Ochojnik świerkowiec - opis

Ochojnik świerkowiec - Sacchiphantes virdis syn. Chermes virdis, znany jest również jako ochojnik świerkowo-modrzewiowy i ochojnik świerkowy. Warto wiedzieć, że ochojnik świerkowy to mszyca, która zalicza się do rodziny ochojnikowatych - Adelgidae, a na terenie Polski jest bardzo powszechnym gatunkiem.

Rodzina ochojnikowatych znana jest z niewielkich i jajorodnych owadów, które zaliczane są do mszyc. Pamiętajmy, że ochojnikowate pojawiają się tylko i wyłącznie na drzewach iglastych, np. na modrzewiach, świerkach i na jodłach. Co ciekawe, mogą mieć one tylko jednego żywiciela, albo też mogą zmieniać swojego żywiciela w trakcie rozwoju. Oczywiście wszystko zależy od gatunku.

Ochojniki świerkowo-modrzewiowe to owady, które charakteryzują się dość skomplikowanym dwuletnim cyklem rozwojowym. Samice zimują w woskowej osłonie na gałęziach świerków, przez co po ich przezimowaniu powstają specyficzne wyrośla, znane jako galasy na świerku. Warto wiedzieć, że wewnątrz tych wyrośli znajdują się jaj, z których rozwijają się larwy.

Kiedy larwy skończą przepoczwarzanie się, owady w formie dorosłej, które są już uskrzydlone, możemy zaobserwować na modrzewiu, gdzie tam składają niezapłodnione jaja. Z takich jaj wylęgną się bezskrzydłe ochojniki świerkowe, które żerują na modrzewiach. Te bezskrzydłe ochojniki składają kolejne jaja niezapłodnione, z których również wyrosną bezskrzydłe owady, natomiast te składają już jaja zapłodnione, z których wyrosną uskrzydlone osobniki, które rozpoczynają cykl rozwojowy od nowa. Sprawdź także ten artykuł na temat chorób świerków, sosen i innych drzew.

Ochojnik świerkowo-modrzewiowy - jak rozpoznać mszyce na modrzewiu

Jeśli chcemy by na jodle, sośnie, świerku, czy innych drzewach iglastych w naszym ogrodzie nie pojawiły się różnorodne szkodniki, powinniśmy wiedzieć, jakie choroby świerków i innych drzew iglastych pojawiają się najczęściej i jakie są ich objawy. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam stwierdzić, jaka choroba lub szkodnik zaatakowała nasze drzewo, a dodatkowo będziemy mogli rozpocząć skuteczne zwalczanie.

Ochojniki świerkowo-modrzewiowe to bardzo często pojawiające się mszyce na modrzewiach. Pamiętajmy jednak o tym, że w pierwszej kolejności zauważalne są galasy na świerku, w których zimują samice, które właśnie w tym miejscu składają jaja. Warto wiedzieć, że ten szkodnik zimuje w spękaniach kory.

Na wiosnę możemy zaobserwować zniekształcanie się igieł modrzewi, a dodatkowo w okresie wiosennym, pędy pokrywają się białą i woskową wydzieliną. Zniekształcone igły wyginają się, tworząc kolanka. Na świerkach możemy zauważyć także galasy, które są owalne i kremowe. Ich długość może dosięgać do około 12 mm.

Polecane opryskiwacze - sprawdź ceny!

Zwalczanie galasówki - jaki oprysk zastosować i jak wygląda zwalczanie choroby świerków

Jeśli na naszych drzewach zaobserwujemy objawy, które są charakterystyczne dla ochojnika świerkowca, powinniśmy od razu przejść do zwalczania galasówki. Dlatego warto poznać najlepsze preparaty do oprysków i wiedzieć, kiedy je przeprowadzić. Bez tego zwalczanie ochojnika świerkowo-modrzewiowego nie skończy się sukcesem.

Kiedy chcemy odpowiednio zwalczyć ochojnika świerkowca, powinniśmy zacząć od natychmiastowego wycinania i palenia galasów, ponieważ właśnie w nich znajdują się jaja ochojników. Pamiętajmy jednak o tym, że w niektórych sytuacjach takie zwalczanie szkodnika jest niemożliwe, ponieważ drzewa mogą być zbyt wysokie, przez co nie będziemy w stanie usunąć najwyższych gałęzi.

W takim przypadku konieczne jest wykonanie oprysku na świerkach. Oprysk przeprowadza się w marcu, korzystając przy tym z preparatu olejowego. Dzięki temu zniszczymy szkodniki, które zimują na pędach drzew. Odpowiednim preparatem do tego oprysku jest między innymi Emulpar 940 EC, który jest oparty na oleju rydzowym, a także Promanal 60 EC, w którego skład wchodzi olej parafinowy.

Pamiętajmy o tym, że jeżeli opryski w marcu nie pomogą, powinniśmy przeprowadzić oprysk środkami, które należą do pyretroidów, np. środek Karate Gold. Taki preparat stosuje się już w kwietniu lub maju. Co więcej, jeżeli w okresie letnim zaobserwujemy na drzewach biały puch, powinniśmy zastosować mszycobójcze preparaty, którymi są Mospilan 20 SP i Polysect 005 SL. Do walki z dorosłymi osobnikami możemy wykorzystać również Agrocover Target, który powoduje duszenie się mszyc, ponieważ oblepia ich ciała.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny