Niecierpek

Niecierpek jest rośliną wywodzącą się z rodziny niecierpkowatych. W skład tej grupy wchodzi około 850 gatunków. W naturze najliczniej występują w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Afryki i Azji. Typową odmianą w Europie jest niecierpek pospolity. Chętnie porasta łąki i lasy. Spotyka się go też nad brzegami wód i w miejscach wilgotnych. Liczne gatunki uprawiane są w domach lub ogrodach z uwagi na walory dekoracyjne.
Kozłek lekarski (niecierpek waleriana) - uprawa w ogrodzie, właściwości lecznicze, zastosowanie
Kozłek lekarski (niecierpek waleriana) - uprawa w ogrodzie, właściwości lecznicze, zastosowanie
Niecierpek – odmiany, pielęgnacja, rozmnażanie
Niecierpek – odmiany, pielęgnacja, rozmnażanie
Najpiękniejsze wiosenne kwiaty w Twoim ogrodzie – przegląd
Najpiękniejsze wiosenne kwiaty w Twoim ogrodzie – przegląd
Jakie kwiaty na balkon nadają się najlepiej – sprawdzamy!
Jakie kwiaty na balkon nadają się najlepiej – sprawdzamy!

Niecierpek - popularne odmiany, pielęgnacja, rozmnażanie i inne porady

Niecierpek to bardzo interesujący kwiat. Z powodzeniem może rozwijać się na balkonie, tarasie czy też w ogrodzie. Uprawa w domu jak i poza nim nie sprawia większych trudności. Najważniejsze jest jednak to, że niecierpek pięknie wygląda przez cały okres wegetacji. Każdy hodowca, początkujący i zaawansowany powinien dowiedzieć się więcej na jego temat.

Charakterystyka niecierpka

Niecierpek jest rośliną pochodzącą z rodziny niecierpkowatych. W skład tej licznej grupy wchodzi około 850 gatunków. W naturze najwięcej z nich występuje w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Afryki i Azji. Dziko rosnącą odmianą w Europie jest niecierpek pospolity. Chętnie porasta łąki, lasy, spotyka się go też nad brzegami wód i w miejscach wilgotnych. Rozmaite gatunki tego kwiatu uprawiane są w domach lub ogrodach z uwagi na walory dekoracyjne.

Niecierpek należy do kwiatów jednorocznych. Charakteryzuje się stożkowatym pokrojem i obfitym kwitnieniem. Zazwyczaj wytwarza pojedyncze lub pełne kwiaty, wyglądem przypominające nieco różyczki. Przybierają rozmaite kolory, najczęściej różowe, czerwone i fioletowe. Zdarzają się też odmiany dwubarwne.

Niecierpek kwitnie od maja aż do końca września, czyli praktycznie przez cały okres wegetacji. Gatunki można podzielić ze względu na wysokość. Odmiany karłowate dorastają do 15 a wysokie 50 cm wysokości.

Opisywany kwiat ma liczne zalety. Jedną z nich jest to, że można go uprawiać w różnych miejscach. Przyjmie się bez większych problemów w ogrodzie. W domu również znajdzie się dla niego miejsce. To idealny kwiat na parapet, lecz nie jest to jedyna opcja. Na balkonie czy tarasie będzie wyglądał równie pięknie.

Niecierpek i jego odmiany

Niecierpki to kwiaty ogrodowe występujące w wielu odmianach. Jednakże tylko kilka z nich uprawia się, jako rośliny dekoracyjne. Najpopularniejszym gatunkiem w naszym kraju jest niecierpek pospolity. Jest to dość duży kwiat, osiągający maksymalnie aż 180 cm wysokości. Ma grubą łodygę oraz drobne, żółte kwiatki.

Niecierpek pospolity to jednoroczna roślina, która jest wrażliwa na przymrozki. Preferuje zacienione stanowisko oraz sąsiedztwo drzew liściastych i iglastych. Kolejny na liście popularnych gatunków jest niecierpek nowogwinejski. Odznacza się stosunkowo zwartym pokrojem. Ten kwiat posiada zielone lub dwubarwne liście o eliptycznym kształcie. Uwagę zwracają też dość duże, pojedyncze kwiaty przyjmujące wiele barw. Zazwyczaj są białe, różowe, czerwone, fioletowe, i dwubarwne.

Niecierpek nowogwinejski dorasta do około 15-40 cm wysokości. Najlepsze dla niego stanowisko jest ocienione. Co ważne, niecierpek nowogwinejski potrzebuje żyznej, próchniczej ziemi o umiarkowanej wilgotności.

