Niezapominajki w ogrodzie

Niezapominajki są prześliczne. To jedna z tych roślin, które zawsze możemy sobie przywołać w wyobraźni. Charakterystyczne, maleńkie kwiatuszki o wyjątkowym kolorze mocno zapadają w pamięć i stanowią najpiękniejsze wykończenie dla każdej rabaty. Niezapominajki ogrodowe to kilka różnych gatunków, które w gruncie rzeczy są do siebie dość podobne.

Niezapominajka błotna to tylko jeden przedstawiciel tego rodzaju. Na uwagę zasługuje także niezapominajka leśna, która bardzo dobrze czuje się w uprawie ogrodowej i doniczkowej. Ma ciekawe, zwracające uwagę odmiany o… różowych kwiatach, które są równie ładne, jak te niebieskie. Prześliczne kwiatuszki ma także niezapominajka polna, którą możesz znaleźć dziko rosnącą na bezdrożach. Od innych sióstr różni się mniejszymi kwiatami, które są jeszcze bardziej urokliwe. W uprawie pojawia się niezapominajka alpejska czy wczesna.

Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides) – charakterystyka

Niezapominajka błotna nosi także nazwę niezapominajka wodna, ponieważ dobrze rośnie na skraju zbiorników wodnych. Jest to bylina, która świetnie znosi mróz. Najczęściej jednak uprawia się ją przez dwa lata – od trzeciego roku uprawy zaczyna rozwijać i wydłużać łodygi kosztem kwiatów, a to przecież one, drobne kawałeczki nieba, dają jej najwięcej urody.

Niezapominajka błotna tworzy niewysokie kępki. Na owłosionych, kanciastych łodygach pojawiają się luźne grona niebieskich kwiatów z żółtym oczkiem, które wabi owady. Roślina jest samopylna. Niezapominajka błotna jest traktowana jako roślina wskaźnikowa gleb bogatych w azot. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o odmianach niezapominajek ogrodowych.

Wymagania niezapominajki

Bylina nie ma żadnych szczególnych wymagań. Urośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Jednak warto wybrać dla niej nieco zacieniony zakątek ogrodu, ponieważ tam podłoże traci najmniej wody, a okres kwitnienia jest znacznie dłuższy.

Niezapominajka błotna Myosotis scorpioides preferuje wilgotne lub umiarkowanie wilgotne podłoże. Należy zapewnić jej lekko kwaśny odczyn pH, inaczej nie będzie chciała się rozwijać. Roślina nie powinna być sadzona na bardzo zasobnych glebach – tam bardzo szybko i bujnie rośnie, ale niechętnie kwitnie. Niezapominajki można uprawiać w pojemnikach. Należy zapewnij jej przepuszczalne podłoże o kwaśnym odczynie. Do gotowej ziemi do kwiatów warto dołożyć nieco torfu wysokiego, by struktura gleby była optymalna pod względem zasobności wodnej.

Niezapominajka błotna, z łaciny myosotis scorpioides oraz jej wymagania, uprawa, pielęgnacja i cena sadzonki niezapominajek
Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides) - wymagania, uprawa, pielęgnacja

Sadzonki czy nasiona niezapominajki?

Niezapominajkę błotną uprawia się na dwa sposoby – z nasion wysiewanych wiosną i jesienią na stałe miejsce lub poprzez sadzonki. Można je kupić w sklepie ogrodniczym albo przygotować samodzielnie na rozsadniku. Sadzonki sadzi się w przygotowanym wcześniej podłożu wczesnym latem w odstępnie co 8 cm.

Cena sadzonek nie jest wygórowana – to zaledwie kilka złotych za sztukę. Dotyczy to zarówno niebieskich, jak i różowych czy barwnych odmian. Cena nasion oscyluje w okolicy 1,5 zł za 0,5 g. Ponieważ nasiona są maleńkie, opakowanie daje możliwość stworzenia co najmniej kilkudziesięciu sadzonek.

Niezapominajka błotna – pielęgnacja

Uprawa niezapominajki, zwłaszcza częstotliwość i obfitość podlewania, powinna być dopasowana do warunków. Oznacza to, że rośliny posadzone w cieniu powinny być nawadniane umiarkowanie. Pod koniec wiosny w ogóle się tego nie robi, ponieważ podłoże jest pewnie jeszcze mokre po zimie. Kwiaty posadzone w słońcu powinny być podlewane znacznie obficiej, ponieważ parowanie jest bardzo wysokie. Warto sprawdzać, czy listki są świeże i nie więdną. Jeśli nie, częstotliwość podlewania należy zwiększyć. O intensywnym nawożeniu należy pamiętać także w doniczkowej uprawie niezapominajek.

Nawożenie niezapominajek nie jest wskazane. Roślinę nawozi się tylko po posadzeniu, można zastosować także odrobinę kompostu czy obornika przed wysianiem nasion. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Niezapominajki niestety łatwo się rozsiewają, należy temu zapobiegać, ponieważ roślina naprawdę potrafi być dość ekspansywna i zajmować coraz to nowe elementy ogrodu.

Zastosowanie niezapominajki błotnej

To jedna z tych roślin, które same w sobie mają tyle uroku, że nie potrzebują specjalnego anturażu. Ta niezwykła bylina uświetni każdy ogród w stylu rustykalnym i wiejskim. Można sadzić ją także na łąkach kwietnych lub na trawnikach wraz ze stokrotkami. Nadaje się także na rabaty, ponieważ konkurencja roślin nie jest dla niej zbyt straszna.

Niezapominajki świetnie prezentują się na brzegach oczek wodnych i innych zbiorników w ogrodzie. Dobrze się tam rozwijają i nie trzeba ich tak często podlewać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny