Niezapominajka polna (Myosotis arvensis) - skąd pochodzi ten kwiat

Niezapominajka polna (Myosotis arvensis) znana jest również jako niezapominajka pośrednia. Roślina, tak jak i inne niezapominajki, należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae), czyli rodziny krzewów i roślin zielnych. Do tej rodziny zaliczanych jest aż 94-135 rodzajów roślin, w tym aż 1800-2500 gatunków. Rośliny te występują przede wszystkim w strefie klimatu umiarkowanego na północnej półkuli, lecz w tej chwili rozprowadzone są na wszystkie kontynenty od wysp Subantarktyki do Arktyki.

Sam gatunek niezapominajki pochodzi ze śródziemnomorsko-iranoturańskiego terenu. Do Europy, a dokładniej Europy Środkowej, niezapominajka polna (Myosotis arvensis) dotarła już w epoce brązu.  W tej chwili roślina jest już rozpowszechniona po całym świecie, natomiast nie pojawiła się ona do tej pory na terenie Antarktydy i Australii.

Poza tym występuje na wszystkich kontynentach i wielu wyspach. Bardzo rozprzestrzeniła się na terenach Europy, a także w Ameryce Północnej. Warto wiedzieć, że jej zasięg na północy sięga aż po Grenlandię i Svalbard. W Polsce również możemy spotkać się z niezapominajką polną (Myosotis arvensis), zwłaszcza w niższych położeniach gór oraz na całym niżu. Planujesz wybrać te kwiaty dla siebie? Sprawdź także ten artykuł o uprawie niezapominajek ogrodowych.

Myosotis arvensis - charakterystyka rośliny


W Polsce niezapominajka polna (Myosotis arvensis) uznawana jest za archeofit, czyli roślinę, która ma obce pochodzenie i przybyła na obszar naszego kraju już w czasach wczesnohistorycznych lub przedhistorycznych, a dodatkowo rośnie najczęściej na stanowiskach synantropijnych.

Warto wiedzieć, że niezapominajka polna (Myosotis arvensis) dorasta do 15-40 cm wysokości, a jej łodyga może być pojedyncza lub rozgałęziona w dolnej części. Może być ona zarówno wzniesiona, jak i może się pokładać po ziemi. Charakterystyczne dla niej jest to, że jest kanciasta i szorstko owłosiona.

Powinniśmy wiedzieć, że odziomkowe liście są owalne i zebrane w rozetę. W trakcie kwitnienia zamierają. Natomiast łodygowe liście są siedzące i równowąskie. Na roślinie wyrastają także owłosione liścienie, które pojawiają się na krótkich ogonkach i są one szerokojajowate, a ich wierzchołek jest wcięty i lekko spłaszczony.

Niezapominajka polna i zbliżenie na jej kwiaty, czyli myosotis arvensis i jej uprawa
Niezapominajka polna z łaciny myosotis arvensis oraz jej uprawa i porady

Kwiaty zebrane są w krótkie, gęste i bezlistne sierpiki, które mają owłosioną oś główną i szypułki kwiatowe. Kielich kwiatów zbudowany jest z haczykowato owłosionych i lancetowatych działek i może on osiągać do 1,5 mm długości. Korona kwiatów jest na początku różowa, a później wybarwia się na niebiesko. Z kolei owocami rośliny są błyszczące, czarne lub brunatne jajowate i graniaste rozłupki, które wyrastają na 2-3 razy dłuższej od kielicha szypułce.

Niezapominajka polna (Myosotis arvensis) ma mniejsze kwiaty niż inne niezapominajki, a dodatkowo w przeciwieństwie do nich, jej pędy rozgałęziają się już przy samej ziemi. Co więcej, jako jedyna charakteryzuje się odstającymi i szorstkimi włoskami. Warto też wiedzieć, że może ona wydawać kwiaty nawet na niższych pędach, co wśród niezapominajek jest rzadkością.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Niezapominajka polna - co warto o niej wiedzieć i na jakich stanowiskach występuje

Niezapominajka polna (Myosotis arvensis) to jednoroczna roślina, która przy odpowiednich warunkach może być także byliną. Jej kwitnienie obserwujemy od IV do X. Jej nasiona rozsiewane są przez wiatr, a czasami roznoszone są nawet przez zwierzęta. Istotne jest to, że nasiona nie tracą zdolności do kiełkowania przez 2 lata.

Kwiaty, jakimi są niezapominajki polne (Myosotis arvensis) nie wymagają nadzwyczajnej pielęgnacji, ponieważ są łatwe w uprawie. Mają zdolność do samoistnego rozsiewania się, przez co wielokrotnie pielęgnacja nie jest potrzebna. Roślina rośnie na ruderalnych i segetalnych stanowiskach, np. na ugorach, nieużytkach, ścierniskach, polach uprawnych, terenach kolejowych czy zrębach.

Może być ona uprawiana na ciężkich lub lekkich glebach. Warto wspomnieć, że wielokrotnie jest ona uznawana za chwast, w szczególności, jeśli wyrasta na polach uprawy zbóż ozimych, kukurydzy, rzepaku i buraków. Nie jest ona natomiast bardzo szkodliwym chwastem, ale jeśli jej populacja jest duża, wtedy konieczne będzie zastosowanie chemicznych środków do zwalczenia niezapominajki.

Jeśli jednak na naszych polach uprawnych niezapominajka polna (Myosotis arvensis) nie jest bardzo rozprzestrzeniona, wtedy wystarczy, że wykonamy jesienną podorywkę i wiosenne bronowanie, a siewki niezapominajki znikną z naszego pola. Gdy występuje ona w bardzo małych ilościach, wtedy możemy również ręcznie wyrywać rośliny z miejsc, w których znalazła się niepożądanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny