywa również elementem uroczych bukiecików, bowiem jako kwiat cięty utrzymuje świeżość przez około 10 dni.

Tropaeolum majus nanum – to nasturcja niska, karłowa, dorastająca do 60 cm wysokości. Na ogrodowych rabatach płoży się, w ładny sposób wypełniając wolne przestrzenie. Na balkonie ozdobi balustrady i wiszące pojemniki, z których spłyną wiotkie pędy, obsypane kwiatami. Nasturcja ogrodowa preferuje ciepłe stanowiska, osłonięte przed wiatrem. Dobrze rośnie w gliniasto-piaszczystej glebie. Zacienione miejsca oraz zbyt żyzne podłoże nie sprzyjają obfitemu kwitnieniu.

Nasturcja niska w ogrodzie ładnie się prezentuje i jest bardzo interesująca. Jej pielęgnacja nie jest trudna, można wybrać dla niej zacienione stanowisko.
Nasturcja niska w ogrodzie - sadzenie z nasion, uprawa, pielęgnacja, stanowisko

Jak sadzić nasturcje? Najlepiej uczynić to, nabywając z bezpiecznego źródła nasiona. Opakowanie, zawierające nasiona, zawiera dokładne informacje, jak powinien wyglądać wysiew oraz kiedy mija termin przydatności do wysiania. Samodzielna uprawa umożliwia wcześniejsze uzyskanie barwnych kwiatów. Wysiew nasion do doniczek produkcyjnych pozwoli na wczesne uzyskanie siewek. Możemy wysadzać je na stałe miejsca w połowie maja, gdy miną wiosenne przymrozki. Jeśli zainteresował cię temat tych kwiatów, sprawdź także ten artykuł o nasturcjach.

Najciekawsze odmiany Tropaeolum majus nanum

Nasturcja niska ‘Lady Bird’ – jej uprawa i pielęgnacja nie przysparzają problemów. Na tle soczyście zielonych okrągłych liści wyróżniają się kielichowate intensywnie żółto-czerwone kwiaty, pojawiające się w lipcu i kwitnące do jesieni. Podobnie jak wszystkie nasturcje posiada jadalne kwiaty, liście i nasiona. ‘Lady Bird’ cechuje okrągły pokrój. Dorasta do 40 cm wysokości, więc nie sprawia kłopotów sadzenie rośliny w pojemnikach na balkonie i parapetach okiennych. Na opakowaniu z nasionami znajdziemy instrukcję, jak sadzić nasturcje. Najlepiej nasiona wysiewać do gruntu w połowie maja, umieszczając je po 3 sztuki, w rozstawie 30x25 cm. Nasturcja zastosowana na kwiat cięty będzie piękną dekoracją pomieszczenia. A może zainteresują cię także te artykuły o bylinach w ogrodzie?

Nasturcja niska ‘Alaska’ – dorasta do 30 cm wysokości. Ozdobą rośliny są barwne kwiaty – żółte, pomarańczowe, czerwone i fioletowe. Płożąca ‘Alaska’ posiada kulisty pokrój. Wysiew nasion do gruntu może mieć miejsce już od 20 kwietnia do początków maja. W niezbyt żyznym podłożu umieszczamy 2-3 nasiona w rozstawie 40x40 cm. Roślina preferuje słoneczne stanowisko, sprzyjające obfitemu kwitnieniu. Nie lubi przesadzania. Świeże liście i kwiaty można wykorzystać do celów kulinarnych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o pnączach w ogrodzie.

Nasturcja niska ‘Mahogany Jewel’ – roślina dorasta do 30 cm. Wyróżnia się dużymi pięknymi kwiatami, o czerwonej barwie i szerokości około 5 cm. Wysiew nasion do gruntu powinien nastąpić w połowie maja, po ustąpieniu przymrozków, w rozstawie 40x40 cm. Na początku lipca pojawią się kielichowate kwiaty, które będą cieszyć oczy do października. Ozdobą nasturcji są także tarczowate ciemnozielone liście.‘Mahogany Jewel’ nadaje się do sadzenia na rabatkach i do balkonowych pojemników. Jako roślina jadalna wykorzystywana jest do przyprawiania sałatek, nadając im oryginalny ostry posmak. Jeśli szukasz inspiracji do ogrodu, przeczytaj ten artykuł o begonii wielkokwiatowej.

ikona podziel się Przekaż dalej