Niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora) – kilka słów o gatunku

Niecierpek drobnokwiatowy nie jest rodzimym chwastem polskim. Został przywleczony w XIX wieku – prawdopodobnie rozmnożył się ze zdziczałych siewek uprawianych w ogrodach botanicznych. Bez większego problemu się u nasz zadomowił, rozprzestrzeniają się w całym kraju. Jest to roślina jednoroczna, bardzo ekspansywna przez zdolność do rozsiewania nasion na znaczne odległości. Impatiens parviflora to drugi chwast tego rodzaju na naszym terenie. Obok niego bardzo często pojawia się niecierpek pospolity, jednak różnice między nimi są bardzo duże.

Jest to niewysoka roślina, osiąga od 15 do 60 cm. Ma szerokie, zielone liście o lancetowatym kształcie, które wyrastają naprzeciwlegle z grubych łodyg. Jego kwiaty są białe i bardzo drobne, nie mają żadnej wartości ozdobnej. To najważniejsza cecha odróżniają niecierpek pospolity – jego kwiaty są żółte i znacznie bardziej gęste. Jeśli interesuje cię uprawa tego kwiatu w ogrodzie, sprawdź więcej porad na temat niecierpków.

Niecierpek drobnokwiatowy – występowanie


Niecierpek drobnokwiatowy występuje na terenie całego kraju, poza wyższymi pasmami gór i nadmorskimi okolicami. Jest to roślina azotolubna, można traktować ją jak chwast wskaźnikowy gleb o wysokiej zawartości azotu. Często pojawia się w ogrodach, gdzie jest traktowany jako chwast. Bardzo często porasta cmentarze, zaniedbane ścieżki i lasy. Nie przeszkadza mu zanieczyszczenie powietrza, pojawia się w miastach, na nasypach kolejowych i tym podobne.

Niecierpek drobnokwiatowy to niewielka roślina, która nie ma większych walorów dekoracyjnych. Jest uciążliwym chwastem lasów i łąk.
Niecierpek drobnokwiatowy - opis, występowanie, zastosowanie

To bardzo trudna do wytępienia roślina o bardzo dużej wytrzymałości. Rośliny poddają się zwalczaniu herbicydami, jednak problemem mogą być znajdujące się w glebie nasiona. Zabiegi usuwania niecierpków drobnokwiatowych należy wykonywać jeszcze przed zawiązaniem się torebek nasiennych. A może zainteresuje cię także uprawa niecierpka nowogwinejskiego?

Niecierpek nasiona i nawozy- sprawdź je!

Zastosowanie niecierpka w zielarstwie

Liście niecierpka drobnokwiatowego mają lekkie właściwości lecznicze. Czasami wykorzystuje się je w leczeniu problemów skórnych. Ziele niecierpka można kupić w formie suszonej w sklepach zielarskich. Można także stosować wyciąg z liści w postaci olejku.

Wyciągi i napary z niecierpka mają dobroczynny wpływ na skórę trądzikowatą, ze skłonnościami do podrażnień i wyprysków. Prawdopodobnie roślina zahamowuje łysienie u mężczyzn, poprawia ukrwienie cebulek. Napar z suszonych liści ma jednak nieco barwiące działanie i może lekko zmieniać kolor włosów.

Roślina znana jest ze swoich właściwości regenerujących i rewitalizujących. Przyspiesza gojenie się wyprysków i innych problemów skórnych. Działa oczyszczająco i tonizująco. Zmniejsza objawy atopowego zapalenia skóry, koi egzemy i wysypki. Nasączone naparem z niecierpka waciki można położyć na oczy - zioło przynosi ulgę zmęczonym powiekom, zmniejsza obrzęki i eliminuje „worki” pod oczami.

Ziele niecierpka można kupić w formie suszonej w sklepach zielarskich. Można także stosować wyciąg z liści w postaci olejku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny