Nasturcja ogrodowa: najpowszechniejsze gatunki w uprawie

Nasturcja większa, nasturcja niska i nasturcja pnąca


Nasturcja większa (łac. Tropeadum majus) znana jest także pod nazwą nasturcja pnąca. To zdecydowanie najczęściej uprawiany przedstawiciel rodziny nasturcjowatych. Wyróżnia się dużymi i przyciągającymi wzrok kwiatami o talerzowatym kształcie. Kwiaty pojawiają się na końcu długich szypułek. Bardzo często są wielobarwne. Nasturcja pnąca wyróżnia się tym, że na żółtym tle płatków często pojawiają się pomarańczowe lub czerwone, niezbyt duże plamki. Nasturcja większa jest dekoracyjna przez znaczną część sezonu. Kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni, czasami nawet do pierwszych przymrozków.

Nasturcja większa (Tropaeolum majus) jest nazywana także pnącą, ponieważ jej skrętoległe liście czasami okręcają się wokół prętów na balkonie. Mają bardzo ciekawy kształt – tarczowaty lub prawie dłoniasty. Na środku znajduje się charakterystyczna, jasna kropka.

Nasturcja pnąca najczęściej wytwarza jeden pęd, który może osiągnąć nawet 3 metry długości. Jednak najnowsze dostępne w uprawie odmiany są znacznie mniejsze, mają wzniesione łodygi, które rzadko przekraczają 30 cm. Czasami funkcjonują pod nazwą „nasturcja niska”, nie jest to jednak ich nazwa botaniczna. Nasturcja niska także wytwarza ładne kwiaty o talerzowatym kształcie, jednak są one nieco mniejsze. A może zainteresuje cię także fuksja na balkonie i w ogrodzie?

Polecane odkurzacze w rewelacyjnych cenach

Nasturcja pnąca w swoich naturalnych warunkach jest byliną, która dobrze znosi niewielkie spadki temperatur. Należy jednak wiedzieć, że nie jest odporna na chłód. Dlatego w Polsce nasturcja większa jest uprawiana w cyklu jednorocznym.

W uprawie pojawia się także nasturcja kanaryjska. Na pierwszy rzut oka nie przypomina swojej krewnej, jednak od razu widać, że należy do rodziny nasturcjowatych. A to za sprawą przepięknych, typowych kwiatów. To także jest nasturcja pnąca, w błyskawicznym tempie zajmuje balustrady, barierki i płoty. Nasturcja kanaryjska jest nieco bardziej wymagająca pod względem stanowiska i uprawy.

Nasturcja – właściwości zdrowotne i ciekawostki

Zarówno nasturcja większa, jak i nasturcja niska, czyli jej kulty war, mają właściwości prozdrowotne. W medycynie i ziołolecznictwie wykorzystywane są zarówno nasiona nasturcji, jak i jej liście i kwiaty. Także owoce nasturcji znajdą swoje zastosowanie. Robi się z nich wyciągi i różnego rodzaju ekstrakty, które poprawiają trawienie, działają żółcio- i moczopędnie. Mają silne właściwości przeciwpasożytnicze, działają napotnie i przeciwgorączkowo. Herbatę z nasturcji czasami podaje się w przeziębieniach i grypie, ponieważ rozgrzewa i pomaga wrócić do zdrowia.

Nasturcja ma duże właściwości lecznicze. Przygotowuje się z niej różnego rodzaju herbatki. Zarówno kwiaty jak i liście są jadalne
Nasturcja - odmiany, uprawa, wysiew, zastosowanie w kuchni

Nasturcja jest jadalna. Zarówno nasturcja pnąca, jak i nasturcja niska mogą być wspaniałym składnikiem na sałatki, surówki. Używa się ich także jako przystawek do mięs i innych dań głównych. Zarówno młode liście, jak i kwiat nasturcji mają ciekawy, nieszablonowy smak, bardzo delikatny. Kwiat nasturcji je się na surowo lub zapiekany. Owoce nasturcji – niewielkie koszyczki nasienne – można marynować w occie. Ich smak i wygląd jest zbliżony do kaparów.

Nasturcja w ogrodzie i w doniczce

Nasturcja w ogrodzie czy w doniczce?

Nasturcja to roślina o minimalnych wymaganiach. Z powodzeniem uprawia się ją na balkonie, dobrze sprawdza się także w ogrodzie. Nasturcja niska wspaniale sprawdza się na rabatach. Można sadzić ją na ich brzegach, by nie zasłaniały jej inne rośliny. Ze względu na intensywną barwę i długi okres kwitnienia jest to bardzo ciekawy aspekt kolorystyczny każdej rabaty.

Jak uprawiać ją w doniczkach, na przykład na tarasie? Nasturcja niska dobrze prezentuje się także na balkonie, jednak tutaj prawdziwy urok mają odmiany pnące, które mogą wymagać podpór. Pną się po balustradach i płotkach, można z powodzeniem posadzić je także w wiszących lub wzniesionych koszach i doniczkach – będą się malowniczo przewieszać. A może zainteresują cię także inspiracje na kwiaty wiosenne?

Wysiew nasion

Nasiona nasturcji są mało odporne na mróz. Dlatego wysiewa się je do gruntu lub w doniczce dopiero w maju. Tak późny wysiew sprawia jednak, że kwitnienie jest przesunięte w czasie – kwiat nasturcji pojawia się dopiero na przełomie lipca i sierpnia.

Jeśli więc zależy ci na szybszym kwitnieniu, warto zdecydować się na wysiew do inspektów. Nasiona nasturcji szybko kiełkują, wystarczy więc, że je podpędzisz w kwietniu. Na początku maja, kiedy minie ryzyko nawet niewielkich nocnych mrozów, należy wystawić doniczkę lub znaleźć dla rozsad miejsce w ogrodzie.

Nasturcja nie lubi konkurencji, należy więc zachować ostrożność w czasie wysiewu lub wysadzania rozsad. Między roślinami powinno być co najmniej 20-30 cm odległości. W przypadku bujnych odmian o pnących pędach, które wytwarzają liczne pędy boczne należy zachować jeszcze większą odległość.

Uprawa nasturcji – stanowisko

Nasturcja to jedna z najmniej wymagających roślin. Jest bardzo łatwa w uprawie, a kwiat nasturcji jest niezwykle atrakcyjny, więc warta jest wszelkiego wysiłku. Może rosnąć w zasadzie wszędzie. Nasturcja w ogrodzie najlepiej rozwija się na słonecznych stanowiskach. Na balkonie dobrze czuje się zarówno na bardziej doświetlonych, jak i półcienistych miejscach.

Nasturcja w doniczce bardzo ładnie się prezentuje. Stanowisko dla niej powinno być słoneczne, a podłoże lekkie i przepuszczalne
Nasturcja - odmiany, uprawa, wysiew, zastosowanie w kuchni

W obu przypadkach najlepiej sprawdza się standardowa ziemia ogrodowa. Warto jednak wiedzieć, że nasturcja nie lubi bardzo żyznych podłoży, o wysokim poziomie próchnicy. Dobrze czuje się w nieco bardziej wyjałowionych stanowiskach, ponieważ wysoki poziom składników odżywczych powoduje u niej zbyt bujny wzrost, co odbywa się kosztem kwiatów. Musi mieć jednak przepuszczalne podłoże, dlatego w uprawie doniczkowej nie można zapomnieć o warstwie keramzytu. Jeśli zdecydujesz się na zasadzenie którejś z wijących się odmian, koniecznie zainstaluj także podpory i kratki, po których roślina może się piąć. Nie musisz przywiązywać pędów – nasturcja sama bardzo szybko oplecie każdą podporę. Jeśli interesuje cię także uprawa serduszki, porady znajdziesz w tym artykule.

Uprawa nasturcji krok po kroku

Nasturcja – podlewanie i nawożenie

Odpowiednie stanowisko dla nasturcji to podstawa. Kiedy już nasiona nasturcji trafią do gruntu, niewiele pozostaje nam do pracy nad rośliną. Uprawa nasturcji w dużej mierze ogranicza się do podlewania. Jego częstotliwość i ilość wody należy dopasować do wielkości rośliny i stanowiska, w którym żyje. Na słonecznym balkonie nasturcja będzie potrzebowała więcej wody niż w zacienionym ogrodzie. Także pierwszy kwiat nasturcji jest sygnałem, że należy zwiększyć podlewanie.

Roślina nie wymaga nawożenia. Można zasilić ją w okresie kwitnienia niewielką ilością nawozu przeznaczonego do balkonowych roślin kwitnących. Nadmiar składników odżywczych w podłożu może być dla niej szkodliwy i powoduje wybujały wzrost pędów i zwiększenie rozmiaru liści.

Uprawa nasturcji: możliwe problemy

W zasadzie jedyne, czego wymaga nasturcja to baczna obserwacja. Roślina jest przysmakiem bardzo licznych gatunków owadów. Jeśli zauważysz szkodniki szybko, możesz uchronić ją przed ich zadomowieniem się na dobre. Największym problemem są przędziorki i mszyce – jeśli pojawią się na roślinach w pobliżu, należy szybko zastosować na nasturcji środki zapobiegawcze. Co więcej, nasturcja przyciąga do ogrodu ślimaki i gąsienice motyli, dla których liście są prawdziwym przysmakiem. To właśnie one robią najwięcej szkód. Warto zastosować naturalne sposoby ich zwalczania, ponieważ delikatna nasturcja większa może być wrażliwa na niektóre substancje chemiczne.

Roślina może paść ofiarą także grzybiczych patogenów. Najczęściej dotyka ją mączniak prawdziwy, który błyskawicznie pozostawia mączyste, białe ślady na liściach. Choroba przenosi się najczęściej z warzyw, więc jeżeli uprawiasz nasturcje w ogrodzie warzywnym lub w pobliżu grządek z pomidorami czy papryką, sięgnij po fungicydy o działaniu zapobiegawczym, przeznaczone do roślin ozdobnych. Wtedy twoje nasturcje będą w pełni chronione przed chorobą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny