Niezapominajka niebieska – wiosenna bylina

Niezapominajka - opis rośliny

Niezapominajka Myosotis jest krótko kwitnącą dwuletnią byliną z rodziny ogórecznikowatych, dorastającą do 30 cm wysokości. Niebieskie pachnące kwiaty z żółtym środkiem kwitną od maja do czerwca, tworząc gęste kobierce. Niezapominajka wytwarza spiczaste, pokryte meszkiem podłużne zielone liście.

Bylina tego rodzaju obejmuje około 50 gatunków roślin zielnych, spośród których wiele stosowanych jest w celach dekoracyjnych. Niezapominajki ogrodowe nie są roślinami wymagającymi. Dobrze rosną na stanowiskach słonecznych i zacienionych. Atrakcyjnie komponuje się sadzenie niezapominajek z innymi wiosennymi roślinami, np. z bratkami lub stokrotkami oraz z roślinami cebulowymi.

Niezapominajka i jej zastosowanie

  • Niezapominajki ogrodowe to ozdoba rabatek, obrzeży ogrodowych ścieżek, klombów oraz tarasów i balkonów.
  • Kwiat niezapominajki symbolizuje pamięć i miłość, dlatego wybierany jest jako ważny element bukietów, również ślubnych.
  • Myosotis jest surowcem do wyrobu leków homeopatycznych. Syrop z niezapominajek stosowano w medycynie ludowej na dolegliwości płucne. Nalewki podawano na kaszel, przy zapaleniu oskrzeli, gardła, a nawet w leczeniu gruźlicy.
  • Współcześnie ziele Myosotis wykorzystywane jest w medycynie niekonwencjonalnej. Badania wykazały, że niezapominajka zawiera kwasy organiczne, saponiny triterpenowe – o działaniu wykrztuśnym oraz śluzy i krzemionkę. Niezapominajki zbiera się w czasie kwitnienia, po czym suszy i przechowuje w przewiewnych miejscach.
  • Dodatek wysuszonego ziela do kąpieli ma działanie uspokajające.
  • Napar korzystnie działa na drogi oddechowe oraz zapewnia spokojny sen.
  • Okład z płatków świeżych kwiatów na powieki i pod oczami działa upiększająco – zmniejsza obrzęki i spłyca zmarszczki.
  • Zapach niezapominajek odpręża oraz wpływa na zwiększoną koncentrację w czasie pracy.

Sadzenie niezapominajek – gatunki do naszego ogrodu

Niezapominajka leśna

Myosotis sylvatica, czyli niezapominajka leśna z rodziny ogórecznikowatych preferuje wilgotne siedliska. Uprawa w ogrodzie, w doniczce na balkonie, czy w pojemnikach na tarasach umożliwia bliski i zdrowy kontakt z intensywnie pachnącą rośliną, zwłaszcza że jej pielęgnacja polega jedynie na prawidłowym podlewaniu. Kwiat niezapominajki leśnej wybarwiony jest na jasnoniebiesko, rzadziej na biało lub różowo. Rurka korony tworzy żółte oczko. Niezapominajki sadzimy w odstępach 15-25 cm. Myosotis sylvatica dorasta do 30 cm wysokości. Urodą tych kwiatów ogrodowych możemy cieszyć się przez kilka lat, co zapewnia bogaty samoistny wysiew.

Niezapominajki ogrodowe posiadają popularne odmiany. Oto opis najciekawszych:

  • ‘Snowsylva’ – roślinao białych kwiatach, pięknie wyglądających na tle zieleni trawników, również pod drzewami,
  • ‘Rosylva’ – niezapominajka o różowych kwiatach, nadająca się na romantyczne bukieciki, wspaniale dekoruje ogrodowe zakamarki,
  • ‘Nina Blue’ – niezapominajka niebieska, o kwiatach dorastających do 5 cm wysokości, należy do odmiany karłowej,
  • ‘Nina Rosea’ – niezapominajka karłowa, wytwarzająca różowe kwiaty, o wysokości około 5 cm.
  • ‘Blaue Kugel’ – niezapominajka doskonała do uprawy w pojemnikach na balkonie oraz w doniczce. Osiąga około 15 cm wysokości.
  • ‘Blauer Strauss’ – roślina chętnie wykorzystywana na kwiat cięty ze względu na 30 cm wysokość.

Niezapominajka alpejska

Myosotis alpestris- niezapominajka alpejska to bylina ogrodowa, występująca naturalnie w górach, w Polsce spotykana głównie w Tatrach. Chętnie uprawiana jest w ogrodzie i w doniczce. Jej dekoracyjnymi kwiatami i przyjemnym zapachem możemy cieszyć się od czerwca do połowy lata. Kwiat niezapominajki, o kolorze ciemnoniebieskim, z żółtym środkiem, doskonale nadaje się do zastosowania w ogródkach skalnych, gdzie szczególnie atrakcyjnie prezentuje się na tle kamieni i innych nasadzeń. Niezapominajka ogrodowa nie jest rośliną wymagającą. Preferuje słoneczne stanowiska. Osiąga wysokość około 25 cm. Błyszczące czarne rozłupki kryją nasiona, wielkości 2 mm. W sprzedaży dostępne są nasiona niezapominajki niebieskiej, różowej oraz białej.

Niezapominajki w ogrodzie wspaniale się prezentują. Jest wiele odmian niezapominajek, jednak wszystkie mają bardzo ciekawe kolory i ładnie się prezentują.
Niezapominajki ogrodowe - odmiany, uprawa w ogrodzie, pielęgnacja

Niezapominajka błotna

Myosotis scorpioides, niezapominajka błotna, jest rośliną pospolicie występującą na terenie Europy. Bylina w stanie dzikim osiąga wysokość około 30-40 cm. Uprawa niezapominajek w ogrodzie, przy oczkach wodnych, umożliwia wzrost roślin do około 1 m. Otwierający się kwiat wybarwiony jest na różowo, później płatki przybierają kolor jasnoniebieski, z żółtym oczkiem. Niezapominajka kwitnie od maja do września. Niezapominajki ogrodowe są trwałymi roślinami ozdobnymi, odpornymi na choroby i szkodniki. Najefektywniej przebiega sadzenie niezapominajek w dużych kępach, na wilgotnym podłożu. Preferują stanowiska ciepłe, półcieniste oraz próchniczno - gliniastą glebę, o pH zasadowym. Nasiona, w postaci orzeszków, mieszczą się w czterodzielnej rozłupni. Wysiew nasion przeprowadza się latem i jesienią. Rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe odbywa się wiosną – w kwietniu oraz w maju, a także we wrześniu. Możemy rozmnażać roślinę również przez podział – w miesiącach zimowych oraz na wiosnę, od kwietnia do maja. Sadzenie niezapominajek w pojemnikach na balkonie pozwala na utworzenie atrakcyjnego i pachnącego zakątka, sprzyjającego relaksowi. Pielęgnacja niezabudek ogranicza się do regularnego podlewania. Bukieciki niezapominajek ozdobią także nasze mieszkanie.

Opis ciekawych odmian niezapominajki błotnej:

  • ‘Thuringen’- niezapominajki ogrodowe tej odmiany wytwarzają jasnoniebieskie, duże kwiaty.
  • ‘Perle van Rennenberg’- roślinyodmiany o dużych kwiatach, w kolorze ciemnoniebieskim.
  • ‘Variegata’ – niezapominajka wyróżniająca się białym brzegiem na zielonych liściach.
  • ‘Mermaid’ – należy do niskiej odmiany, dorastającej do wysokości 15 cm, szeroko rozrastającej się – do około 30 cm.

Niezapominajki ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Uprawa w ogrodzie

Jak pielęgować niezapominajki w ogrodzie? Uprawa niezapominajek przebiega bezproblemowo. Pielęgnacja polega na właściwym podlewaniu roślin - trzeba uważać, by nie dopuścić do wysuszenia gleby. Jeśli uprawa ma miejsce na glebie słabszej, warto pomyśleć o jej nawożeniu. Niezapominajki dobrze czują się w wilgotnym otoczeniu, pod krzewami i drzewami. Natomiast słoneczne stanowisko sprzyja wytwarzaniu się obfitego ukwiecenia. Samoistny wysiew nasion sprawia, że pachnące, barwne kwiaty pojawiają się w różnych punktach ogrodu. Dodatkowym atutem niezabudek jest ich mrozoodporność.

Rozmnażanie niezapominajek ogrodowych

Nasiona wysiewa się latem, co skutkuje pojawieniem się kwiatów niezapominajek na wiosnę, w następnym roku. Wysiew wiosenny nie gwarantuje, że latem pojawią się kwiaty. Szybkie kiełkowanie roślin zachodzi w temperaturze około 22 stopni Celsjusza. Po 2-3 tygodniach pojawiają się siewki, które należy przepikować i pojedynczo nasadzić do doniczek. Na miejsca stałe wysadzamy niezapominajki jesienią, w odstępie 15 cm, do przepuszczalnej gleby. Pielęgnacja roślin polega na ich zraszaniu i dbałości o wilgotne podłoże. Możliwe jest również rozmnażanie rośliny przez podział lub poprzez sadzonki wierzchołkowe.

Uprawa niezapominajki na balkonach i tarasach

Bardzo łatwa jest uprawa niezapominajek w donicach. Pielęgnacja roślin polega na głównie na ich zraszaniu. Dobrze rosną w ziemi dla roślin doniczkowych. Sadzonki oraz nasiona różnych odmian niezabudek dostępne są w sprzedaży. Warto przesadzić zbytnio rozrastające się kwiatki do następnych pojemników i doniczek, tworząc w ten sposób wyjątkowe miejsce, zapewniające zdrowy i przyjemny relaks. Rośliny możemy przesadzać bez szkodzenia im, w czasie kwitnienia.

Literatura:

  • L. Bremnes, Wielka księga ziół, Warszawa 1991.
  • Pospolite rośliny środkowej Europy, praca zbiorowa, Warszawa 1990.
ikona podziel się Przekaż dalej