Nożyce ogrodowe - jakie wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady

Dbanie o rośliny ozdobne i owocujące to satysfakcjonujące zajęcie. Za opiekę kwiaty, krzewy i drzewa odpłacają się pięknym wyglądem i obfitymi plonami. Jednakże by prawidłowo pielęgnować rośliny potrzebne są najlepsze narzędzia. Do jednych z najważniejszych należą nożyce ogrodowe. W jakich wersjach występują i jakie są ich zastosowania? Ile kosztują wyroby renomowanych producentów. Odpowiedzi na te pytania udzielamy w poniższym artykule.

Proste nożyce ogrodnicze

Nożyce ogrodowe należą do bardzo ważnych narzędzi o licznych zastosowaniach. Ich podstawowym zadaniem jest wycinanie zwiędłych kwiatów oraz skracania gałęzi drzew i krzewów. W sprzedaży znajdują się też odmiany o innej specyfice. Zostały mianowicie przystosowane do precyzyjnego przycinania żywopłotów. Równie ważny jest podział nożyc ze względów na sposób działania. Idąc tym tropem do wyboru są narzędzia w czterech wersjach. Podstawą są sekatory ogrodnicze ręczne i nożyce do żywopłotu mechaniczne spalinowe. Do dyspozycji są też odmiany elektryczne w dwóch wariantach. W pieszym są zasilane z sieci a w drugim czerpią prąd z akumulatora.

Na początek zajmiemy się nożycami ręcznymi dostępnymi w różnych odmianach. Absolutną podstawą są niewielkie, jednoręczne sekatory. To one idealnie nadają się do wycinania pędów bylin czy kwiatów jednorocznych. Następne miejsce na liście zajmują nożyce ogrodowe dwuręczne. Są dłuższe od poprzednich i nadają się do cięcia grubszych gałęzi. Dużą przydatnością odznaczają się sekatory tyczkowe. Ich ostrza montuje się na długich wysięgnikach. Dzięki temu wykorzystuje się je do skracania gałęzi drzew i wysokich krzewów.

Przy wyborze narzędzi ręcznych dużą rolę odgrywa ich budowa. Jeśli spojrzymy na to zagadnienie z takiej perspektywy to do dyspozycji są dwie odmiany. Pierwszą reprezentuje nożycowy sekator do żywopłotu, to właśnie on jest jedno lub dwuręczny. Składają się na niego dwa ostrza służące do precyzyjnego przycinania tui czy innych nasadzeń. Za narzędzia tego typu trzeba zapłacić od około 35 do 100 zł. Do drugiej odmiany należą sekatory kowadełkowe. Są wyposażone w jedno ostrze i służą do cięcia gałęzi. To zazwyczaj sekatory tyczkowe kosztujące około 100-150 zł. Popularni producenci obu wymienionych wersji to firmy Fiskars, Yato, Geko, Hecht, Greenmill.

Nożyce elektryczne sieciowe i akumulatorowe

Ręczny sekator do żywopłotu pod różnymi postaciami już za nami. Czas, więc opisać nożyce elektryczne. Sprzęty dobrej jakości są wyposażone w silniki o mocy od 400 do nawet 700W. Ich częścią tnącą jest zębata listwa nożowa. Znajdują się na niej ostrza stałe i ruchome(długość przeważnie 18 cm). Gdy pędy trafiają pomiędzy nie dochodzi do cięcia. Są to narzędzia przystosowane do pracy na nasadzeniach średniej wielkości. Mogą ważyć od 2 do 5 kg w zależności od rodzaju. Nie wytwarzają przy tym zbyt dużo hałasu. W sklepach znajdują się elektryczne nożyce do żywopłotu sieciowe i akumulatorowe.

Nożyce sieciowe są wydajne i zapewniają precyzyjne cięcie żywopłotu. Mają jednak pewną zasadniczą wadę. Można z nich korzystać wyłącznie blisko źródła zasilania. Wbudowany kabel nie jest przy tym zbyt dugi. Oczywiście można zwiększyć zasięg narzędzia stosując odpowiednie przedłużacze. Mimo tego nadal nie jest to imponująca odległość. Popularni producenci urządzeń tego typu to firmy Stihl, Bosch, Makita, Stiga, Verto, Hitachi. Za egzemplarze dobrej jakości trzeba zapłacić około 200 zł. Nie jest to, więc zbyt wygórowana cena.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu mają tę przewagę nad sieciowymi, że można korzystać z nich w dowolnym miejscu. Jednakże osiągają zauważalnie mniejszą moc. Przystosowano je, więc do pracy w niewielkich i średnich, przydomowych ogrodach. O długości działania na jednym ładowaniu decyduje pojemność akumulatora. Najwydajniejsze są te legitymujące się pojemnością sięgającą 5Ah. Ich ceny utrzymują się w okolicach 850 zł. Za słabsze narzędzia płaci się jednak znacznie mniej. Ceny utrzymują się w granicach 200-400 zł.

Cięcie żywopłotu nożycami spalinowymi

Do przycinania tui o niewielkim rozmiarze czy niskich żywopłotów nadają się nożyce ręczne. Z nieco większymi nasadzeniami poradzą sobie urządzenia elektryczne. Tymczasem narzędzia spalinowe wykorzystuje się w rozległych parkach i innych terenach zieleni miejskiej. Mają, bowiem dużą moc a co za tym idzie doskonałą wydajność. Bez problemu ścinają nawet dość grube gałęzie. Mimo tego, jak wszystkie narzędzia, mają swoje wady. Jedną z nich jest wytwarzanie spalin, które nie są przyjazne dla środowiska.

Spalinowe nożyce do żywopłotu są ciężkie, przez co skracają czas pracy. Oprócz tego podczas cięcia są bardzo głośne. W związku z tym w przydomowych ogrodach rzadko się je wykorzystuje. Odstraszające mogą być też ich ceny. Za dobre urządzenia tego typu trzeba zapłacić około 500-900 zł. Jeśli jednak potrzebna jest duża moc i wydajność są po prostu niezastąpione. Jak żadne inne poradzą sobie z trudnymi zadaniami. Popularni producenci to Stiga, NAC, Yato, Makita, Stanley. Tym sposobem dobrnęliśmy do końca listy odmian nożyc do żywopłotów.