Niecierpek waleriana, czyli niecierpek sułtański


Ten wyjątkowy gatunek to wiecznie zielona bylina, która w naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana w cyklu jednorocznym. Tworzy bardzo gęste kępy sercowatych liści, które ładnie się prezentują, jednak jej najbardziej dekoracyjny moment to okres kwitnienia. Trwa od czerwca aż do października, kiedy to na końcach pędów pojawiają się przepiękne drobne kwiaty o średnicy od 1 do 3 cm.

Największą zaletą niecierpka jest to, że jego odmiany są bardzo kolorowe. Białe, beżowe, pomarańczowe, różowe, czerwone, fioletowe, a nawet dwu- lub trójbarwne – tworzą wesołą kompozycję. Najpiękniejsze są odmiany o pełnych kwiatach, składających się z licznych płatków, które wyglądem nieco przypominają kwiaty domowej azalii. Najbardziej popularne odmiany pełne to Fiesta Coral Bells, Musica Pink Energy czy Cheeky Purple. Jednak te pojedyncze często są wielokolorowe, jak na przykład Spellbound Blackberry Star – na jej różowych płatkach biały prążek układa się w kształt gwiazdy. A może zainteresuje cię także szczegółowa uprawa kozłka lekarskiego w ogrodzie, jak nazywany jest także ten kwiat.

Najczęściej nasiona niecierpka sprzedawane są w barwnych mieszankach, więc dzięki nim można stworzyć naprawdę wyjątkową rabatę, która będzie najpiękniejszym punktem każdego ogrodu. Uprawa niecierpka w pojemnikach i skrzynkach także świetnie się udaje. Wtedy może przetrwać zimę i zdobić balkon w kolejnym roku.

Uprawa niecierpka – stanowisko i wysiew z nasion

Niecierpek waleriana nie ma szczególnych wymagań glebowych, jednak najobficiej kwitnie na żyznym stanowisku. Lubi przepuszczalne podłoże o dużym poziomie próchnicy. Powinno być dość wilgotne, ale przepuszczalne – roślina nie przepada za stoiskami wodnymi. Dobrze rozwija się i w półcieniu, i w pełnym słońcu. Może być uprawiana także na balkonach o orientacji południowej.

Roślinę uprawia się poprzez wysiew z nasion. Istnieją dwie metody – niecierpek waleriana można wiosną wysiać wprost do gruntu, jednakże w tym wypadku kwitnienie będzie opóźnione i nie będziesz mógł się nim tak cieszyć. Roślinę jednak także uprawia się z rozsad. Siewki przygotowuje się już w lutym lub marcu – wysiewa się nasiona do skrzynek lub inspektów i trzyma w domu. Kilkunastocentymetrowe siewki sadzi się w ogrodzie w rozstawie 30 x 30 cm. Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie i właściwościach niecierpka drobnokwiatowego.

Niecierpek waleriana to jedna z najpiękniejszych roślin, które uprawia się na balkonie w doniczkach. Odmiany mają przepiękne, bardzo intenwyne kolory, a uprawa nie jest wymagająca.
Niecierpek waleriana - wysiew, uprawa, pielęgnacja, odmiany

Niecierpek nasiona i nawozy- sprawdź je!

Niecierpek waleriana – wymagania pielęgnacyjne

Niecierpek najlepiej czuje się w lekko wilgotnym podłożu, dlatego w jego przypadku bardzo istotne jest podlewanie. Robi się to maksymalnie często, zwłaszcza w okresie upałów i susz. Rośliny uprawiane w pojemnikach mogą być bardziej wymagające pod względem podlewania – woda z doniczek szybciej paruje, więc w ciepłe dni może okazać się, że konieczne będzie codzienne podlewanie.

Niecierpek powinien być także nawożony. W gruncie stosuje się uniwersalny nawóz mineralny przeznaczony do roślin ozdobnych, w pojemnikach – gotowy preparat do balkonowych roślin kwitnących. W ogrodzie niecierpki nawozi się co 3-4 tygodnie od wiosny do września, w uprawie balkonowej zabieg powtarza się częściej, nawet co 10-14 dni. Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie niecierpka balsamina w doniczce.

Nie ma potrzeby ogławiania niecierpków – roślina kwitnie dość równomiernie, zatem nie trzeba usuwać starych kwiatów. Można jednak to zrobić, by kępa mocniej się rozkrzewiła. Niecierpek waleriana błyskawicznie reaguje na uszczykiwanie i rozgałęzia się, a na nowych pędach szybko pojawią się pąki.

Roślina także dobrze się rozmnaża, zwłaszcza wiosną. Uszczknięte pędy niecierpka wystarczy wstawić do wody – szybko wypuszczą korzenie, a po kilku tygodniach możesz już wsadzić je do gleby i przechować w suchym, jasnym miejscu aż do kolejnej wiosny. W takim miejscu przechowuje się także na zimę doniczki z roślinami z balkonów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny