Niezapominajka alpejska - charakterystyka i pochodzenie rośliny

Niezapominajka alpejska - Myosotis alpestris, znana jest również pod nazwą żabich oczek i niezabudek. Powinniśmy również wiedzieć o tym, że nazwa niezapominajka alpejska jest nazwą zamienną z niezapominajką leśną - Myosotis sylvatica. Roślina, jaka jest niezapominajka alpejska, jest gatunkiem, który zalicza się do rodziny szorstkolistnych - Boraginaceae, która również bywa nazywaną rodziną ogórecznikowatych.

Warto wiedzieć, że niezapominajka alpejska - Myosotis alpestris, to kwiat, który jest gatunkiem krajowym i powszechnie możemy go zaobserwować nad brzegami wód, czy też na łąkach. Poza tym roślina występuje także na obszarach Turcji i Europy, szczególnie w terenach górskich.

Jednak decydując się na zakup kwiatów, bez różnicy, czy będą to lilie długokwiatowe, języczki pomarańczowe, czy właśnie niezapominajki alpejskie, z pewnością najważniejsze dla nas jest to, jakie są cechy charakterystyczne rośliny i jej kwiatu. Zacznijmy więc od tego, że żabie oczka dorastają do około 20-50 cm wysokości i charakteryzują się mocno rozgałęzionymi pędami.

Co więcej, pędy tych rośliny wybarwione są na szarozielony kolor i tak samo, jak i liście rośliny, są one szorstko owłosione. Powinniśmy również wiedzieć, że liście rośliny są podłużnie jajowate. Liście górne są siedzące, natomiast dolne rosną na krótkich ogonkach. Najważniejszym jednak elementem są kwiaty rośliny, które są bardzo drobne i zbierają się one w luźne grona. W przypadku botanicznego gatunku kwiaty wybarwiają się na niebieski kolor, natomiast kwiaty odmian mają także inne zabarwienia. Roślina rozpoczyna swoje kwitnienie od połowy IV albo też na początku V i kwitnie aż do VI.

Myosotis alpestris - jakie wymagania mają kwiaty i jak przebiega ich uprawa

Bez różnicy, czy w naszym ogrodzie ma znaleźć się języczka pomarańczowa, lilia długokwiatowa czy właśnie niezapominajka alpejska, powinniśmy dowiedzieć się, jakie mają wymagania te rośliny i jak przebiega ich uprawa. Tylko dzięki temu sadzonki tych roślin będą rozwijały się prawidłowo. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć o tym, że jeśli nie zapewnimy sadzonkom odpowiednich wymagań, możemy spotkać się z konsekwencjami, jakimi jest pojawienie się między innymi chorób, które wywołane są nieprawidłowo dobraną glebą, czy też stopniem nasłonecznienia.

Zacznijmy więc od tego, że niezapominajka alpejska - Myosotis alpestris, to roślina, która zdecydowanie najlepiej radzi sobie w miejscach zacienionych, ponieważ na słonecznych stanowiskach kwiaty rośliny szybko przekwitają. Co więcej, musimy zadbać o to, by gleba pod uprawę zarówno w doniczkach, jak i w gruncie, była wilgotna, próchnicza, ale niezbyt zasobna w składniki pokarmowe.

Piękne niebieskie kwiaty niezapominajki alpejskiej są piękne. Odmiany niezapominajki alpejskiej mogą być niebieskie, różowe lub białe.
Kwiat wiosenny Myosotis alpestris, czyli niezapominajka alpejska to roślina o łatwej uprawie w orodzie. Poznaj opis, stanowisko i pielęgnację tej rośliny.

Warto wspomnieć także o tym, że niezapominajki nie są mrozoodporne, przez co wymagają okrycia na zimę. Jeśli mamy zamiar rozmnażać te kwiaty, powinniśmy także wiedzieć, że niezapominajki alpejski rozmnażane są przez wysiew nasion w okresie od V do VII. Już po 2-3 tygodniach rośliny zaczynają kiełkować. We IX wysadza się je na miejsce stałe bądź prowadzi się uprawę w doniczce. Niezapominajki możemy bez problemu przesadzać nawet w okresie kwitnienia. Jeśli sadzimy rośliny, powinniśmy również pamiętać o tym, by zachować rozstawę 20 × 20 cm. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy niezapominajki błotnej.

Żabie oczka - jakie zastosowanie ma niezapominajka alpejska oraz popularne odmiany

Niezapominajka alpejska - Myosotis alpestris, tak jak i inne rośliny, występuje także w odmianach. Odmiany niezapominajek różnią się między sobą przede wszystkim barwą kwiatów, która u podstawowego gatunku jest zawsze niebieska, natomiast w przypadku odmian, kwiaty mogą wybarwiać się także na biało, różowo, czy też błękitno.

Dlatego też powinniśmy wiedzieć o tym, że na uwagę zasługuje między innymi odmiana 'Nina', która charakteryzuje się zwartym pokrojem i różnymi barwami kwiatów. Dodatkowo warto zainteresować się odmianą o nazwie 'Rosylva', której kwiaty mają intensywnie różowe zabarwienie, a poza tym popularne są także odmiany 'Blue Basket', 'Compindi' i 'Ultramarine'.

Jeśli chcemy zakupić sadzonki niezapominajki alpejskiej, musimy wiedzieć, jakie zastosowanie ma ta roślina. Otóż niezapominajki to rośliny, które stosowane są do obsadzania brzegów zbiorników wodnych, ale również do tworzenia grup na rabatach, czy też do tworzenia obwódek. Warto wspomnieć także o tym, że grupy niezapominajek możemy tworzyć z różnych odmian, dzięki czemu uzyskami piękną i wielobarwną grupę roślin na naszej rabacie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny