Niecierpek - popularne odmiany, pielęgnacja, rozmnażanie i inne porady

Niecierpki to wyjątkowe kwiaty – kwitną przez cały sezon wegetatywny, dekorują ogródki, okalają ścieżki, zdobią balkony i tarasy, pięknie prezentują się na parapetach. Kuszą szerokich wachlarzem odmian oraz intensywnych barw.

Niecierpki - charakterystyka ogólna

Kilka słów o niecierpku

Niecierpek jest rośliną jednoroczną o pokroju stożkowatym charakteryzującą się bardzo obfitym kwitnieniem, kwiat niecierpka przykrywa go niemal w całości. Kwiaty zazwyczaj są pojedyncze lub pełne, kształtem przywodzą na myśl różyczki. Kolorystycznie odmiany ich oferują szeroką gamę barw: od białych po ciemnobordowe. Plusem jest to, że kwitnienie trwa przez niemal cały okres wegetacyjny – od maja aż do końca września. Liczne odmiany dają możliwość wyboru gatunków karłowatych osiągających maksymalnie 15 cm wzrostu, jak i tych wysokich rosnących do ok. 50 cm.

Niecierpek ogrodowy – zastosowanie

Odmiany o wiotkich pędach imponująco i niezwykle dekoracyjnie prezentują się w wiszących doniczkach czy ustawione na szczytach murków. Sprawdzi się jako roślina balkonowa, na taras, do pojemników, do tworzenia grup kwiatowych czy świetnie się sprawdza jako roślina okrywowa. A może zainteresują cię także goździki ogrodowe?

Odmiany niecierpka

Niecierpek walleriana

Niecierpek Waleriana (Impatiens Waleriana) /niecierpek sułtański pochodzi z Czarnego Lądu i Zanzibaru. W tamtejszych tropikalnych warunkach może osiągnąć aż 60 cm wysokości. W Polsce niecierpek ten jest jednym z najbardziej popularnych, gości w wielu polskich ogrodów. Niecierpek Walleriana charakteryzuje się mięsistą łodygą, lancetowatymi lub w niektórych przypadkach owalnymi liśćmi oraz licznymi kwiatkami z typowym dla nich środkowym oczkiem, a także ostrogą. Niecierpki tej odmiany mogą mieć kwiat w wielu barwach, najczęściej spotkamy się z: białą, czerwoną, łososiową, pomarańczową i różową. Niecierpek waleriana może jednak mieć płatki dwukolorowe. Obficie kwitnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Niecierpek Walleriana preferuje glebę żyzną w ogrodzie, niezbitą, o średniej wilgotności. Nasionka go pikowania sieje się już w marcu, muszą stać w ciepłym miejscu. Później, gdy pojawią się listki, pikuje się je do większych doniczek, a do gruntu na stanowisko sezonowe trafić powinny w połowie maja. Warto odnotować, że niecierpek waleriana nie toleruje chłodnej i deszczowej pogody. Takie warunki atmosferyczne znosi źle, co często może przełożyć się na jego zaniknięcie, zazwyczaj nie przetrwa zimowanie. Uprawiany w doniczkach przy odpowiedniej pielęgnacji może kwitnąć przez cały rok.

Niecierpek nowogwinejski

Niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri) rośnie w stanie naturalnym na egzotycznej Nowej Gwinei i Wyspach Salomona. W Polsce niecierpki z tej odmiany są wyłącznie hodowane z przeznaczeniem do ogrodów, na balkonie czy w domu na parapecie. Niecierpek nowogwinejski ma charakterystyczną krótką łodygę, maksymalnie osiąga tylko kilkanaście centymetrów wzrostu. Niecierpek ten ma typowe duże kwiaty o intensywnej barwie. Najczęściej kwitnienie obdarowuje nas kwiatuszkami w takich kolorach, jak: biały, czerwony, pomarańczowy czy różowy. Jest tak zwaną rośliną cieniolubną w związku z tym najlepiej czuje się, kiedy stanowisko ma w półcieniu. Lubi glebę żyzną i dobrze przepuszczalną. Regularnie podlewany i nawożony oddaje bujnym kwitnieniem i intensywnością barw płatków kwiatów. W celu pobudzania go do lepszego kwitnienia zaleca się regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Może zainteresują cię także kwiaty jednoroczne?

Niecierpek drobnokwiatowy

Niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens praviflora) w stanie naturalnym występował w północno-wschodniej części Azji oraz na terenie wschodniej części Europy. Dawniej w Polsce siana w ogrodach botanicznych z czasem zaczęła dziko rosnąć na różnych terenach. Niecierpek drobnokwiatowy rosnący na dziko określany jest jako roślina ruderalna. Na łonie natury rośnie przy dróżkach, ulicach, na podszyciu leśnym, na terenie parków miejskich, a nawet na cmentarzach. Niecierpek drobnokwiatowy nie uchodzi za roślinę ozdobną i dekoracyjną w związku z tym nie doczekał się swojej odmiany hodowlanej. W pełnym słońcu usycha. Uwielbia stanowiska zacienione, radzi sobie w półcieniu. Niecierpek drobnokwiatowy może dorosnąć do maksymalnie 60 cm.

Niecierpek pospolity

Niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere) w stanie naturalnym żyje niemal na każdym kontynencie: rośnie na obszarze Europy, w Azji oraz Ameryce Północnej. Jego nazwa – niecierpek pospolity – wyraźnie wskazuje, że jest to kwiat pospolicie i powszechnie porastający nasz kraj. Może osiągnąć maksymalnie aż 180 cm. Niecierpki te są jednoroczne, wraz z pojawieniem się pierwszych silniejszych mrozów zamiera całkowicie. Niecierpek pospolity ma charakterystyczną grubą i silną łodygę, z korzeniami płytko ukorzenionymi. Niecierpki te mają typowe dla siebie niewielkie kwiatki o barwie jasnożółtej i ciemnożółtej. Najczęściej rozmnaża się przez samosiew. Preferuje stanowisko zacienione, bardzo dobrze czuje się w sąsiedztwie drzew liściastych i iglastych. Jeśli interesują cię także inspiracje na kwiaty wiosenne, zebraliśmy je dla ciebie w tym miejscu.

Niecierpek balsamina

Niecierpek balsamina (Impatiens Balsamina) w stanie naturalnym rośnie w środkowej części Indii oraz na terenie Chin. Inna nazwa z nim kojarzona to niecierpek ogrodowy. W tamtejszych warunkach może osiągnąć aż 70 cm wysokości. Charakteryzuje się grubymi i soczystymi łodygami, lancetowatymi liśćmi porastającymi całość łodygi oraz kwiatami o kształcie grzebieniastym osadzonymi pojedynczo na króciutkich szypułkach. Niecierpek balsamina zazwyczaj ma kwiat w kolorze różowym. Kwitnienie przypada na lipiec – sierpień, czyli szkolne wakacje. Lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Preferuję ziemie żyzną, niezbitą o średniej wilgotności. Uprawa tego niecierpka nie sprawdzi się w domu na parapecie ze względu na fakt, że ta odmiana nie nadaje się do jakiejkolwiek uprawy w pomieszczeniach. Niecierpek balsamina za to sprawdzi się jako dekoracja ogrodu, na balkonie czy dedykując mu stanowisko przy murkach lub koło altanek.

Niecierpek gruczołowaty

Niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera) nazywany inaczej niecierpek himalajski lub niecierpek Roylego. Jest to niecierpek przynależący do rodziny niecierpkowatych. W stanie naturalnym spotkać go można w zachodniej części Himalajów. Przeniesiono go jednak na Stary Kontynent, do Azji i Ameryki Północnej. Niestety niecierpek gruczołowaty okazał się kwiatem inwazyjnym, np. mnogo rosnąć w dorzeczach, przyczynia się w bardzo znaczącym stopniu do eliminacji różnorodności roślin. Jest jednak uprawa jako rośliny ozdobnej i miododajnej. Zaznaczyć trzeba, że jest to kwiat jednoroczny. Niecierpek gruczołowaty ma charakterystyczną nagą, połyskującą i nieco zgrubiałą na dole łodygę o rzucającym się w oczy kolorze czerwonym. Korzenie są krótkie. Liście o kształcie lancetowatym lub eliptycznym usadowione naprzeciwlegle lub po trzy w okółkach. Natomiast kwiaty zebrane w kilka do nawet kilkunastu w grona. Kwiaty są silnie grzbieciaste. Natomiast działki kielicha niecierpek gruczołowaty ma trzy – dwie są barwy zielonej lub w kolorze kwiatu o pięknym skośnie sercowatym kształcie. Niecierpki najczęściej mają barwę różową, ale występuję też te białe czy nawet ciemnobordowe. Na przełomie marca i kwietnia wysiewa się nasiona do inspektu. Na stanowisko stałe wysadzamy go po ostatnich przymrozkach, najlepiej pod koniec maja. Preferuje glebę żyzną, w miarę wilgotną. Warto mieć na uwadze, że niecierpek gruczołowaty nie lubi stanowisk wietrznych. Ponadto to jedna z roślin, która wysiewa się przez samosiew. Sprawdź także: Które kwiaty na taras sprawdzą się najlepiej?