Kolejny gatunek, który sprawdzi się zarówno na balkonie jak i w ogrodzie to niecierpek Walleriana. Dorasta do maksymalnie 50 cm wysokości. Ma zwarty pokrój dzięki rozgałęzionym pędom. Na nich osadzone są sercowate, zielone liście. Niecierpek Walleriana obsypuje się zazwyczaj białymi, fioletowymi lub czerwonymi kwiatami. Występują w odmianach pełnych, półpełnych lub przewieszających się. Niecierpek Walleriana, podobnie jak powyższe gatunki, lubi zacienione miejsca i żyzną glebę.

Niecierpek balsamina reprezentuje typowe kwiaty ogrodowe, które najlepiej się czują na rabatach. Oczywiście przyjmie się w domu, lecz nie rozwinie się tak pięknie jak na zewnątrz. Ta roślina osiąga maksymalnie 80 cm wysokości. Niecierpek balsamina tworzy sztywne pędy będące podporą dla lancetowatych liści. Kwiaty wyrastają w ich kątach i przybierają kilka kolorów. Najczęściej jest to biel, fiolet, róż, zdążają się też okazy dwubarwne. Niecierpek balsamina, podobnie jak inne odmiany kwitnie przez cały okres wegetatywny.

Jak sadzić niecierpek?

Wiadomo już, jakie są odmiany niecierpka. Z pewnością każdy hodowca znajdzie coś dla siebie. Po wyborze rośliny pojawia się pytanie, jak sadzić ten kwiat? Odpowiedź na to pytanie składa się z dwóch części. Jeżeli niecierpki będą uprawiane, jako kwiaty ogrodowe, sadzenie przeprowadza się w marcu. Nasiona umieszcza się w skrzynkach lub doniczkach. Następnie rozwinięte już sadzonki zajmują miejsce w ogrodzie w połowie maja. Wtedy, gdy już nie pojawiają się przymrozki.

Jeżeli zaś niecierpki będą się rozwijać w domu, nie trzeba ich nigdzie przenosić. Zatem odpowiedź na pytanie, jak je sadzić jest bardzo prosta. Robi się to tak samo jak w przypadku roślin przeznaczonych do umieszczenia w ogrodzie.

Wiadomo już jak sadzić niecierpki, warto teraz dowiedzieć się, na czym polega ich zimowanie. Niezależnie od tego czy jest to niecierpek pospolity czy też niecierpek balsamina, każdy z nich może rozwijać się w ogrodzie. W związku z tym zimowanie to przeniesienie rośliny z rabaty do domu. Umieszcza się ją w doniczce lub skrzynce i ustawia na parapecie. Najlepsze będzie miejsce zacienione a optymalna temperatura to 16-19°C. Właściwie przeprowadzone zimowanie może sprawić, że niecierpek zakwitnie również zimą.

Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie niecierpka

Sadzenie i zimowanie niecierpka nie jest już zagadką. Teraz warto dowiedzieć się jak wygląda jego uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie tej rośliny. Niezależnie od tego czy hodowany będzie niecierpek Walleriana czy niecierpek nowogwinejski, obie czynności nie są skomplikowane. Wystarczy tylko przestrzegać podstawowych zasad.

Uprawa niecierpka polega przede wszystkim na zapewnieniu mu odpowiednich warunków. Bardzo ważne jest tu stanowisko. Powinno być zacienione, lecz nie całkowicie pozbawione dostępu do promieni słonecznych. Jeżeli kwiat jest ustawiony na balkonie, może być to miejsce oświetlone. Ważne jednak by światło było rozproszone. Stanowisko to też oczywiście odpowiednia gleba. Powinna być żyzna, przepuszczalna i stale lekko wilgotna. Pielęgnacja niecierpka sprowadza się do prawidłowego podlewania i nawożenia. Te kwiaty ogrodowe czy też doniczkowe nie lubią zbyt dużych ilości wody. Jeśli będą w niej stać, szybko zwiędną. Zatem podlewanie winno być umiarkowane. Tylko w czasie upałów można zwiększyć jego intensywność.

Pielęgnacja to też nawożenie przeprowadzane przez cały okres wegetacji. Najlepiej sprawdzą się tu wieloskładnikowe nawozy do kwiatów.

Rozmnażanie niecierpka wykonuje się dwoma metodami. Pierwsza z nich to pobranie pędów z kwiatu, który przezimował w gruncie. Z nich przygotowuje się wiosną sadzonki i umieszcza się je w donicach lub skrzynkach. Druga metoda to rozmnażanie przez wysiew. Po zakupie wystarczy zasiać je w doniczkach i ustawić w ciepłym miejscu.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij