Choć przy zakupie produktów spożywczych dla siebie coraz częściej zwracamy uwagę na skład, nie zawsze pamiętamy o tym, wybierając karmę dla kota. To błąd, ponieważ tania karma z supermarketu rzadko wyróżnia się dobrym składem, przez co nie zapewnia kotu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dlatego kupując mokre i suche karmy, trzeba zwrócić uwagę na ich skład, aby wybrać produkt najlepszy dla zdrowia kota.

O czym warto pamiętać przy zakupie karmy dla kota?

Przy zakupie karmy dla kota (sprawdź na: https://apetete.pl/) należy zwrócić uwagę, czy zawiera ona składniki niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Zarówno mokre, jak i suche karmy muszą zawierać dużą ilość białka, ponieważ jest ono niezbędne dla prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Jako że kot jest drapieżnikiem, musi jeść przede wszystkim mięso i to właśnie ono powinno być głównym źródłem białka. Niezbędna dla zdrowia kota tauryna znajduje się tylko w tkance zwierzęcej, a zbyt mała ilość tego składnika sprawia, że kot może mieć problemy z sercem. Dlatego wybierając karmę, trzeba zwrócić uwagę, aby miała ona jak największą ilość mięsa w składzie. Niezależnie od tego, czy wybierasz mokrą, czy suchą karmę, musisz pamiętać, aby dostosować ją do wieku kota, jego stanu zdrowia i preferencji smakowych. Dobrze dobrana karma zapewni kotu zdrowie i energię każdego dnia.

Karma sucha czy mokra – jaką wybrać?

Zarówno sucha, jak i mokra karma dla kota to dobry wybór, o ile jest ona dobrze zbilansowana. Należy jednak pamiętać, że karmy suche mają swoje wady. Kot, który jest z natury pustelnikiem, nie zawsze pamięta o pobieraniu odpowiedniej ilości wody z miski. Płyny często czerpie on z pokarmów. Niestety, suchy pokarm ma w składzie około 10% wody, czyli zdecydowanie za mało. Przykładowo, mysz, która jest naturalnym pożywieniem kota, składa się aż w 70% z wody. Dlatego karmiąc kota wyłącznie suchą karmą, trzeba pilnować, aby pił on dużo wody.

Należy też pamiętać, że kot jako mięsożerca nie potrzebuje w karmie dodatków zbożowych, bezzbożowa karma jest więc dla niego odpowiednia. Natomiast w większości karm suchych to zboża i inne dodatki, a nie mięso, są głównym składnikiem. Jest to niezdrowe dla układu trawiennego kota. Karma mokra jest więc najlepszym sposobem żywienia kota. Zawiera ona dużo wody, dzięki czemu jest najbardziej zbliżona do naturalnych posiłków kota. Składa się przede wszystkim z mięsa, co sprawia, że mokra karma powinna być pierwszym wyborem w przypadku żywienia kota.

Uwzględnij indywidualne potrzeby kota

Karma dla kota musi też uwzględniać jego specjalne potrzeby żywieniowe. Inną karmę wybierzemy dla kociąt, a inną dla dorosłych kotów, ponieważ mają one różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Również popularne rasy kotów mają specjalnie stworzone dla siebie karmy, które w największym stopniu odpowiadają na ich potrzeby. Przy wyborze karmy dla kota trzeba też uwzględnić jego stan zdrowia. Na rynku znajdziemy m.in. karmy dla otyłych kotów, które pozwalają wrócić do normalnej wagi i uniknąć przy tym efektu jojo.

Możemy też kupić specjalne karmy dla kotów ze schorzeniami serca, nerek, nietolerancjami pokarmowymi, problemami trawiennymi, czy alergią. Jako że wiele kotów cierpi na choroby układu moczowego, również karmy dla kotów z problemami urologicznymi są bardzo popularne. Specjalnej karmy wymagają też koty po sterylizacji, ponieważ zmniejsza się wtedy metabolizm i wzrasta ryzyko chorób nerek oraz układu moczowego. Wybierając karmę dostosowaną do potrzeb naszego kota, zapewnimy mu zdrowe i długie życie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny