Nawozy używane w ogrodach - przegląd najpopularniejszych preparatów

Większość roślin ogrodowych potrzebuje regularnego zasilania. Są to nie tylko rośliny egzotyczne, rodzime, o mniejszych wymaganiach także warto nawozić, by uzyskać piękniejsze kwiaty i bujniejsze plony. Sklepowe półki aż uginają się od różnego rodzaju nawozów, a nieprofesjonalny miłośnik ogrodnictwa łatwo może się w tym pogubić. Dowiedz się, jakie nawozy sprawdzają się najlepiej i poznaj ich ceny.

Nawozy mineralne – rodzaje i ceny

Nawozy mineralne – ogólna charakterystyka i ceny

Nawozy mineralne to inaczej nawozy sztuczne. Powstały w wyniku działań laboratorium. Są zbudowane na bazie co najmniej jednego minerału, chociaż nierzadko zdarzają się nawozy wieloskładnikowe płynne. Ich zadaniem jest dostarczenie roślinom potrzebnych mikro- i makroskładników w formie łatwo przyswajalnych związków chemicznych.

Nawozy mineralne są najbardziej rozpowszechnione, zwłaszcza ze względu na łatwość stosowania. Mogą mieć formę płynną, proszku lub granulatu. Cennik nawozów mineralnych nie jest zbyt zróżnicowany. Większość z nich kosztuje od kilku do kilkunastu złotych za litr płynu lub jeden kilogram granulatu. W dużym ogrodzie, zwłaszcza warzywnym, warto zainwestować w większe opakowania, które znacznie lepiej się opłacają. Nieco wyższe ceny, bo już około 20-25 zł za litr, mają nawozy już rozrobione w wodzie, gotowe do użycia, w specjalnych opakowaniach wyposażonych w atomizer, by łatwo było je rozprowadzić.

Nawozy mineralne – podział ze względu na składnik

Nawozy sztuczne można podzielić ze względu na dwa kryteria – ze względu na składnik lub sposób zastosowania. W tym pierwszym wypadku najbardziej powszechne są nawozy wieloskładnikowe płynne lub sypkie (Azofoska, Planton, Fructus). Są najbardziej uniwersalne, można je stosować przez cały sezon i nadają się do wielu gatunków roślin na raz.

Bardzo często kupowane są nawozy azotowe, jak saletra amonowa, Saletrzak. Azot sprzyja rozwojowi zielonych części roślin. Jest niezbędny dla gatunków kwasolubnych, jednak inne także go potrzebują. Nawozy azotowe stosuje się wyłącznie wiosną, nigdy jesienią. Większą dawkę podaje się na glebach piaszczystych i przesuszających się, które kiepsko wiążą wodę i składniki mineralne. Niektóre rośliny źle tolerują nawozy azotowe – intensywnie strzelają w górę, ale nie kwitną i gorzej plonują.

Nawozy magnezowe (Dolomit, AminoQuelant Mg) są używane na mniejszą skalę, ponieważ nie wszystkie rośliny ich potrzebują. Stosuje się je, gdy ewidentnie pojawia się niedobór tego pierwiastka. Nawozy magnezowe są dedykowane dla roślin ozdobnych z liści. Dzięki nim są one wspaniale wybarwione i bujniejsze.

Nawozy potasowo-fosforowe to zarówno nawozy rolnicze, jak i ogrodowe. Podsypuje się je roślinom warzywnym i roślinom kwitnącym. Oba składniki na równi wpływają na jakość i wielkość plonów. Zapewniają także intensywniejsze kwitnienie. Nawozy potasowo-fosforowe można stosować przez cały sezon poza późną jesienią. Nadają się także do roślin balkonowych.

Nawozy wapienne nie służą do zasilania roślin, raczej do zapewnienia im odpowiedniego poziomu pH podłoża. Stosuje się je, by zmniejszyć poziom kwasowości. Neutralizują zakwaszenie, sprawiając, że gleba staje się zasadowa lub neutralna. Nawozy wapienne stosuje się regularnie co kilka lat, ponieważ gleba ma naturalną tendencję do zakwaszania się.

Nawozy rolnicze – rodzaje zastosowań

Nawozy minerale dzielą się także ze względu na zastosowanie. Uniwersalne, czyli te, które nadają się w zasadzie do wszystkich typów roślin to najczęściej nawozy wieloskładnikowe płynne. Przeciwieństwem do nich są specjalistyczne nawozy rolnicze i ogrodowe. Te mają różną postać i są dedykowane do konkretnego gatunku roślin. Inne odpowiadają potrzebom iglaków, inne nadają się do magnolii, jeszcze inne do ogórków lub storczyków.

Nawozy sztuczne dzielą się także na wolno działające i dolistne. Te pierwsze mają wyjątkową formułę, która powoli uwalnia wszystkie składniki. Wystarczy zastosować je raz, najlepiej jeszcze przed wschodem lub zasadzeniem roślin. Nawozy dolistne działają natomiast błyskawicznie. Używa się ich, gdy liście marnieją lub więdną, a nie widać śladów żerowania szkodników.

Nawozy rolnicze – rodzaje nawozów naturalnych

Nawozy naturalne – zastosowanie i ceny

Nawozy rolnicze to także nawozy naturalne. Wielu rolników i ogrodników ekologicznych stosuje wyłącznie nawozy bio, czyli pochodzenia naturalnego. Mają one swoje wady i zalety. Wiele osób wskazuje na to, że nie są tak skuteczne, jak na przykład sztuczne nawozy azotowe, z drugiej strony jednak nie wprowadzają chemii do często zjadanych przez nas roślin.

Ceny nawozów organicznych są często dużo wyższe niż tych chemicznych. Cennik nawozów organicznych jest zawyżony ze względu na trudność pozyskiwania surowców, jest to jednak zróżnicowane. Litr biohumusu kosztuje niewiele więcej niż litr płynnego nawozu mineralnego, ale już za granulat przyjdzie nam zapłacić od kilkunastu do 30 zł za woreczek 10 l, który wystarczy na kilka grządek.

Naturalne nawozy rolnicze – rodzaje

Wspomniany biohumus to jeden z najpowszechniejszych nawozów naturalnych. Pochodzi z resztek przerobionych przez dżdżownice kalifornijskie. Dostarcza nie tylko składników mineralnych, lecz także enzymów, które poprawiają jakość gleby. Hummusy to nawozy wieloskładnikowe płynne, które nadają się i do podlewania i do spryskiwania roślin. Podobnie działa kompost, który można kupić w formie granulatu. Nie tylko wspiera rośliny, lecz także zwiększa w podłożu ilość dobroczynnych mikroorganizmów.

Nawozy azotowe z powodzeniem mogą być zastąpione przez obornik, zwłaszcza ptasi. Ten sprzedawany jest głęboko przefermentowany, granulowany i pozbawiony zapachu. Jego największą zaletą jest to, że bardzo szybko się przyswaja. To bardzo skoncentrowany nawóz – zawiera mnóstwo składników odżywczych i mineralnych. Decydując się na zastosowanie należy uważać, by nie przenawozić roślin.

Nawozy w ogrodzie – najlepsze terminy nawożenia

Nawozy stosuje się na kilka sposobów. Część z nich podaje się wyłącznie wiosną, czasami jeszcze zanim wzejdą rośliny. Niekiedy zabieg się powtarza. To nawozy długo działające. Większość specjalistycznych stosuje się od marca do września w regularnych odstępach co 2-4 tygodnie. W przypadku roślin warzywnych i ogrodowych ostatni zabieg robi się latem – do końca lipca. W sierpniu rośliny zaczynają już przygotowania do zimowego spoczynku i nie można pobudzać ich do wzrostu.

Jesień do szczególny czas, jeśli chodzi o nawożenie. Rozkłada się obornik lub kompost na przekopanym podłożu, przygotowywanym na wiosenne sianie i sadzenie. Rośliny ozdobne w tym czasie także potrzebują wsparcia. Stosuje się wtedy mineralne nawozy specjalistyczne, które zwiększają mrozoodporność. Nawożenia potrzebują zwłaszcza iglaki. Odpowiednio dobrany nawóz nie pozwoli na zasychanie i brązowienie igieł, a drzewka i krzewy liściaste będą ładnie się prezentować przez cały rok. Stosowane jesienią nawozy zimowe przyspieszają także wiosenną wegetację. Warto po nie sięgnąć, aby szybciej móc cieszyć się pięknymi roślinami.

Osobnym tematem są środki chemiczne przeznaczone do zwalczania szkodników ogrodowych - takich jak niezwykle popularny w Polsce turkuć podjadek. Więcej o zwalczaniu szkodników ogrodowych przeczytasz tu.