Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) - uprawa, pielęgnacja, porady
Niezapominajka leśna to piękny kwiat, którego uprawa w ogrodzie jest bardzo często spotykana. Możemy również spotkać się z takimi roślinami, jak niezapominajka polna, niezapominajka ogrodowa, czy niezapominajka błotna, które różnią się nieco od niezapominajki leśnej, natomiast również mają swój urok. Zanim jednak rozpoczniemy uprawę tych kwiatów w ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega ich sadzenie i jakie mają one wymagania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o niezapominajkach.
Niezapominajka leśna - skąd pochodzi roślina
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) to roślina, która tak jak i inne niezapominajki, należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Do tej rodziny zaliczane są zarówno rośliny zielne, jak i krzewy. Można w niej spotkać aż 94-135 rodzajów roślin, które pogrupowane są na około 1800-2500 gatunków i jeszcze większą ilość odmian. Z reguły możemy je spotkać w północnej części półkuli w klimacie umiarkowanym.
Roślina, jaką jest niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica), w stanie dzikim pojawia się na terenach Europy wschodniej i środkowej. Na zachodzie granicą występowania jest Wielka Brytania, Dania, Włochy, Francja oraz Szwecja. Z kolei na wschodzie pojawia się ona na terenach Azji Mniejszej w regionie Kaukazu, a dalej możemy zobaczyć ją w Pakistanie, Iranie, Indiach, Nepalu i Bhutan.
Niezapominajki leśne (Myosotis sylvatica) rosną także na Maderze, w Ameryce Północnej, w południowej Afryce, w Australii i Nowej Zelandii, w Argentynie i Chile. Natomiast w tych miejscach jest gatunkiem introdukowanym. Z kolei w Polsce niezapominajki są dość pospolitym gatunkiem roślin, które występują na terenie całego kraju, zwłaszcza na południu.
Kwiaty rosną z reguły na żyznych glebach w zaroślach i lasach liściastych, w wilgotnych miejscach, ale rzadko na łąkach. Warto wiedzieć, że niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) uprawiana jest jako roślina ozdobna, która dość często dziczeje w niekontrolowanych warunkach. Niezapominajka leśna zasługuje na uwagę podobnie jak inne kwiaty tego gatunku. Sprawdź także ten artykuł o uprawie niezapominajek ogrodowych.
Niezapominajka leśna - jak wygląda ten piękny kwiat
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) to bylina o zazwyczaj rozgałęzionych od dołu łodygach, które rzadko kiedy są pojedyncze. Wzniesione lub łukowato wygięte łodygi w dolnej i środkowej części mogą być czasami pokryte odstającymi i długimi włoskami, które w górnej części są krótkie i przylegają do pędu.
Warto zwrócić uwagę na odziomkowe liście położone na ogonkach liściowych, które u dołu rośliny zebrane są w rozety. Dodatkowo roślina wypuszcza także siedzące liście łodygowe, które mogą być od szerokoeliptycznych do podługowatych, czy odwrotnie jajowatych i łopatkowatych.
Zdecydowanie najważniejszym i najbardziej ozdobnym elementem rośliny są jej kwiaty, które zebrane są na szczycie łodygi w skrętki. Początkowo skrętki są dość ciasne, natomiast z czasem przybierają postać luźnego grona. Korona kwiatów wybarwiona jest na jasnoniebieski kolor, natomiast rzadko kiedy jest biała lub różowa. Zazwyczaj jej średnica sięga od 6 do 9 mm. Z kolei owocem niezapominajki leśnej (Myosotis sylvatica) jest rozłupina czterodzielna, która rozpada się na trójgraniasto jajowate, spłaszczone, błyszczące i ciemne rozłupki.
Podobnym gatunkiem do niezapominajki leśnej (Myosotis sylvatica) jest niezapominajka alpejska (Myosotis alpestris), natomiast jest ona rzadziej uprawiana i ma ciemnoniebieskie kwiaty. Pozostałe niezapominajki mają zdecydowanie mniejsze kwiaty od niezapominajki leśnej.
Myosotis sylvatica - jak wygląda uprawa i sadzenie
Roślina, jaką jest niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) wymaga odpowiedniego sadzenia i pielęgnacji. Powinniśmy pamiętać o tym, że niezapominajki wolą żyzne i wilgotne stanowiska, nawet przy brzegach źródlisk i potoków, dlatego też nazywane są często roślinami wodnymi.
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) naturalnie rośnie w liściastych lasach w Europie Środkowej, a dodatkowo w zaroślach, natomiast rzadko na łąkach. Zdecydowanie częściej pojawia się na niższych położeniach górskich niż na niżu. Najczęściej możemy ją spotkać w reglu górnym i dolnym, aż po piętro subalpejskie.
Ta krótkowieczna wodna, a raczej przywodna roślina jest dość krótkowieczna i kwitnie od V do VII, a według niektórych informacji aż do IX. Powinniśmy też wiedzieć, że niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) tworzy często mieszańce z niezapominajką błotną (Myosotis scorpioides) i polną (Myosotis arvensis).
Jeśli nie interesuje nas wodna niezapominajka leśna, możemy także wprowadzić do uprawy jej odmiany, np. 'Nina Blue', będąca rośliną karłową, dorastającą do 5 cm wysokości i charakteryzująca się niebieskimi kwiatami, 'Nina Rosea' o różowych kwiatach i karłowym pokroju do 5 cm wysokości oraz 'Rosylva' o różowych kwiatach lub 'Snowsylva' o kwiatach białych.
Niezapominajki leśne (Myosotis sylvatica) uprawiane są jako rośliny ozdobne. Nadają się one na rabaty, ale także można je sadzić jako obwódki. Jeśli więc poszukujemy niewielkiej i dość niepozornej rośliny, która wprowadzi do naszego ogrodu atrakcyjne i niebieskie, białe bądź różowe kwiaty, właśnie ta niezapominajka będzie dla nas idealnym rozwiązaniem.