Tropaeolum majus – jak sadzić rośliny?

Owoce nasturcji przypominają żebrowane orzeszki, dojrzewające od sierpnia do września. Początkowo zielonkawe, dojrzewając, stają się brązowe i pomarszczone. Wyłuskane nasiona należy oczyścić i suche przechowywać w papierowych torebkach, w przewiewnym miejscu. Wysiew do gruntu może mieć miejsce po ustąpieniu wiosennych przymrozków, około połowy maja. Po 2-3 tygodniach nasiona zaczną kiełkować.

Nasturcja pnąca wysiana w maju wprost do gruntu zakwitnie na początku lipca i będzie cieszyła swoją urodą do października. Jeśli zależy nam na wcześniejszym pojawieniu się kwiatów, warto wysiać nasiona wcześniej, do doniczek produkcyjnych. Zaczną kiełkować po około 10-20 dniach. Zostawiamy najmocniejszą siewkę, która wytworzy mocny system korzeniowy. W maju można przesadzić nasturcje na stałe miejsce, w rozstawie około 30 cm.

Jak sadzić nasturcje pnące, by ich nie uszkodzić? Najważniejsza sprawą jest przeniesienie młodej rośliny z całą zawartością ziemi doniczkowej. W docelowym dołku umieszczamy ziemię taką, jaką zastosowaliśmy w doniczce. Nasturcje regularnie podlewamy. Kwiaty pojawią się w czerwcu. Nasturcja szybko rośnie, więc jej wysiew w ogrodzie pozwoli uzyskać barwną okrywę romantycznych zakątków. Nasturcja pnąca, nasadzona przy podporach, może stanowi oryginalną, kolorową i pachnącą osłonę miejsc przeznaczonych do wypoczynku. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o nasturcjach.

Nasturcja pnąca przepięknie wygląda na balkonie i przy ogrodzeniu. To swojska roślina, nadaje się do ogrodów w stylu wiejskim.
Nasturcja pnąca - wysiew, uprawa, pielęgnacja, stanowisko na balkonie i w ogrodzie

Nasturcje w ogrodzie sprawdzą się w uprawie współrzędnej. Kwiat nasturcji wydziela intensywny zapach, który wabi mszyce i mrówki. Sąsiedztwo kolorowych kwiatów dobrze wpłynie na rozwój fasoli, dyni, sałaty, brukselki, kapusty, jarmużu i kukurydzy cukrowej.

Polecane odkurzacze w rewelacyjnych cenach

Nasturcja pnąca – uprawa i wymagania

Popularnymi pnączami są nasturcja pnąca większa Tropaeolum majus, nasturcja pnąca, zwana włóczęgą Tropaeolum peregrinum oraz nasturcja Lobba Tropaeolum peltophorum. Rośliny nie sprawiają problemów uprawowych. Mają niewielkie wymagania glebowe, preferując jednak podłoże mniej żyzne. Dobrze rosną w ogrodzie na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych, o przepuszczalnym podłożu.Uprawa na próchnicznej glebie sprawi, że bujnie rozwiną się liście, kosztem pięknych czerwonych, żółtych i pomarańczowych kwiatów. Nie musimy roślin nawozić. Nasturcja większa radzi sobie świetnie.

Nasturcja wrażliwa jest na niskie i wysokie temperatury. Delikatny kwiat nasturcji wymaga regularnego podlewania w czasie letnich upałów. Warto zapewnić długim pnączom podpory, np. kratki, na których będą się atrakcyjnie prezentować. Na balkonach w roli podpory sprawdzi się balustrada. Tropaeolum majus nadaje się również na kwiat cięty. Umieszczony w wazonie kwiat nasturcji utrzyma się przez około 10 dni, dekorując przestrzeń mieszkalną. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o pnączach w ogrodzie.

Uprawa nasturcji na balkonie lub tarasie, w skrzynkach i doniczkach, wymaga zastosowania podłoża z dodatkiem żwiru, ewentualnie spulchniającego wermikulitu. W doniczce sadzimy około 4-5 siewek, zapewniając im podpórki, po których będą mogły wić się ich długie pędy. Jeśli pozwolimy pędom opadać na balkon, nie dorosną na taką długość, jak rosnące wzwyż. Nasturcje w pojemnikach zasilamy nawozami do kwiatów kwitnących. A może zainteresują cię także te artykuły o bylinach w ogrodzie?

Pnącza nasturcji na balkonie sprawią, że nasz intymny kąt wypoczynkowy stanie się miejscem wyjątkowym. Skrzynki i donice ustawiamy na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, z dbałością o miejsce zaciszne, osłonięte od wiatrów, które mogą uszkodzić kruche łodygi. Rośliny należy regularnie podlewać, bowiem nie znoszą suchego podłoża. Ziemia przelana spowoduje żółknięcie nasturcji. Pachnący i barwny parawan skutecznie osłoni nas od niepożądanych spojrzeń. Nasturcje szybko rosną, więc nasza osłona zapewni nam komfortowy wypoczynek, w zdrowym mikroklimacie przez całe lato. Jeśli szukasz inspiracji do ogrodu, przeczytaj ten artykuł o begonii wielkokwiatowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny