Sprawdź domowe sposoby na pozbycie się nornic: https://nafakcie.pl/domowe-sposoby-na-nornice/

Nornice są ssakami z rodziny chomikowatych. W Europie występują nornice rude, które swoją nazwę zawdzięczają szaro rudemu umaszczeniu. Mają one od 8 do 10 cm długości (bez ogona) i ważą ok. 18 g.

Zamieszkują nie tylko nasze ogrody czy działki - często spotykamy je również w lasach liściastych, śródpolnych zaroślach czy zadrzewionych dolinach rzecznych.

Prowadzą nocny tryb życia, dlatego jeśli nie jesteś fanem oglądania gwiazd w ogródku, to raczej nie spotkasz nornicy na swojej drodze.

Nornice wykopują tunele - przeważnie bardzo płytko pod powierzchnią ziemi. W spróchniałych pniach lub w sieci korytarzy zakładają gniazda, które wypełniają mchem i innymi roślinami.

Nornice są zarówno mięso jak i roślinożerne. Ich pokarm stanowią różnego rodzaju rośliny: liście, zioła, nasiona, kora, pąki drzew oraz larwy owadów.

Jakie szkody wyrządzają w naszych ogrodach nornice?

Nornice przede wszystkim niszczą nasze trawniki. Podobnie jak krety kopią one sieć podziemnych tuneli, które często widoczne są również na zewnątrz. Jest to uciążliwe, gdyż niszczy to nasze rabatki, trawniki grządki.

Przez to, że nasze sady i ogrody są idealnym miejscem do zdobywania pożywienie, nornice często zakładają w nich swoje gniazda i rozmnażają się na ich terenie. Łatwa dostępność jedzenia służy robieniu zimowych zapasów.

Nornice są także nosicielami hantawirusa, który jest sprawcą gorączki krwotocznej z zespołem nerkowym u ludzi.

Jak pozbyć się nornic?

Najmniej inwazyjnym sposobem będzie wykorzystanie naturalnych odstraszaczy gryzonia. Są nimi: mięta, czarna porzeczka, korona cesarska, czosnek i nostrzyk. Możemy je posadzić w naszym ogródku lub włożyć do korytarzy nornic.

Nornice często żyją w ściółce, dlatego dobrze jest się jej regularnie pozbywać, jeśli borykamy się z ich obecnością.

Pomocna w zwalczaniu nornic będzie również siatka - taka sama jak w przypadku kretów.

Jeśli jesteś właścicielem naturalnego wroga nornicy, to możesz go wykorzystać w walce z małym ssakiem. Do wrogów nornic zaliczyć możemy: koty, sowy, wydry, myszołowy czy kuny.

Co jeśli naturalne sposoby nie działają?

Może zdarzyć się, że nornice tak zadomowią i rozmnożą się w twojej przestrzeni, że ciężko będzie się ich pozbyć przez sadzenie roślin czy pozbywanie się ściółki. Co robić, gdy mniej inwazyjne metody zawodzą?

Świece dymne

Świece dymne będą dobrym sposobem na odstraszanie gryzoni. Metoda ta polega na włożeniu zapalonej świecy w otwór tunelu - dym odstrasza nornice.

Naturalne preparaty

Kolejnym bardziej inwazyjnym sposobem jest użycie naturalnych środków na nornice. Nie są one szkodliwe dla naszej gleby. Negatywnie wpływają jedynie na gryzonie.

Środki chemiczne

Ostatnią metodą zwalczania nornic są środki chemiczne. Jednak ich skład stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla nornic, ale również dla innych, pożytecznych zwierząt. Dobrze jest zastosować ten sposób w ostateczności, kiedy inne zawodzą.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej