Niecierpek ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Niecierpek ogrodowy jest wdzięczną rośliną do uprawy przydomowej, na balkonie i tarasie. Na rynku dostępnych jest kilka gatunków, z których najpopularniejszymi są niecierpek balsamina Impatiens balsamina orazniecierpek nowogwinejski Impatiens hawkeri. Kolorowe kwiatostany niecierpków, pełne lub pojedyncze, wspaniale rozjaśniają cieniste miejsca w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny. Dekoracyjne są także błyszczące lancetowate liście – zielone oraz w odcieniu bordowym.

Najlepszy stanowiskiem dla rośliny hodowanej w ogrodzie jest miejsce osłonięte przed podmuchami wiatru, zacienione, stale wilgotne, o żyznej i przepuszczalnej glebie. Obfite kwitnienie zapewni zasilanie niecierpków nawozami dla roślin kwitnących. Wymagania glebowe rośliny w doniczce są podobne, należy jednak zadbać, by pojemnik z rośliną umieścić na stanowisku o rozproszonym oświetleniu. Pielęgnacja polega na właściwym podlewaniu. Przelanie rośliny spowoduje jej uwiędniecie. Jeśli interesuje cię uprawa tych wyjątkowych kwiatów, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o niecierpkach.

Niecierpki ogrodowe możemy rozmnażać przez nasiona. W marcu wysiewamy je do pojemników. W maju można wysadzać siewki niecierpka na stałe miejsce, w rozstawie około 20 cm. Przeniesienie roślin jesienią do mieszkania umożliwi im przetrwanie zimy. Wymagania uprawowe niecierpka w domudotyczą zapewnienia temperatury od 15 do 19 stopni Celsjusza oraz dbałości o właściwą wilgotność podłoża w doniczce. We właściwych warunkach niecierpek ogrodowy może zakwitnąć, dekorując nasze mieszkanie także w porze zimowej.

Niektóre odmiany niecierpka uprawia się w doniczce. Roślinę pielęgnuje się z nasion lub wysadza sadzonki. Nie ma dużych wymagań w ogrodzie
Niecierpek ogrodowy - uprawa, pielęgnacja, sadzenie z nasion, wymagania

Kwiat niecierpek – atrakcyjne odmiany

Niecierpek nowogwinejski jest popularna jednoroczną rośliną, chętnie sadzoną w ogrodzie i na balkonie. Charakterystyczną cechą jest zwarty pokrój. Pojedynczy duży kwiat, w kolorze białym, czerwonym, różowym fioletowym lub dwubarwny, wyróżnia się na tle błyszczących zielonych, bordowych i dwukolorowych eliptycznych liści. Impatiens hawkeri dorasta do 40 -50 cm wysokości. Szybko rozrasta się, a piękny kwiat dekoruje otoczenie do późnej jesieni. Uprawa tej odmiany niecierpka wymaga podłoża próchnicznego, umiarkowanie wilgotnego oraz stanowiska o rozproszonym oświetleniu. Najlepiej zastosować ziemię o odczynie pH 6-6,8. Przeczytaj także ten artykuł o niecierpku nowogwinejskim.

Niecierpek balsamina Impatiens balsamina najlepiej czuje się na ogrodowych rabatach. Dorasta do 80 cm wysokości, zdobiąc grządki pełnymi lub półpełnymi kwiatami. Kwiat niecierpek – biały, różowy, łososiowy, a także dwubarwny, znajduje się na sztywnym pędzie, wśród błyszczących liści. Roślina obficie kwitnie przez cały okres wegetacyjny. Nasiona wysiewa się w kwietniu, a w maju można je wysiać na stałe miejsce. Pielęgnacja niecierpków polega na odpowiednim podlewaniu oraz przycinaniu, co sprawi, że będą się ładnie rozkrzewiać. Sprawdź także ten artykuł o niecierpku balsamina.

Niecierpki narażone są uszkodzenia ze strony mszyc, przędziorków oraz roztoczy. Pojawieniu się szkodników sprzyja niedostatecznie wilgotne podłoże oraz narażenie roślin na zbytnie nasłonecznienie. Natomiast przelewanie niecierpków może skutkować chorobami grzybowymi, szczególnie białą pleśnią. Choroby pojawiają się również w czasie długotrwałej deszczowej aury. Regularne usuwanie porażonych liści uniemożliwi rozprzestrzenianie się chorób.

ikona podziel się Przekaż dalej