Nawożenie roślin krok po kroku - przegląd nawozów, praktyczne porady

Nawożenie roślin uprawnych to bardzo ważny zabieg. Bez niego wiele gatunków nie będzie miało szansy wyrosnąć w pełnej krasie. Dlatego też warto wiedzieć jak krok po kroku przeprowadzić tę czynność. Ważna jest też wiedza, jaką mieszankę wybrać. Na rynku dostępny jest nawóz potasowy czy nawozy azotowe. By rozjaśnić to trudne zagadnienie zachęcamy do zapoznania się z tym poradnikiem.

Nawożenie roślin uprawnych – nawozy azotowe i nie tylko

Nawożenie roślin to jeden z najważniejszych ogrodniczych zabiegów pielęgnacyjnych. Ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój, kwitnienie i wydawanie plonów przez gatunki uprawne. Zadanie nawożenia jest bardzo proste. Ma ono na celu dostarczenie roślinom niezbędnych składników odżywczych. W tym celu podaje się im nawóz mineralny lub naturalny. Ten drugi najczęściej występuje w formie obornika czy też kompostu. By ten zabieg przyniósł dobre rezultaty trzeba przestrzegać pewnych zasad. Mieszanka powinna być dokładnie dobrana do rośliny i jej indywidualnych potrzeb. Ważna jest też odpowiednia dawka nawozu i terminy jej podania.

Zanim jednak przejdziemy opisu samego dostarczania składników odżywczych należy wspomnieć o rodzajach nawozów. Na początek tak zwane nawozy zielone. Są to po prostu rośliny sadzone, jako poplon lub międzyplon a po okresie rozwoju wykorzystywane, jako nawóz. Wprowadza się je w glebę poprzez przekopanie lub przeoranie. Kolejne na liście są nawozy organiczne takie jak obornik lub kompost. Obornik składa się najczęściej z przefermentowanego moczu i kału zwierzęcego oraz ściółki. Tymczasem w skład kompostu wchodzą odpadki roślinne i zwierzęce. Oba środki wspomagające rośliny zawierają wszystkie niezbędne składniki.

W ogrodzie w powszechnym użyciu jest nawóz mineralny zwany też sztucznym. Może być jedno, dwu lub wieloskładnikowy. Pierwszy z wymienionych to na przykład nawóz potasowy lub nawozy azotowe. Odmiany wieloskładnikowe mają charakter uniwersalny. Dzięki temu mogą być stosowane w zasilaniu różnych grup roślin. Podstawowym składem tego typu preparatów jest azot, fosfor, potas. Do tego dochodzą takie dodatki jak siarka, cynk, magnez, wapń, miedź czy żelazo. Istnieją też nawozy dopasowane do konkretnych roślin. Na przykład preparaty doskonałe na nawożenie dolistne trawnika. Poza nimi występuje też nawóz mineralny o wolnym działaniu. Jego składniki wnikają do gleby przez kilka miesięcy.

Nawożenie roślin uprawnych – nawożenie pogłówne i ważne terminy

Jest kilka sposobów na przeprowadzenie nawożenia. Wszystko zależy od rodzaju środka, którego używamy. Nawożenie obornikiem lub kompostem wykonuje się poprzez rozłożenie materiału organicznego na glebie. Na takiej samej zasadzie działają nawozy sypkie. Pozostaje jeszcze jedna grupa, czyli nawozy płynne. Je miesza się z wodą i zwyczajnie podlewa rośliny uzyskanym roztworem. Zawsze trzeba pamiętać by środek był dopasowany do rośliny. Dawka nawozu również powinna być ściśle określona. Chyba, że chodzi o nawozy zielone, je można stosować bez ograniczeń na każdej uprawie.

Teraz czas na terminy wykonania interesującego nas zabiegu. Nawożenie obornikiem i kompostem wykonuje się wiosną, gdy tylko ruszy wegetacja. Pod warunkiem, że nie był rozkładany jesienią. Wiosna to też dobry czas na nawóz mineralny w stanie sypkim. Zasilanie letnie wykonuje się najpóźniej do połowy lipca. Jest to nawożenie pogłówne, czyli wykonywane w czasie wegetacji roślin. Po podanym terminie można stosować tylko specjalne nawozy jesienne. Tu zazwyczaj występują mieszanki płynne, rozcieńczone w wodzie. Sprawdzi się też jednak sypki nawóz potasowy czy inny mineralny.

Terminy jesienne są najlepsze na nawożenie wapnem. Ziemi jest potrzebny ten zabieg, dlatego też po rozsypaniu wapna miesza się je z glebą. Jesienią wykonujemy nawożenie obornikiem, lecz nie można łączyć go z wapnowaniem. W przeciwnym wypadku powstaną związki bardzo niekorzystne dla roślin. Jeśli przeprowadzimy nawożenie wapnem, ziemi trzeba dać odpocząć na trzy tygodnie. Dopiero po tym czasie można rozłożyć kompost lub obornik. Jesienią nawóz mineralny wieloskładnikowy nie powinien być stosowany. Wpływa na to bardzo prosta kwestia. Zima większość składników tej mieszanki zostanie wypłukana.

Jak prawidłowo wykonać nawożenie roślin uprawnych?

Możemy wyróżnić nawożenie obornikiem, zasilanie pogłówne czy też nawożenie dolistne trawnika. Niezależnie od używanego środka, dawka nawozu musi być zawsze dobrze dobrana. To szczególnie ważne, gdy stosujemy nawozy azotowe czy jakiekolwiek inne mineralne. Na opakowaniach, w których się znajdują zawsze jest podane dawkowanie. Należy go dokładnie przestrzegać, w przeciwnym wypadku konsekwencje mogą być poważne. Na przykład nawóz potasowy podaliśmy w zbyt dużej ilości. Doprowadzi to do zasolenia ziemi, wymarcia mikroorganizmów oraz uszkodzenia korzeni roślin. Nadmiar nawozu jest też wypłukiwany do wód gruntowych i powoduje zanieczyszczenia środowiska. Dlatego tak ważna jest prawidłowa dawka nawozu.

O ile nie jest to nawożenie dolistne trawnika, nie należy dopuszczać by nawóz dostał się na liście. Po rozpuszczeniu się w wodzie może doprowadzić do uszkodzenia roślin. Zanim wykonamy nawożenie wapnem ziemi, trzeba sprawdzić jej pH. Tymczasem zasilanie pogłówne należy wykonywać w ściśle określonym terminie. To w zasadzie wszystkie ważniejsze zasady określające jak wykonywać nawożenie roślin uprawnych.