Nasturcja większa – wymagania uprawowe

Tropaeolum majus to roślina o pnącym pokroju. Osiąga wysokość do 3 m wysokości, dlatego należy zapewnić jej podpory, na które będzie się wspinać w miarę wzrastania. Ozdobą nasturcji większej są czerwone, żółte lub pomarańczowe pachnące kwiaty, o średnicy 5 cm oraz duże tarczowate liście. Nasturcja może być uprawiana w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Pięknie prezentuje się na pergolach, różnego rodzaju kratkach, a nawet oplatając balustrady balkonowe. Na rynku dostępne są ciekawe odmiany, zróżnicowane kolorystycznie, o ciekawym pokroju i o różnych rozmiarach.

Mieszańcem nasturcji Tropaeolum majus i nasturcji Tropaeolum peltophorum jest nasturcja ogrodowa, kwitnąca od czerwca do jesieni. Jej barwne kwiaty sprawdzą się także jako kwiaty cięte, do ozdoby mieszkań i oryginalny element romantycznych bukiecików. Chociaż w polskich warunkach klimatycznych jest rośliną jednoroczną, będzie wysiewać się samoistnie na dotychczasowym miejscu, w każdym roku. Wysiew nasion nasturcji powinien nastąpić na przełomie kwietnia i maja, kiedy miną przymrozki. Po 20 dniach pojawią się kiełki. Nasturcja ogrodowa kwitnie od czerwca do jesieni. Jeśli zainteresował cię temat tych kwiatów, sprawdź także ten artykuł o nasturcjach.

Nasturcja większa to jedna z najpiękniejszych odmian. Pielęgnacja na balkonie lub w ogrodzie nie jest wymagająca, kwiaty mają zastosowanie w kuchni.
Nasturcja większa - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Nasturcja większa jest łatwa w uprawie. Spełniając wymagania rośliny, należy zapewnić jej słoneczne stanowisko - zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie, co będzie sprzyjało obfitemu kwitnieniu. Odpowiednim podłożem jest gleba gliniasto-piaszczysta. Zbyt żyzna ziemia spowoduje zbytni rozwój liści, kosztem kwiatów. Tropaeolum majus jest gatunkiem wrażliwym na przelanie, w wyniku którego pojawią się żółte liście. W czasie letnich upałów musimy pnącze regularnie podlewać, dzięki czemu te kwiaty ogrodowe odpowiedzą obfitym kwitnieniam. Jeśli szukasz inspiracji do ogrodu, przeczytaj ten artykuł o begonii wielkokwiatowej.

Jak jest nasturcja wysoka - Tropaeolum maximus ‘Milkmaid’?

Nasturcja wysoka jest rzadko spotykanym gatunkiem rodziny nasturcjowatych. Jej pędy dorastają do 3 m. Wytwarza latem, w lipcu, kremowobiałe kielichowate kwiaty, zdobiące roślinę do września. Odmiana ‘Milkmaid’ nadaje się do obsadzania pergoli, altan i tarasów. Sprawdzi się również na balkonie, gdzie można posadzić ją w pojemnikach, misach i skrzynkach. Nasturcje na balkonie i nasturcje w ogrodzie sadzimy na słonecznym stanowisku, co sprzyja obfitemu kwitnieniu. W czasie upałów rośliny potrzebują większej ilości wody. Niepodlewane szybko zmarnieją, natomiast w wypadku przelania pojawią się żółte liście. Musimy również uważać, by nasturcji nie przenawozić. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o pnączach w ogrodzie.

W maju następuje wysiew nasion nasturcji wysokiej do gruntu, na głębokość około 4 cm. Zaleca się zachowanie rozstawu 50x50 cm. Podobnie jak nasturcja większa cała roślina może znaleźć zastosowanie w kuchni. Liście i kwiaty podniosą smak sałatek, potraw z jaj oraz z sera. Zdrową herbatkę, zawierającą witaminę C, przygotujemy z suszonego ziela lub świeżych kwiatów i liści, zaparzając je gorącą wodą przez około 10 minut. Poszatkowana roślina, dodana do twarogu, sprawdzi się jako składnik smacznej pasty. A może zainteresują cię także te artykuły o bylinach w ogrodzie?

Uprawiając nasturcje na balkonie i w ogrodzie, możemy wykorzystać ich wyjątkowe lecznicze właściwości. Roślina działa bakteriobójczo, stąd warto używać liści i kwiatów do przygotowania płukanek. Okłady ze świeżych liści poprawią kondycję skóry i przyniosą ulgę bolącym mięśniom. Dodatek liści do kąpieli pomoże na dolegliwości układu moczowego.

ikona podziel się Przekaż dalej