Niecierpek nowogwinejski – ładna roślina do każdego ogrodu

Jednoroczne niecierpki mają bardzo szerokie rozwiązanie. Ze względu na niski pokrój dobrze sprawdzają się w skrzynkach – mają około 30 cm wysokości. Delikatne kwiaty, złożone z kilku zaokrąglonych płatków, ładnie prezentują się na tle ciemnozielonych liści. Niecierpek nowogwinejski kwitnie obficie przez całe lato – niektóre odmiany rozpoczynają kwitnienie pod koniec maja, a płatki utrzymują się świeżo aż do początku jesieni.

Niektóre odmiany mają bardzo kolorowe liście – pokryte pstrymi plamkami lub ozdobione jasnoróżowym biegiem nerwów. Inne wyróżniają się dwubarwnymi płatkami kwiatów. To sprawia, że niecierpek gwinejski to jedna z najbardziej atrakcyjnych roślin w ogrodzie.

Niecierpek nowogwinejski – cena, sadzonki i rozmnażanie

Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pędowe, które można bardzo łatwo uzyskać. Rozmnażanie jest proste – wiosną i jesienią pędy niecierpków szybko ukorzeniają się w wodzie i już kolejnej wiosny można wysadzić je na rabacie. Pędy należy przechowywać w jasnym miejscu, temperatura nie powinna spadać poniżej 12 stopni Celsjusza. Jeśli interesuje cię uprawa tego kwiatu w ogrodzie, sprawdź więcej porad na temat niecierpków.

Można także zaopatrzyć się w nasiona roślin – są dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Nasiona można siać bezpośrednio do gruntu lub wysiewać do rozsadników i dopiero siewki wielkości kilku centymetrów sadzić na stałe miejsce. Polecana rozsada to 30 x 30 cm. Cena nasion niecierpka wynosi tylko kilka złotych. Za jeden listek z mieszanka kolorystyczną zapłacisz około 3-4 zł.

Niecierpek nowogwinejski pięknie rozwija się na balkonie. To atrakcyjna, bardzo ciekawa roślina, której uprawa nie jest wymagająca.
Niecierpek nowogwinejski - sadzonki, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Uprawa niecierpka w ogrodzie i na balkonie

Niecierpek nowogwinejski lubi zaciszne miejsca, źle reaguje na chłodne wiatry. Dlatego sadzi się go przy płotach lub w miejscach osłoniętych przez inne rośliny. Dobrze sprawdza się na rabacie umieszczonej w słonecznej lokalizacji, chociaż nieźle czuje się także w półcienistych miejscach. W doniczkach uprawia się go na balkonach i parapetach o orientacji wschodniej lub zachodniej – silne bezpośrednie nasłonecznienie powoduje poparzenia liści.

Niecierpek lubi temperatury w przedziale 10-20 stopni Celsjusza. Lubi żyzne i próchnicze podłoże, pH powinno zawierać się w przedziale 6-8. Roślina źle znosi zastoiska wodne, jednak lubi mieć wilgotną glebę, w suchej od razu choruje i marnieje. Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie niecierpka balsamina w doniczce.

Niecierpek nasiona i nawozy- sprawdź je!

Pielęgnacja niecierpka – podlewanie i nawożenie

Niecierpek nowogwinejski potrzebuje bardzo skrupulatnego podlewania. Szybko reaguje na przesuszenie, a im wyższa temperatura i silniejsze nasłonecznienie, tym więcej wody potrzebuje. Latem, zwłaszcza okazy w uprawie pojemnikowej, muszą być podlewane co najmniej raz dziennie, optymalnie nawet częściej, mniejszymi porcjami wody. Niecierpek bardzo szybko komunikuje, że brakuje mu podlewania – liście stają się zwinięte i lekko zwisają, płatki kwiatów robią się lekko postrzępione. Kilka dni bez podlewania może doprowadzić do obumarcia rośliny.

Niecierpki wytwarzają bardzo wiele kwiatów, dlatego w okresie od maja do września mogą potrzebować nawożenia. Jego częstotliwość warto dopasować do poziomu żyzności gleby, najczęściej zabieg powtarza się co 10-14 dni, zarówno w podłożu, jak i w doniczkach. Niecierpki nowogwinejskie zasila się sztucznymi nawozami mineralnymi przeznaczonymi do roślin kwitnących.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny