Niecierpek balsamina – kwiat o wielu zastosowaniach

Niecierpek balsamina (Impatiens balsamina) jest bardzo uniwersalny. Może rosnąć w zasadzie wszędzie, dlatego też często się go wykorzystuje w ogrodach. Na jego popularność wpływa przede wszystkim ładny, oryginalny pokrój. Jest to roślina jednoroczna, która osiąga maksymalnie 60-70 cm, w uprawie jednak powszechniejsze są karłowate odmiany o wysokości 20-30 cm. Kwiat charakteryzuje się grubymi, mięsistymi łodygami, które są obrośnięte grubymi, lancetowatymi liśćmi.

Roślina najpiękniej wygląda w okresie kwitnienia, czyli od początku lata aż do późnej jesieni. To niezwykła ozdoba balkonów i rabatek – duże, motylkowate, pełne kwiaty pojawiają się na szczycie pędów. Najczęściej wystają ponad liście, jednak jest to cecha odmianowa. Odmiany o schowanych kwiatach także dobrze się prezentują. Niecierpek balsamina występuje w dziesiątkach kolorów. Białe, jasnoróżowe, pomarańczowe, czerwone, fioletowe – wybór jest ogromny. Kwiaty mają także różny kształt – część z nich jest podobna do kamelii, inne do goździków, jeszcze inne wyglądem przypominają małe różyczki. Jeśli interesuje cię uprawa tego kwiatu w ogrodzie, sprawdź więcej porad na temat niecierpków.

Uprawa niecierpka w ogrodzie i na balkonie


Niecierpek balsamina to jedna z najmniej wymagających roślin ozdobnych. Jest tolerancyjna w stosunku do stanowiska, chociaż najobficiej kwitnie w słońcu. Jednak w zacienieniu także sobie świetnie poradzi. Nie ma także szczególnych wymagań co do rodzaju gleby. W uprawie balkonowej potrzebuje tylko standardowej ziemi do roślin doniczkowych. Na dno doniczki warto wsypać niewielką warstwę drenażu.

W uprawie gruntowej należy jednak nieco ostrożniej wybrać miejsce dla rośliny. Niecierpek balsamina potrzebuje dość żyznego podłoża o lekkiej strukturze, najlepiej wzbogaconego kompostem. Na słabszej glebie także sobie poradzi, nie będzie się rozwijał tylko na mokrym i ciężkim podłożu. Przed zasadzeniem rośliny należy przygotować podłoże, usunąć wszystkie chwasty i dobrze napowietrzyć glebę.

Pielęgnacja i uprawa niecierpka balsamina w doniczce to jeden z najlepszych pomysłów. Podlewanie nie zajmuje zbyt dużo czasu.
Niecierpek balsamina w doniczce - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, porady

Niecierpek nasiona i nawozy- sprawdź je!

Niecierpek balsamina – pielęgnacja krok po kroku

Pielęgnacja rośliny nie jest trudna. Niecierpek balsamina rozmnaża się z nasion, które wczesną wiosną (można nawet w lutym) wysiewa się na rozsadnik. Sadzonki umieszcza się na stałym miejscu dopiero, kiedy minie ryzyko pojawienia się przymrozków, czyli mniej więcej w połowie kwietnia. Roślina szybko się przyjmuje i od razu zacznie rosnąć. Niecierpek balsamina w gruncie sadzi się co 30-40 cm, w skrzynce balkonowej – co 20 cm. A może zainteresuje cię także uprawa niecierpka nowogwinejskiego?

Kwiat potrzebuje prawie wyłącznie nawadniania, ale za to naprawdę regularnego. Niecierpki podlewa się często, ale niezbyt obficie, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Dlatego w pełni upalnego lata roślinę podlewa się dwa razy dziennie, niewielką ilością wody. Na żyznej, dobrze przygotowanej glebie, która została wzbogacona kompostem nawożenie nie jest konieczne, jednak warto to zrobić, by kwitnienie było silniejsze. Rośliny doniczkowe zasila się od razu po przepikowaniu ich do pojemników balkonowych, pod warunkiem, że zastosowana ziemia nie była wzbogacona startową dawką nawozu. W obu przypadkach należy stosować płynny wieloskładnikowy nawóz mineralny.

Rozmnażanie niecierpka balsamina

Impatiens balsamina to roślina jednoroczna, jej pędy nie ukorzeniają się, wobec czego nie jest możliwe rozmnażanie wegetatywne. Nowe sadzonki uzyskuje się z nasion. Raczej nie uda się ich pobrać z hodowanych roślin – niecierpki mają ciekawą zdolność „wystrzeliwania” nasion na znaczne odległości. Prawdopodobieństwo, że przetrwają one zimę i wyrosną w kolejnym roku jest bardzo małe.

Nasiona niecierpków są dostępne niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Możesz kupić paczkę mieszanki kolorystycznej, dzięki czemu będzie ci łatwiej stworzyć ciekawą i bardzo barwną rabatę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny