Błękitna, chabrowa czy granatowa? Jak otrzymać niebieskie odmiany?

Od niedawna prawie każda kwiaciarnia oferuje sprzedaż niebieskich róż. Najczęściej są to kwiaty sztucznie barwione, bowiem niebieska róża po prostu nie istnieje. Możliwość wyhodowania kwiatów o zdecydowanych niebieskich kolorach, jest marzeniem ogrodników od bardzo dawna. Jednak wszystkie próby kończą się niepowodzeniem, ponieważ róże nie wytwarzają delfinidyny – naturalnego barwnika roślinnego, dzięki któremu płatki chabrów lub bratków, przybierają niebieski kolor. Niepowodzeniem kończą się także próby genetyczne - niebieska delfinidyna zmienia barwę na różową, pod wpływem kwaśnego odczynu różanych płatków.

Eksperymenty hodowlane nad otrzymaniem róży o niebieskich płatkach, doprowadziły do otrzymania pięknych lawendowych odmian. Różowofioletowe róże, o jaśniejszych lub mocniejszych odcieniach, tworzą róże wielo- i wielkokwiatowe, róże pomarszczone i róże pnące. Atrakcyjne odmiany obficie kwitną i silnie pachną.

Jeśli pragniemy samodzielnie uzyskać niebieskie róże, wystarczy, że użyjemy odpowiedniego niebieskiego barwnika, np. tuszu lub farby plakatowej. Łodygę białej róży ukośnie nacinamy i wstawiamy do wazonu z wodą, do której dodajemy kilka niebieskich kropel. Róża, stojąc w niebieskim płynie, stopniowo zmienia swój kolor. Po około 2 dniach uzyskamy upragnione kwiaty. Barwa róży - błękitna, chabrowa i mocniejsza granatowa - zależy od ilości dodanego barwnika. Kwiaciarnia oferuje gotowe niebieskie róże. Cena pojedynczej róży wynosi około 15 zł. Za chabrowy bukiet, złożony z 25 sztuk róż, zapłacimy około 380 zł.

Róże lawendowe – jakie odmiany tworzy róża niebieska?

Najpiękniejsze odmiany lawendowe tworzą róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe, np.:

  • ‘Mainzer Fastnacht’ – jest mieszańcem herbatnim, osiągającym wysokość do 90 cm. Delikatnie wybarwione na różowoliliowo pełne kwiaty, o średnicy 10 cm, wydzielają przyjemny i mocny owocowy zapach. Dekoracyjne ciemnozielone liści są odporne na choroby grzybowe. Róża kwitnie od czerwca do października. Znajduje zastosowanie na różanych rabatach, pięknie prezentuje się na klombach, może być uprawiana w dużych donicach. Odmiana znana jest pod innymi nazwami, np.: ‘Sissi’, Blue Moon’, Blue Monday’, Blue Girl’. Cena sadzonki – około 30 - 40 zł/sztukę. Dwuletnia róża szczepiona na pniu, kosztuje około 30 zł/sztukę.
  • ‘Silver Star’ – należy do odmiany krzaczastej, silnie rosnącej do wysokości około 90 - 150 cm. Srebrzystolawendowa róża bardzo mocno pachnie. Wyróżnia się długą żywotnością kwiatów, pojawiających się od czerwca do października. Soczyście zielone liście odporne są na choroby grzybowe. Róża nadaje się do wykorzystania na kwiat cięty. Cena sadzonki – około 9 - 20 zł/sztukę.
  • ‘Novalis’ – jestodmianą rabatową, o lawendowoliliowych pełnych kwiatach, osiągających 10 cm średnicy. Roślina powtarza kwitnienie od czerwca do października. Ciemnozielone liście odporne są na choroby grzybowe. Niewysoki różany krzew, osiągający do 80 cm wysokości i 40 cm szerokości, stanowi wyjątkową ozdobę różanej rabaty. Odmiana nadaje się do hodowli w doniczkach. Cena sadzonki, w doniczce 4l, wynosi około 37 zł.
  • Godne polecenia są także mieszańce herbatnie ‘Intermezzo’ - o lawendowoniebieskich pachnących pełnych kwiatach oraz liliowolawendowa odmiana ‘Delphin’. Na kwiat ciętynadają się lawendowe róże wielkokwiatowe odmiany ‘Dr Blue. A może zainteresuje cię także ten artykuł o znaczeniu i uprawie róż herbacianych?

Efektowne róże pnące, o niebieskawym odcieniu płatków, np.:

  • ‘Melina’ – to odmiana obficie kwitnąca przez cały sezon, od czerwca do października, powtarzająca wiele razy kwitnienie. Fioletowe kwiatostany składają się z 6-8 pełnych róż. Róża z czasem staje się błękitna. Jasnozielone liście są odporne na choroby grzybowe. Wysokie, dorastające do 2 m krzewy, osiągają około 100 cm szerokości. Zaletą róży, oprócz wspaniałego koloru, jest mocny zapach, unoszący się w jej otoczeniu.Cena sadzonek – około 30 zł, za róże w doniczce o pojemności 2 l oraz 3l. Sadzonki w doniczkach 6l i 9l kosztują odpowiednio około 40 zł i 120 zł/sztukę.
Bukiet niebieskich róż, czyli niebieska róża, róże wielkokwiatowe i ich uprawa
Piękna niebieska róża i róże wielkokwiatowe, ich uprawa i pielęgnacja

Rynek ogrodniczy oferuje atrakcyjne róże pomarszczone, np.:

  • róża pomarszczona (Rosa rugosa) ‘Pierette’, o fioletoworóżowych, 8-cm kwiatach, wyróżnia się odpornością na zanieczyszczenia powietrza, co czyni z niej szczególnie pożądaną odmianę do uprawy w środowisku miejskim. Niewysokie krzewy, dorastające do 80 cm wysokości, mogą dekorować przydomowe ogrody oraz ozdabiać balkony i tarasy. Niebieska róża sprawdzi się również jako efektowna roślina okrywowa. Róża zawiązuje duże dekoracyjne owoce. Jadalne różane płatki wykorzystuje się do przyrządzania konfitur. Cena sadzonki – około 18 zł/sztukę.

Uprawa i pielęgnacja lawendowych piękności

Zakupione różowe krzewy przed zasadzeniem należy nawodnić, umieszczając je na kilka godzin w pojemniku z wodą. Po nasadzeniu, róże obficie podlewamy. Młode rośliny chronimy przez zimowym spadkiem temperatur, usypując kopczyk z ziemi.

Róże wymagają nasadzenia na słonecznym stanowisku, o glebie piaszczysto-gliniastej, zasilanej do połowy lipca odpowiednimi nawozami, przeznaczonymi dla róż. Raz na dwa lata warto zastosować naturalny nawóz – kompost lub obornik. Rozkładamy go między różami i płytko przekopujemy. Nie wolno stosować obornika przy świeżo zasadzonych różach.

Uprawa kwiatów w donicach i w skrzynkach balkonowych wymaga dostatecznego nawilżenia roślin, szczególnie podczas letnich upałów. Najlepsza do podlewania jest odstała woda, dostarczana pod krzaki, z dbałością o niemoczenie liści. Mokre liście stają się podatne na choroby grzybowe.

Krzewy róż powinny być na wiosnę przycinane. Zabieg wykonujemy ostrym sekatorem. Cięcie pędów pozwoli utrzymać roślinie ładny pokrój i przyczyni się do obfitego kwitnienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny