Nostrzyk żółty - charakterystyka, wymagania, zastosowanie
Nostrzyk żółty, tak jak i mak nagołodygowy, to roślina, która jest spotykana w Polsce. Jednak zanim zajmiemy się uprawą tej rośliny, powinniśmy dowiedzieć się, skąd ona pochodzi, jaki jest najlepszy termin siewu, jak przebiega uprawa i pielęgnacja, a także, jakie ma ona zastosowanie i jakie są właściwości lecznicze ziela nostrzyka. Poznajmy więc, czym charakteryzuje się nostrzyk żółty.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach miododajnych.
Nostrzyk żółty - charakterystyka
Nostrzyk żółty - skąd pochodzi
Nostrzyk żółty - Meliltus officinalis, znany jest także jako nostrzyk lekarski. Nostrzyki żółte, tak samo, jak i nostrzyki białe - Melilotus alba, należą do rodziny bobowatych - Fabaceae, która nazywana jest również rodziną motylkowatych. Do rodziny zaliczanych jest niecałe 10% spośród wszystkich roślin dwuliściennych.
Warto wiedzieć, że rośliny z rodziny bobowatych, wytwarzają symbiozę z bakteriami brodawkowymi, przez co mogą one wykorzystywać do swojego rozwoju azot atmosferyczny, co jest bardzo pozytywne. Przejdźmy jednak do tego, skąd pochodzą nostrzyki lekarskie i gdzie jest ich naturalne miejsce występowania.
Nostrzyk żółty, podobnie jak i biały, naturalnie występuje na obszarach Europy oraz Azji. Jednak z biegiem czasu, tak jak i mak nagołodygowy - Papaver nudicaule, rozprzestrzenił się na inne tereny i w tej chwili występuje już na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W samej Polsce nostrzyk żółty, tak jak i nostrzyk biały i maki nagołodygowe, jest dość pospolitą rośliną, w szczególności na niżu i w niższych górach.
Melilotus officinalis - cechy charakterystyczne
Jeśli interesuje nas uprawa rośliny, jaką jest nostrzyk żółty - Melilotus officinalis, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się roślina. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli rozróżnić nostrzyka żółtego od innych roślin. Zacznijmy od tego, że łodyga tego gatunku nostrzyka jest prosta, wzniesiona i pojedyncza. Dorasta ona do około 1 m wysokości i z reguły jest ona rozgałęziona. Cała łodyga jest zielona, lekko prążkowana oraz naga.
Ważnym elementem są liście nostrzyka, które ułożone są na pędzie naprzemianlegle. Ogonkowe liście są trójlistkowe i mają dwa lancetowate, całobrzegie i zaostrzone przylistki. Listki dorastają do około 3 cm długości oraz 2 cm szerokości. Są one wydłużone i mają drobno ząbkowany brzeg. Z wierzchu liście są nagie i ciemnozielone, a od spodu mają bardzo drobne włoski i są one bladozielone.
Kolejnym elementem są kwiaty, zebrane w groniaste kwiatostany. W gronach znajdują się małe kwiatki, które dorastają do około 7 mm długości. Tak jak i inne kwiaty motylkowe, tak i nostrzyk lekarski, wytwarza żółte kwiaty, których żagielek jest dłuższy od łódeczki i skrzydełka.
Nie zapominajmy także o owocach, które są w postaci dwunasiennego lub jednonasiennego strąku, dorastającego do około 3-4 mm długości. Owoce często są zrośnięte z kielichem i wybarwiają się na żółtawobrunatny kolor. Powierzchnia strąków jest naga i poprzecznie pomarszczona. Nasiona są koloru żółtozielonego i są one drobne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych roślinach miododajnych.
Nostrzyk lekarski - wysiew i uprawa
Nostrzyk żółty - Melilotus officinalis, to roślina jednoroczna lub dwuletnia i miododajna, która zakwita w okresie od VII do X. Cała roślina charakteryzuje się bardzo przyjemnym zapachem przypominającym siano. Jeśli interesuje nas wysiew nasion, powinniśmy wiedzieć, że cena nasion jest niewielka. Pamiętajmy jednak, że ceny zależą od producenta i miejsca zakupu. Z reguły jednak cena to około 25-27 zł za 1 kg nasion.
Przejdźmy jednak do wymagań rośliny. Tutaj musimy wiedzieć, że nostrzyki to rośliny, które rosną naturalnie na siedliskach ruderalnych, ale także na miedzach, łąkach, nieużytkach, przydrożach, w zaroślach oraz na rumowiskach i terenach kolejowych. Już te informacje mówią nam, że nostrzyk jest rośliną mało wymagającą pod względem gleby, natomiast musimy wiedzieć, że wymaga on nasłonecznionego stanowiska.
Jeśli planujemy wysiewać nasiona nostrzyka żółtego, musimy pamiętać o wcześniejszym odchwaszczeniu i spulchnieniu gleby. Dodatkowo na glebach kwaśnych powinno się wykonać wapnowanie. Najlepszym terminem wysiewu jest wczesna wiosna. Pamiętajmy o tym, że opóźniony termin siewu może źle wpłynąć na kiełkowanie nasion. Nasiona siejemy na głębokość około 1-1,5 cm w okresie wiosennym, natomiast gdy zdecydujemy się na siew latem, wtedy utrzymajmy głębokość 2-1,5 cm.
Nostrzyk żółty - zastosowanie i działanie lecznicze
Melilotus officinalis - zastosowanie rośliny
Zanim przejdziemy do działania leczniczego rośliny i popularnych preparatów, w których jest ziele nostrzyka, powinniśmy także wspomnieć o innych zastosowaniach tych roślin. Nostrzyki żółte - Melilotus officinalis, to rośliny, które uprawiane są na paszę dla zwierząt, ale także i na kiszonkę. Musimy jednak wiedzieć, że na kiszonkę nadają się jedynie młode rośliny.
Kolejnym zastosowaniem jest stosowanie nostrzyków żółtych jako nawozu zielonego. Dodatkowo rośliny te stosowane są czasami do aromatyzowania niektórych serów, a nawet i papierosów. Jest to także roślina miododajna, dzięki której powstaje bardzo dużo dobrej jakości miodu.
Przyjemny dla człowieka zapach nie jest jednak lubiany przez mole, dlatego sporządza się specjalne preparaty odstraszające mole, w których skład wchodzi właśnie nostrzyk żółty. Warto wiedzieć, że rośliny mogą być także spożywane na surowo, jednak nie w dużych ilościach, ponieważ wtedy wykazują właściwość trującą. Dlatego lepiej jeść je po ugotowaniu.
Ziele nostrzyka - właściwości i działanie
Preparaty z nostrzyka żółtego są bardzo popularne, ponieważ jest to roślina lecznicza, której surowcem lekarskim jest ziele nostrzyka, w skład którego wchodzą wysuszone nadziemne części roślin, które mogą być w całości lub rozdrobnione. Zobaczmy jednak jakie działanie ma nostrzyk.
Nostrzyki żółte mają właściwości, które rozkurczają naczynia krwionośne, a także cechują się właściwościami przeciwzapalnymi. Musimy jednak pamiętać, że nostrzyk żółty to roślina trująca, która stosowana w większych dawkach może powodować krwawienia wewnętrzne i szkodzi nerkom.
Wewnętrznie może być on stosowany w mieszankach ziołowych. Dodatkowo stosuje się go zewnętrznie w przypadku trudno gojących się ran, obrzęków, stanach zapalnych skóry oraz przy ropniach skóry. Jest on dobry jako płukanka i nadaje się do stosowania przy zapaleniu gardła.