Niecierpki - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Uprawa niecierpka

Jeśli chcemy uprawiać niecierpek warto przejść się do najbliższego sklepu ogrodniczego i rozeznać się w jego odmianach. Jest w czym wybierać i przebierać; ilość odmian zaskoczy każdego. Oprócz tego różnią się między sobą pokrojem kwiatów oraz ich wysokością – co jest ważne w przypadku bardzo przemyślanej kompozycji przestrzeni ogrodu. Do najpopularniejszych odmian uprawowych niecierpków w Polsce należą: niecierpek waleriana, niecierpek balsamina i niecierpek nowogwinejski.

Jeśli chcemy odnieść sukces w uprawie trzeba wiedzieć, że niecierpek ogrodowy i inne odmiany najlepiej czują się w ogrodach na stanowiskach lekko zacienionych. W miejscach mocno zacienionych natomiast radzi się sadzić jedynie niecierpek nowogwinejski. W domu preferują stanowisko dobrze oświetlone, ale takie, gdzie światło jest rozproszone, a nie skupione.

Co do podłoża, na którym je sadzimy mają ściśle określone wymagania. Preferują ziemie żyzną i przepuszczalną z lekką wilgotnością podłoża.

Ze względu na fakt, że jest to roślina jednoroczna, każdy kto pragnie, aby dekorowała mu ogród, co roku musi ją ponownie sadzić. Uprawę zaczynamy pod koniec maja, wraz z ustaniem ostatnich przymrozków. Na tym etapie pamiętajmy też, aby stanowisko było uchronione przed zbyt silnym działaniem wiatru, który może nam połamać lub całkowicie zniszczyć sadzonki.

Pielęgnacja niecierpka

Pielęgnacja niecierpka to znajomość raczej tego, czego ten nie lubi. A kwiat nie znosi zbyt obfitego podlewania – jeśli przesadzimy z ilością wody, zwiędnie. Niecierpek po prostu nie lubi stać w wodzie. Pielęgnacja jego to wcielenie w życia zasady: mniej, znaczy lepiej. Z tym, że kiedy przyjdzie fala upałów podlewanie powinno być regularne, aby nam nie usechł. Pielęgnacja niecierpka to także pilnowanie stanowiska, w którym sadzimy czy stawiamy kwiat w doniczce na terenie ogrody czy na przestrzeni wokół domu. Uprawa wystawiona na zbyt duże nasłonecznienie najpierw straci kwiaty, a chwilę później zmarnieje. By pobudzić kwitnienie, wspomóc jakość kwiatów oraz ich barwność zaleca się stosowanie wieloskładnikowych odżywek i nawozów do kwiatów balkonowych kwitnących. Uprawa w ten sposób zyska na jakości.

Rozmnażanie niecierpka

Jednym z najprostszych sposobów na rozmnażanie jest zrobienie tego przez pęd niecierpka. Z kwiatu, który przezimował w gruncie wiosną przygotowujemy młode sadzonki. Najlepiej zapikować je do donic i umieścić w widnym i ciepłym miejscu do ukorzenienia się i rozrostu. Inny i prosty sposób na rozmnażanie go to wysiew nasion. Ceny nasiona są tanie. Nasiona siejemy do doniczek i umieszczamy np. na parapecie, w szklarni lub w innym ciepłym i widnym pomieszczeniu. Po około trzech tygodniach będą gotowe do zapikowania i przeniesienia do gruntu. Rozmnażanie niecierpka w ogrodzie można zrobić jeszcze w inny sposób. Wystarczy pójść do sklepu ogrodniczego i nabyć odhodowane sadzonki. Cena ich jest przystępna, a kwiat będzie gotowy do wysadzenia na miejsce stałe. Niecierpek to piękna roślina, która odnajdzie się zarówno w ogrodzie, jak i w uprawie na balkon.

