Nawożenie borówki amerykańskiej krok po kroku - poradnik praktyczny
Borówka amerykańska to bardzo popularny krzew owocowy, który daje smaczne owoce. Jednak podczas uprawy borówki należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy przede wszystkim nawożenie borówki amerykańskiej. Zachowanie odpowiednich nawozów pod borówki, dawek i terminów pomoże w uniknięciu chorób borówki amerykańskiej, które bardzo często mają poważne konsekwencje.
Nawożenie borówki amerykańskiej - niedobór nawozu i przenawożenie
Borówka amerykańska jest wartościowym krzewem, o który należy zadbać. Właśnie dlatego nie możemy zapomnieć o zasileniu borówki nawozem jesienią oraz na wiosnę. Pamiętajmy, że wiosną podaje się jej inne nawozy, niż te, które dostarczane są na jesień. Złe nawożenie borówki amerykańskiej jest bardzo niebezpieczne dla rośliny. Właśnie przez to często pojawiają się choroby borówki amerykańskiej. Jedną z takich chorób jest chloroza borówki amerykańskiej.
Zobaczmy więc, co może grozić naszym roślinom, gdy nawożenie borówki wysokiej (borówki amerykańskiej) jest wykonywane w nieprawidłowy sposób. Musimy zacząć od tego, że borówka amerykańska i jej odmiana borówka amerykańska 'Bluecrop' są dość podatne na przenawożenie, dlatego musimy zadbać, by dostarczane były tylko konieczne składniki pokarmowe.
Zacznijmy więc od podstawowego pierwiastka, jakim jest azot, który występuje zazwyczaj w postaci siarczanu amonu. Siarczanem amonu nawozimy rośliny bardzo ostrożnie, ponieważ ten nawóz pod borówki w nadmiarze może spowodować zbyt duży przyrost pędów, większą wrażliwość na mrozy, a także zwiększoną podatność na wiele chorób borówki amerykańskiej. Z kolei niedobór azotu objawia się zahamowaniem wzrostu, starzeniem się krzewów i zmniejszeniem wielkości liści i owoców. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie borówki amerykańskiej.
Kolejnym elementem jest nawożenie potasem. Przy niedoborze nawożenia potasem z początku blaszki i ogonki liściowe zaczynają się przebarwiać na fioletowy kolor, a później liście stają się brązowe, zawijają się do środka, a młode pędy zamierają. Z tego powodu, ważne jest, by zasilanie tych krzewów, przeprowadzane było prawidłowo.
Nawożenie borówki wysokiej - jak się przygotować?
Uprawa borówki wcale nie jest trudna, lecz należy pamiętać przy tym o pielęgnacji. Przy nawożeniu borówki wysokiej, bez względu na to, czy jest to nawożenie dolistne, czy doglebowe, musimy wykonać kilka ważnych czynności przed rozpoczęciem prac. Do tych zajęć należą między innymi to, by dobrać odpowiednie terminy, dawki i nawóz pod borówki.
Aby poznać, jaki nawóz pod borówki musimy wybrać, wykonuje się analizę podłoża, w celu dokładnego przebadania składników pokarmowych obecnych w glebie. Próbki pobiera się z całej powierzchni przeznaczonej pod uprawę borówki. Pojedyncze próbki pobiera się na około 20 cm głębokości i powinno być ich minimum 10. Wszystkie próbki łączy się w jedną i z tego powstaje próba, którą wysyłamy do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. W stacji określany jest odczyn pH gleby, jej zasolenie, zawartość azotu, magnezu, fosforu i potasu. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z borówki amerykańskiej.
Po analizie podłoża możemy zapoznać się z tym, jakie dawki konkretnego nawozu powinny być dostarczane borówkom. Azot powinien być dostarczany w ilości 30-50 kg/ha, w postaci siarczanu amonu, saletry amonowej lub mocznika. Nawożenie potasem wykonuje się siarczanem potasu lub solą potasową w dawce 50-75 kg/ha. Uprawa borówki powinna być też nawożona magnezem (siarczan magnezu) w dawce 20-80 kg/ha oraz fosforem (fosforan amonu, superfosfat) w dawce 30-60 kg/ha.
Nawożenie borówki amerykańskiej - terminy i pożyteczne informacje
Bardzo ważnym elementem do uprawy borówki jest przygotowanie gleby. Przy właściwie przygotowanej glebie choroba, jaką jest chloroza borówki amerykańskiej, nie powinna się pojawić. Zdecydowanie lepsze działania będzie też miało nawożenie dolistne i glebowe. Pamiętajmy, że nawożenia dolistnego nie trzeba wykonywać, gdy nie jest to konieczne i wykonuje się to tylko w poważnych sytuacjach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie borówki brusznicy w ogrodzie?
By w większym stopniu uniknąć chlorozy borówki amerykańskiej, powinniśmy zadbać, by gleba była kwaśna, przepuszczalna, wilgotna i próchniczna. Zbyt wysokie pH objawia się małymi przyrostami oraz przedwczesnym żółknięciem i opadaniem liści. Gdy gleba nie jest odpowiednia, warto wymienić podłoże na mieszankę torfu na głębokości 40 cm. Zasilanie wykonuje się w określonych terminach. Nawozy azotowe rozdziela się na 3 dawki podawane wiosną: pierwsza podawana w drugiej połowie maja, a druga w drugiej połowie czerwca po zakończeniu etapu silnego wzrostu. Nawozy potasowe, magnezowe i fosforowe stosuje się jesienią. Należy trzymać się tych terminów, ponieważ jest to bardzo istotny element rozwoju krzewów owocowych, jakimi są borówki amerykańskie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawożeniu roślin.
Borówka amerykańska daje bardzo pyszne owoce, które znajdują swoje zastosowanie w przetworach, jako dodatek do ciast, ale równie chętnie zjadane są na surowo. Podczas uprawy borówki trzeba pamiętać o zapewnieniu jej właściwych wymagań dotyczących stanowiska, ale także tych, które dotyczą pielęgnacji, zwłaszcza jeśli chodzi o nawożenie borówki amerykańskiej.