Nurzaniec - ciekawa roślina akwariowa - odmiany, sadzenie, pielęgnacja
Po zakupieniu do domu akwarium istotnym elementem jest zakup do niego roślin akwariowych oraz ryb akwariowych. Ryby akwariowe potrzebują roślinności, w której będą się mogły chować. Bardzo często kupowanymi roślinami są anubias, moczarka kanadyjska, lotos tygrysi, rogatek sztywny, a także nurzaniec, o którym teraz porozmawiamy. Pamiętajmy, że zanim nurzaniec zagości w naszym akwarium, powinniśmy dowiedzieć się potrzebnych rzeczy na temat wymagań i uprawy tej rośliny, nazywanej także trawą akwariową.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach akwariowych.
Skąd pochodzi nurzaniec?
Nurzaniec jest rośliną, należącą do rodziny żabiściekowatych - Hydrocharitaceae. Do rodziny tej zaliczane są rośliny wodne, które należą do grupy roślin jednoliściennych. Cała rodzina obejmuje aż 18 rodzajów, a w tym aż 116 gatunków. Do rodziny zaliczane są zarówno rośliny jednoroczne, jak i dwuletnie, które mogą być roślinami słodkowodnymi lub morskimi. Występują one wzdłuż brzegów morskich w obrębie strefy międzyzwrotnikowej oraz w wodach wszystkich kontynentów. Największa ich różnorodność zauważalna jest w obszarach strefy subtropikalnej i tropikalnej.
Łacińska nazwa tej rośliny to Vallisneria. Ten rodzaj rośliny jednoliściennej liczy 6-10 gatunków, z czego gatunkiem typowym i najbardziej znanym jest nurzaniec śrubowy, znany również jako nurzaniec spiralny, a jego łacińska nazwa to Vallisneria spiralis. Poza tym popularnością cieszy się jeszcze jeden gatunek, a mianowicie nurzaniec amerykański, znany również jako nurzaniec olbrzymi, mający dwie wymienne nazwy łacińskie: Vallisneria americana i Vallisneria gigantea.
Występowanie nurzańca jest zauważalne na bardzo dużym obszarze. Rośliny te pojawiają się na całym świecie, pomijając jedynie strefy, w których klimat jest chłodny. Zdecydowanie lepiej się one czują w klimatach tropikalnych i subtropikalnych tak jak inne rośliny z rodziny żabiściekowatych. Nurzaniec rośnie w wolno płynących lub stojących wodach, zwykle do głębokości jednego metra. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lobelii cardinalis do akwarium?
Nurzaniec - jakie cechy charakterystyczne posiada ta roślina akwariowa
Nurzańce, w tym popularne nurzańce śrubowe - Vallisneria spiralis i nurzańce amerykańskie - Vallisneria gigantea, są zanurzonymi roślinami dwupiennymi, co znaczy, że ich kwiaty żeńskie rosną na żeńskich osobnikach roślin, natomiast kwiaty męskie pojawiają się na męskich osobnikach. Ta roślina akwariowa ma owalne albo bardzo wydłużone owoce, wewnątrz których znajdują się liczne, gładkie nasiona.
Częścią podziemną wszystkich nurzańców, w tym i nurzańca spiralnego jest pełzające kłącze, z którego wyrasta krótka, pionowo wzniesiona łodyga. Łodyga ta jest zazwyczaj pogrążona w podłożu. To właśnie z niej wyrastają liście odziomkowe, które są równowąskie. Ich wygląd może się między sobą różnić, w zależności od gatunku.
Niektóre z nich mogą być brzegami ząbkowane, a inne zaś gładkie. Większość jednak ma tępo zaostrzoną końcówkę, a rzadko są tępo zakończone. U nasady znajduje się pochwa, wewnątrz której są kanaliki powietrzne i od 3 do 9 równoległych żyłek. Żyłki te połączone są ze sobą cienkimi, poprzecznymi wiązkami i w miarę zbliżania się do wierzchołka, zbiegają się. Do samego szczytu liścia dosięga jedynie centralna wiązka liścia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie lobelii szkarłatnej?
Nurzaniec śrubowy, nurzaniec amerykański i inne gatunki z tego rodzaju mają kwiaty zebrane w kwiatostany, które otulone są pochwami. Kwiatostany męskie są mniejsze od żeńskich i wyrastają w kącikach liści na krótkich szypułkach u nasady roślin. Podczas dojrzewania kwiatostany się odłamują i wypływają na taflę wody. Z kolei kwiaty żeńskie rosną w rurkowato zrośniętej pochwie, która osadzona jest na bardzo długiej szypułce. Żeńskie kwiatostany sięgają powierzchni wody, a z ich pochwy wyrastają 3 jajowate listki zewnętrznego okółka okwiatu.
Nurzaniec w akwarium - jak wygląda uprawa tej rośliny?
Zanim przejdziemy do sposobu uprawy, zacznijmy najpierw tym, że niektóre gatunki nurzańców mogą być uprawiane w akwariach, ale nie wszystkie się do tego nadają. Nurzec spiralny - Vallisneria spiralis, tak jak i nurzec olbrzymi - Vallisneria gigantea, doskonale sprawdzają się w roli roślin ozdobnych w akwariach. Ta trawa akwariowa cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na łatwość hodowli i małe wymagania. Dodatkowo też nurzaniec nie jest wrażliwy na zmianę odczynu i twardości wody, co dla innych roślin akwariowych może być dość sporym problemem.
Trawa akwariowa będzie idealnym miejscem dla ryb akwariowych, ponieważ będą mogły przez nią swobodnie przepływać, ale również się w niej chować. Z pewnością przyda się w naszym akwarium, jeśli chcemy, by pojawił się w nim nowy narybek, który przez niektóre ryby może być zjadany.
Co się tyczy uprawy, nurzaniec jest dość prostą rośliną do rozmnażania. Rozmnażanie wykonuje się poprzez rozłogi. Przy sadzeniu roślin w naszym akwarium, lepiej jest dobierać miejsca w jego tylnej części. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę to, że ta roślina akwariowa naturalnie występuje w strefach klimatu tropikalnego i subtropikalnego, dlatego też woda w naszym akwarium powinna być ciepła, chociaż nurzaniec zniesie też delikatnie niższe temperatury. Bardzo istotną sprawą jest również to, że musimy unikać zbyt miękkiej wody, ponieważ ona hamuje wzrost naszych roślin. Z kolei bardzo dobrze znosi on podawanie dwutlenku węgla, a dodatkowo wymaga okresowego nawożenia. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji bakopy.
Nurzaniec to bardzo atrakcyjna roślina akwariowa, która idealnie sprawdzi się w różnych aranżacjach. Bardzo dobrze komponuje się z innymi roślinami akwariowymi, ale też można stworzyć doskonałe kompozycje, wykorzystując nurzańca i różnorodne ozdoby naturalne w postaci konarów i gałązek, wśród których nasze ryby akwariowe będą mogły się chować. Wybierając nurzańce i inne rośliny akwariowe, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by wszystkie miały takie same lub podobne wymagania odnośnie do odczynu, temperatury i miękkości wody. Warto jest również wybierać rośliny, które będą pochodziły od dobrych i sprawdzonych producentów, ponieważ będziemy mieli wtedy pewność, że nie są one porażone chorobami.