Popularne niewymagające kwiaty doniczkowe

Niewymagające kwiaty doniczkowe są chyba najbardziej popularne. Cieszą się powodzeniem, ponieważ nie wymagają częstego podlewania, rosną mimo braku nawożenia i są naprawdę wytrzymałe na niesprzyjające warunki uprawy. Które z nich warto wybrać do domu?

Grubosz to jedna z najciekawszych roślin o minimalnych wymaganiach. Wygląda jak miniaturowe drzewko złożone ze zdrewniałego pnia i grubych, mięsistych liści w zielonym kolorze. Jego druga nazwa to „drzewko szczęścia”. Ma tendencję do rozrastania się na boki, ale rośnie sobie powoli. Grubosze to sukulenty – rośliny wymagające minimalnej opieki. Nawet jeśli wyjedziesz i nie będziesz go podlewać, powinien pięknie się prezentować.

Kolejną tak mało wymagającą rośliną jest starzec Rawleya, który pięknie prezentuje się w zawieszonych lub uniesionych doniczkach. Jego okrągłe, małe i grube listki, które świetnie przechowują wodę wyglądają jak sznur pereł nawleczonych na nitki. Te kwiaty są bardzo efektowne, a do tego dobrze sprawdzają się u osób zapominalskich.

Piękne i mało wymagające kwiaty doniczkowe

Sansewieria, jeden z najciekawszych sukulentów, jest jedną z najmniej wymagających roślin. I jednocześnie jedną z najbardziej pożądanych. Nie tylko ładnie wygląda, lecz także ma zdolność do filtrowania i oczyszczania powietrza. Składa się z długich, szablastych liści, sztywnych i wzniesionych, wyrastających wprost z ziemi. Nie wymaga częstego podlewania ani nawożenia.

Zielistka to kolejna niezwykle efektowna roślina o minimalnych potrzebach. Składa się z długich i wąskich zielonych liści z białym obrzeżem lub paskami. Liście pięknie przewieszają się, tworząc efektowny pióropusz. Zielistki tworzą długie łodygi, na końcu których wyrastają nowe pióropusze liści – w ten sposób się rozmnaża, jeśli jest podlewana i nawożona. Jeśli o tym zapominasz i będziesz mieć opóźnienie w zabiegach pielęgnacyjnych, to nic – i tak będzie się dalej świetnie rozwijać.

Niewymagające kwiaty doniczkowe kwitnące

Blossfeldiana kalanchoe to bardzo powszechne rośliny, które wyróżniają się pięknymi kwiatami. Można je często zobaczyć w sklepach ogrodniczych i marketach – wyglądają jak żywy bukiet złożony z bardzo wielu drobnych kwiatuszków w intensywnych kolorach. Te niezwykłe rośliny są naprawdę mało wymagające. Może nie znoszą braków wody tak, jak kaktusy czy sukulenty, ale wybaczają bardzo wiele błędów uprawnych.

Kolejnym sukulentem, który świetnie sprawdza się w przypadku osób zabieganych i zapominalskich, jest grudnik. Podobnie jak Blossfeldiana kalanchoe, grudnik ma grube, mięsiste liście w których zatrzymuje wodę. Liście składają się z niewielkich ciemnozielonych lub bordowych odcinków. W miejscu ich łączenia mogą pojawiać się kwiaty. Są duże i kielichowe, mają intensywne kolory, często czerwone, różowe lub pomarańczowe. Grudnik jest polecany do domu także dlatego, że okres jego kwitnienia przypada na zimę – stąd nazwa rośliny.

Kaktus Rebutia to roślina kwitnąca o minimalnych wymaganiach. Są to niewysokie kaktusiki, w kształcie kuleczek, które wyrastają jeden obok drugiego. Na szczycie ich ciał pojawiają się drobne dzwonkowate kwiaty o intensywnych kolorach. Kaktusy najczęściej zakwitają po przesuszeniu i nie potrzebują nawożenia. Więcej uwagi wymagają już w momencie, kiedy pojawiają się kwiaty. Sprawdź także ten artykuł: Rośliny doniczkowe, które warto mieć w domu - oto nasze 10 typów.

Kwiaty doniczkowe niewymagające częstego podlewania

Nie tylko kaktusy nie wymagają częstego podlewania. Jedną z najbardziej popularnych roślin znoszących przejściowe braki wody jest zamiokulkas zamiolistny, zwany także zamią. To bardzo ciekawa roślina doniczkowa, „żelazna” roślina, czyli taka, która przetrwa niemal w każdych warunkach. Dobrze czuje się w słońcu, dobrze w cieniu, będzie rósł nawet w sztucznym oświetleniu. Braki wody, brak nawożenia lub dużo składników odżywczych – wszystko mu jedno. Zamia ma piękne, ciemnozielone, grube liście złożone z łodygi i sporych listków wyrastających parami i jednym listku szczytowym. Roślina osiąga nawet 1 m wysokości i może lekko się przewieszać.

Aloes uprawia się zarówno ze względu na jego ciekawy wygląd, jak i na właściwości lecznicze. W naszych domach najczęściej pojawia się aloes uzbrojony, który ma delikatne kolce na bokach mięsistych, grubych liści. Niektóre odmiany aloesu są bardzo dekoracyjne, mają ciekawe plamki czy paski. Aloesy to rośliny długowieczne, o bardzo niewielkich wymaganiach.

Ostatnią rośliną w naszym zestawieniu jest tak zwana stopa słonia, czyli nolina wygięta. Jej pień faktycznie może wyglądać jak noga tego majestatycznego zwierzęcia – jest szaro-brązowy, rozszerzany ku dołowi. Nolina wytwarza ciekawy, gęsty i splątany pióropusz liści na szczycie pnia. Roślina wspaniale się prezentuje w mieszkaniach. Co prawda jej uprawa wymaga zastosowania odpowiednio przepuszczalnego podłoża i dużej ilości rozproszonego światła, jednak „stopa słonia” sprawdzi się w przypadku początkujących amatorów roślin domowych.

Bibliografia:

  1. Pielęgnacja roślin pokojowych, praca wspólna Dział Gospodarstwa Wiejskiego i Agroturystyki MODR Karniowice, Karniowice 2008 r.
  2. https://home.morele.net/ogrod-i-balkon/niewymagajace-kwiaty-doniczkowe-15-niezniszczalnych-roslin-dla-zapracowanych-poczatkujacych-i-nie-tylko/ dostęp 21.10.2023
  3. https://zielony-parapet.pl/blog/kwiaty-doniczkowe-5-gatunkow-najlatwiejszych-w-uprawie dostęp 21.10.2023
ikona podziel się Przekaż dalej