Nawrot polny - opis i sposoby na zwalczanie popularnego chwastu
Nawrot polny to roślina, która często pojawia się na polach. To bardzo uciążliwy chwast, który równie często niszczy uprawy zbóż ozimych, jak i jarych. Jego wyplenienie ze stanowiska może być naprawdę trudne, tym bardziej, że nasiona bardzo długo utrzymują się w podłożu. Dowiedz się, jak rozpoznać nawrot polny i poznaj najlepsze sposoby na jego zwalczanie.
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także w tym miejscu sposoby na inne chwasty.
Nawrot polny (Lithospermum arvense) – charakterystyka
To przedstawiciel rośliny szorstkolistnych. W Polsce jest bardzo popularny na całym terenie kraju, najczęściej można go zobaczyć na suchych, mocno nasłonecznionych miejscach. Jest to jednoroczna roślina jara, która jednak potrafi przezimować. Jedna roślina wytwarza setki nasion, które mogą się utrzymać w glebie nawet 16 lat bez utraty zdolności do kiełkowania.
Nawrot polny Lithospermum arvense ma rozkrzewioną łodygę, pokrytą drobnymi włoskami. Jest bardzo rzadko ulistniona, pokryta wąskimi, cieniutkimi liśćmi w ciemnozielonym kolorze. Posiadają mocno zaznaczony nerw centralny – po tym można go łatwo rozpoznać. Wytwarza bardzo drobne kwiaty, które nie mają żadnej wartości ozdobnej. Mają delikatnie, fioletowy kolor. Zawiązują owoce, które kryją w sobie nasiona. Są nimi brązowe rozłupki, które potrafią przemieścić się na bardzo duże odległości.
Chwast porasta pola, ogrody i przydroża. Preferuje glebę gliniastą i piaszczysto-gliniastą, jest rośliną wskaźnikową gleb wapiennych. Na pole najczęściej przedostaje się ze skażonym ziarnem. Sprawdź także w tym miejscu,jakie chwasty i szkodniki mogą zaatakować uprawy.
Nawrot polny – szkodliwość rośliny
Przede wszystkim jest to dość duży konkurent w roślinach warzywnych i polowych. Najczęściej pojawia się w zbożach, gdzie znacznie utrudnia żniwa i obniża wartość słomy. W ogrodzie można go spotkać w roślinach strączkowych, burakach, ziemniakach i między warzywami. Jest dość duży, dlatego w łatwo dostępnych miejscach poddaje się odchwaszczaniu mechanicznemu. Stanowi dużą konkurencję w wyścigu o składniki mineralne i słońce.
Ponadto nawrot polny Lithospermum arvense jest nośnikiem chorób grzybowych. Bardzo często pada łupem szkodników, które później przenoszą się na rośliny uprawne. Z tego względu może znacznie obniżyć jakość plonu. Jeśli szukasz więcej porad, znajdziesz je w tym artykule o herbicydach.
Zwalczanie nawrotu polnego – profilaktyka
Stosowanie typowej profilaktyki przeciwchwastowej jest gwarancją, że roślina nie pojawi się w ogrodzie ani na polu. Najważniejsza jest czystość materiału siewnego. Nasiona należy kupować wyłącznie od sprawdzonych producentów, zwracając ogromną uwagę na ich jakość. Z tego względu warto dopłacić, by zaopatrzyć się w nasiona kalibrowane. Sprawdź także w tym artykule informacje o skrzypie polnym.
Pojawianiu się nawrotu polnego może zapobiec podorywka. Warto także zwrócić uwagę na stosowane nawozy naturalne. Kompost i obornik powinny być bardzo mocno przefermentowany, by w raz z nim nie rozłożyć na polu nasion rośliny. Po fermentacji nasiona nie będą nadawały się do kiełkowania. Warto także zwrócić uwagę na to, by ziela nawrotu polnego nie odkładać do kompostownika. O wiele lepiej jest je od razu spalić. Sprawdź także w tym artykule, co trzeba wiedzieć o perzu.
Chemiczne zwalczanie nawrotu polnego
Nawrot polny jest podatny także na działanie wielu rodzajów herbicydów. Dobrze poddaje się działaniu wszystkich środków polecanych do chwastów jednorocznych. Opryski należy robić wyłącznie preparatami zatwierdzonymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Należy zwrócić uwagę na czas karencji, ponieważ tego rodzaju herbicydy są najczęściej toksyczne i dla człowieka, i dla zwierząt domowych.
Przy zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki i stosując mechaniczne odchwaszczanie, zwalczanie chemiczne nawrotu nie jest konieczne.