Nimfa grzybienianka - szkodnik nenufarów w oczku wodnym

Utrzymanie oczka wodnego, tak aby wyglądało jak na obrazku, nie zawsze jest łatwe. Rzeczywistość często okazuje się rozczarowaniem, kiedy nasze piękne oczko wodne zaczynają zasiedlać szkodniki, które niszczą jego ładny wygląd i urok. Jednym z uciążliwych szkodników jest nimfa grzybienianka, występująca także pod nazwą nimfa świtezianka lub żwirówka grzybienianka.

W Polsce nimfa grzybienianka jest gatunkiem pospolitym na terenie całego kraju. Jest gatunkiem motyla o rozpiętości skrzydeł około 2.5 cm. Motyl ma białe skrzydła z brązowym deseniem składającym się z kół i kresek. Żyją one w zbiornikach stojącej wody, jak brzegi stawów, mokradła, mokre łąki.

Larwy nimfy grzybienianki są jasnozielone i żyją w wodzie, żerując na roślinach wodnych. Są one groźnym szkodnikiem oczek wodnych. Żerują głównie na różnych gatunkach rdestnic wodnych, ale zjadają także liście innych roślin wodnych, jak:

  • grzybienie,
  • jeżogłówki,
  • grzybieńczyki.
Nimfa grzybienianka na liściu, a także szkodliwość ćmy, rozpoznawanie i zwalczanie
Larwy owada nimfa grzybienianka oraz ich skuteczne zwalczanie, wygląd i szkodliwość

Widocznym śladem, że w oczku wodnym pojawiły się larwy nimfy świtezianki, są wygryzione fragmenty liści, które unoszą się na wodzie. Larwy tego owada wycinają fragmenty liści i owijają się w nie, aby pływać na powierzchni wody jak w łódce.

Jak wygląda zwalczanie i odstraszanie nimby grzybienianki - domowe sposoby, skuteczne preparaty i opryski

Zwalczanie szkodników w oczku wodnym jest o tyle trudne, że chemiczne preparaty i opryski czynią więcej szkody niż pożytku. Opryski chemiczne zabijają nie tylko szkodniki, lecz także inne organizmy wodne. Nie ma możliwości, aby zastosować je punktowo na szkodnika. Skuteczne preparaty chemiczne możemy zastosować tylko wtedy, jeśli możemy przenieść zaatakowane rośliny z daleka od oczka wodnego i wymoczyć je w balii z roztworem środka owadobójczego, a następnie wypłukać i przenieść do oczka wodnego. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania turkucia podjadka w ogrodzie.

Zwalczanie nimfy świtezianki należy wykonywać domowymi sposobami, ręcznie wyławiając larwy ze stawu. Motyl nie jest szkodliwy i nie zjada roślin, jednak składa jaja, z których wylęgają się larwy. Szkodnik ten nie umie pływać, dlatego też wystarczy zrzucić go do wody, gdzie zjedzą go ryby. Dobrym sposobem jest też polewanie ich silnym strumieniem wody z węża ogrodowego. Jeśli te sposoby nie pomagają, można samemu sporządzić skuteczne preparaty biologiczne, na przykład na bazie skrzypu polnego.

Warto również zaprosić do ogrodu naturalnych wrogów larw motyli, jak:

  • ptaki,
  • ryby (złota orfa, jelec pospolity, płoć, różanka).
  • owady drapieżne (pływak żółtobrzeżek, larwy ważek),
  • pluskwiaki,
  • pająki wodne.
ikona podziel się Przekaż dalej