Niecierpek to bardzo interesujący kwiat. Z powodzeniem może rozwijać się na balkonie, tarasie czy też w ogrodzie. Uprawa w domu jak i poza nim nie sprawia większych trudności. Najważniejsze jest jednak to, że niecierpek pięknie wygląda przez cały okres wegetacji. Każdy hodowca, początkujący i zaawansowany powinien dowiedzieć się więcej na jego temat.

Charakterystyka niecierpka

Niecierpek jest rośliną pochodzącą z rodziny niecierpkowatych. W skład tej licznej grupy wchodzi około 850 gatunków. W naturze najwięcej z nich występuje w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Afryki i Azji. Dziko rosnącą odmianą w Europie jest niecierpek pospolity. Chętnie porasta łąki, lasy, spotyka się go też nad brzegami wód i w miejscach wilgotnych. Rozmaite gatunki tego kwiatu uprawiane są w domach lub ogrodach z uwagi na walory dekoracyjne.

Niecierpek należy do kwiatów jednorocznych. Charakteryzuje się stożkowatym pokrojem i obfitym kwitnieniem. Zazwyczaj wytwarza pojedyncze lub pełne kwiaty, wyglądem przypominające nieco różyczki. Przybierają rozmaite kolory, najczęściej różowe, czerwone i fioletowe. Zdarzają się też odmiany dwubarwne.

Niecierpek kwitnie od maja aż do końca września, czyli praktycznie przez cały okres wegetacji. Gatunki można podzielić ze względu na wysokość. Odmiany karłowate dorastają do 15 a wysokie 50 cm wysokości.

Opisywany kwiat ma liczne zalety. Jedną z nich jest to, że można go uprawiać w różnych miejscach. Przyjmie się bez większych problemów w ogrodzie. W domu również znajdzie się dla niego miejsce. To idealny kwiat na parapet, lecz nie jest to jedyna opcja. Na balkonie czy tarasie będzie wyglądał równie pięknie.

Niecierpek i jego odmiany

Niecierpki to kwiaty ogrodowe występujące w wielu odmianach. Jednakże tylko kilka z nich uprawia się, jako rośliny dekoracyjne. Najpopularniejszym gatunkiem w naszym kraju jest niecierpek pospolity. Jest to dość duży kwiat, osiągający maksymalnie aż 180 cm wysokości. Ma grubą łodygę oraz drobne, żółte kwiatki.

Niecierpek pospolity to jednoroczna roślina, która jest wrażliwa na przymrozki. Preferuje zacienione stanowisko oraz sąsiedztwo drzew liściastych i iglastych. Kolejny na liście popularnych gatunków jest niecierpek nowogwinejski. Odznacza się stosunkowo zwartym pokrojem. Ten kwiat posiada zielone lub dwubarwne liście o eliptycznym kształcie. Uwagę zwracają też dość duże, pojedyncze kwiaty przyjmujące wiele barw. Zazwyczaj są białe, różowe, czerwone, fioletowe, i dwubarwne.

Niecierpek nowogwinejski dorasta do około 15-40 cm wysokości. Najlepsze dla niego stanowisko jest ocienione. Co ważne, niecierpek nowogwinejski potrzebuje żyznej, próchniczej ziemi o umiarkowanej wilgotności.

Kolejny gatunek, który sprawdzi się zarówno na balkonie jak i w ogrodzie to niecierpek Walleriana. Dorasta do maksymalnie 50 cm wysokości. Ma zwarty pokrój dzięki rozgałęzionym pędom. Na nich osadzone są sercowate, zielone liście. Niecierpek Walleriana obsypuje się zazwyczaj białymi, fioletowymi lub czerwonymi kwiatami. Występują w odmianach pełnych, półpełnych lub przewieszających się. Niecierpek Walleriana, podobnie jak powyższe gatunki, lubi zacienione miejsca i żyzną glebę.

Niecierpek balsamina reprezentuje typowe kwiaty ogrodowe, które najlepiej się czują na rabatach. Oczywiście przyjmie się w domu, lecz nie rozwinie się tak pięknie jak na zewnątrz. Ta roślina osiąga maksymalnie 80 cm wysokości. Niecierpek balsamina tworzy sztywne pędy będące podporą dla lancetowatych liści. Kwiaty wyrastają w ich kątach i przybierają kilka kolorów. Najczęściej jest to biel, fiolet, róż, zdążają się też okazy dwubarwne. Niecierpek balsamina, podobnie jak inne odmiany kwitnie przez cały okres wegetatywny.

Jak sadzić niecierpek?

Wiadomo już, jakie są odmiany niecierpka. Z pewnością każdy hodowca znajdzie coś dla siebie. Po wyborze rośliny pojawia się pytanie, jak sadzić ten kwiat? Odpowiedź na to pytanie składa się z dwóch części. Jeżeli niecierpki będą uprawiane, jako kwiaty ogrodowe, sadzenie przeprowadza się w marcu. Nasiona umieszcza się w skrzynkach lub doniczkach. Następnie rozwinięte już sadzonki zajmują miejsce w ogrodzie w połowie maja. Wtedy, gdy już nie pojawiają się przymrozki.

Jeżeli zaś niecierpki będą się rozwijać w domu, nie trzeba ich nigdzie przenosić. Zatem odpowiedź na pytanie, jak je sadzić jest bardzo prosta. Robi się to tak samo jak w przypadku roślin przeznaczonych do umieszczenia w ogrodzie.

Wiadomo już jak sadzić niecierpki, warto teraz dowiedzieć się, na czym polega ich zimowanie. Niezależnie od tego czy jest to niecierpek pospolity czy też niecierpek balsamina, każdy z nich może rozwijać się w ogrodzie. W związku z tym zimowanie to przeniesienie rośliny z rabaty do domu. Umieszcza się ją w doniczce lub skrzynce i ustawia na parapecie. Najlepsze będzie miejsce zacienione a optymalna temperatura to 16-19°C. Właściwie przeprowadzone zimowanie może sprawić, że niecierpek zakwitnie również zimą.

Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie niecierpka

Sadzenie i zimowanie niecierpka nie jest już zagadką. Teraz warto dowiedzieć się jak wygląda jego uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie tej rośliny. Niezależnie od tego czy hodowany będzie niecierpek Walleriana czy niecierpek nowogwinejski, obie czynności nie są skomplikowane. Wystarczy tylko przestrzegać podstawowych zasad.

Uprawa niecierpka polega przede wszystkim na zapewnieniu mu odpowiednich warunków. Bardzo ważne jest tu stanowisko. Powinno być zacienione, lecz nie całkowicie pozbawione dostępu do promieni słonecznych. Jeżeli kwiat jest ustawiony na balkonie, może być to miejsce oświetlone. Ważne jednak by światło było rozproszone. Stanowisko to też oczywiście odpowiednia gleba. Powinna być żyzna, przepuszczalna i stale lekko wilgotna. Pielęgnacja niecierpka sprowadza się do prawidłowego podlewania i nawożenia. Te kwiaty ogrodowe czy też doniczkowe nie lubią zbyt dużych ilości wody. Jeśli będą w niej stać, szybko zwiędną. Zatem podlewanie winno być umiarkowane. Tylko w czasie upałów można zwiększyć jego intensywność.

Pielęgnacja to też nawożenie przeprowadzane przez cały okres wegetacji. Najlepiej sprawdzą się tu wieloskładnikowe nawozy do kwiatów.

Rozmnażanie niecierpka wykonuje się dwoma metodami. Pierwsza z nich to pobranie pędów z kwiatu, który przezimował w gruncie. Z nich przygotowuje się wiosną sadzonki i umieszcza się je w donicach lub skrzynkach. Druga metoda to rozmnażanie przez wysiew. Po zakupie wystarczy zasiać je w doniczkach i ustawić w ciepłym miejscu.