Oczar w ogrodzie - rodzaje, uprawa, zastosowanie, preparaty

Oczar to piękna, choć stosunkowo mało popularna roślina. Wykazuje pewną cechę, która powinna zachęcić do jego uprawy. Otóż jego okres kwitnienia przypada na jesień oraz zimę. Posadzony w ogrodzie będzie jedynym okazem wytwarzającym kwiaty w tych niesprzyjających miesiącach. Zapraszamy, zatem do zapoznania się z oczarem i jego odmianami.

Oczar wirginijski i oczar pośredni

Oczar hamamelis przybiera formę rozłożystego krzewu lub niewielkiego drzewa. Należy do rodziny oczarowatych, w której skład wchodzi pięć gatunków roślin. Wyróżnić można też jeszcze jedną odmianę stanowiąca mieszaniec międzygatunkowy. Oczar omszony i japoński pochodzą z Azji wschodniej. Natomiast takie odmiany jak wirginijska i pośrednia wywodzą się z Ameryki Północnej. Oczar to piękna roślina ozdobna i jako jedna z nielicznych kwitnie zimą. Zachętą do jej uprawy są też niskie wymagania uprawowe. Watro wiedzieć, że gatunek wirginijski wykazuje również właściwości lecznicze. Wyciąg z oczaru czy spray powstaje na bazie liści i kory.

Na początek oczar wirginijski, krzew liściasty dorastający do 4 metrów wysokości. Wyglądem nieco przypomina leszczynę. Ma odwrotnie jajowate liście o długości sięgającej 15 cm. W okresie kwitnienia, od listopada do marca, pojawiają się żółte, wstążkowate kwiaty. Oczar wirginijski nie ma wysokich wymagań uprawowych. Najbardziej lubi stanowiska nasłonecznione, choć przyjmie się w miejscach lekko zacienionych. Preferuje glebę żyzną, bogatą w składniki pokarmowe. Do tego powinna być stale lekko wilgotna i nieznacznie kwaśna. Oczar wirginijski to krzew kwitnący jesienią odporny na niskie temperatury. Nie potrzebuje zimowego okrycia. W pielęgnacji ważne jest regularne podlewanie i wiosenne nawożenie.

Kolejna ciekawa odmiana to oczar pośredni. On również dorasta do 4 metrów wysokości i osiąga tyle samo średnicy. Trzeba, więc przygotować dla niego sporo miejsca w ogrodzie. Odznacza się zwartym pokrojem i asymetryczną korona. W okresie kwitnienia, od grudnia do marca, oczar pośredni wytwarza dekoracyjne, żółte kwiaty. Najbardziej lubi stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Podobnie jak u poprzedniego gatunku, podłoże powinno być dość żyzne, wilgotne i lekko kwaśne. Ciekawostką jest fakt, że oczar pośredni może pochwalić się ciekawymi odmianami.

Interesującą propozycja jest oczar czerwony. Nie jest to krzew kwitnący jesienią tylko zimą. Ma piękne, intensywnie czerwone kwiaty. Ciemnozielone liście z czasem przebarwiają się na złoto. Oczar czerwony kwitnienie rozpoczyna w styczniu a kończy w marcu. Ma praktycznie takie same wymagania uprawowe jak okaz pośredni. Nie toleruje suszy, trzeba, więc go regularnie podlewać. Warto też pomyśleć o ściółkowaniu, które zapobiegnie parowaniu wody. Oczar czerwony potrzebuje też wiosennego nawożenia kompostem lub wieloskładnikowym nawozem.

Odmiany azjatyckie – oczar japoński i oczar omszony

Oczar hamamelis czy oczar czerwony to nie jedyne możliwości do wyboru. Świetne walory dekoracyjne oferuje oczar japoński. Jest to krzew ozdobny dorastający do 3 metrów wysokości i szerokości. Jego okres kwitnienia przypada na zimę. Pojawiają się wtedy pomarańczowe, czerwone lub żółte kwiaty. Oczar japoński do prawidłowego rozwoju potrzebuje nasłonecznionego lub lekko zacienionego stanowiska. Najlepsza dla niego gleba jest żyzna, przepuszczalna o kwaśnym pH. Oczar japoński to roślina odporna na niskie temperatury, choroby i szkodniki. Zatem pielęgnacja sprowadza się jedynie do regularnego podlewania i nawożenia.

Do uprawy w ogrodzie nadaje się jeszcze jedna odmiana azjatycka a mianowicie oczar omszony. Jest największy spośród opisywanych gatunków. Maksymalnie dorasta do 10 metrów wysokości. Potrzebuje, więc sporo miejsca do rozwoju. W zamian oferuje piękne żółte kwiaty, które wydzielają bardzo przyjemny zapach. Podobnie jak poprzednie rośliny, ten oczar kwitnie zimą. Roślina wytwarza dekoracyjne liście przebarwiające się na żółto. Ten krzew lubi stanowiska nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. To ważne gdyż młode okazy mogą przemarzać. Oczar omszony najlepiej rozwija się na ziemiach żyznych wilgotnych i próchnicznych. Nie przepada za cięciem, po usunięciu pędów w ich miejsce nie pojawiają się nowe odrosty.

Oczar hamamelis virginina – spray i wyciąg z oczaru

Oczar wirginijski oprócz niezaprzeczalnych walorów ozdobnych oferuje właściwości lecznicze. W jego liściach i korze znajdują się bardzo pożyteczne substancje. Są to między innymi flawonoidy, garbniki i olejki eteryczne. Dzięki temu wyciąg z oczaru przygotowany na bazie tych części rośliny wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Stosuje się go zewnętrznie na oparzenia, owrzodzenia czy siniaki. Łagodzi obrzęki skóry, pomaga zwalczać łuszczycę i egzemy. Uśmierza bóle stawów oraz mięśni. Wyciąg z oczaru stosowany wewnętrznie pomaga zwalczać biegunki i inne dolegliwości układu pokarmowego. Tymczasem w formie naparu zwalcza kaszel i zapalenia jamy ustnej.

Po liście i korę oczaru sięgnęła też branża kosmetyczna. Na bazie tych składników powstają maści, kremy, toniki i żele. Dostępny też jest łatwy w użyciu spray. Tego typu preparaty stosowane są do cery naczyniowej i trądzikowej. Wspomagają mikrokrążenie i uszczelniają naczynia krwionośne. Do tego zwężają pory w skórze i przywracają normalną pracę gruczołów łojowych. Co ważne zarówno krem, jaki i spray czy tonik jest delikatny i nie powoduje podrażnień. Podsumowując, oczar hamamelis virginina to krzew kwitnący jesienią, który ma ciekawe zastosowania. Jest rośliną ozdobną, ale też wykazuje właściwości lecznicze.