Oczar japoński - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady
Oczar japoński hamamelis japonica to duży krzew lub niewielkich rozmiarów drzewo o nietypowym okresie kwitnienia. Kwiaty pojawiają się na bezlistnych gałązkach jeszcze w czasie zimy. Niewątpliwa ich zaletą jest nietypowy wygląd oraz piękny, słodki zapach. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda uprawa oczaru w ogrodzie.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także inne krzewy ozdobne.
Oczar japoński (hamamelis japonica) – opis rośliny
Oczar japoński (hamamelis japonica) to krzew ozdobny, którego ojczyzna jest Japonia. Dorasta do 3 metrów wysokości i szerokości, dlatego potrzebuje sporo miejsca w ogrodzie. Cechą charakterystyczną oczaru jest jego pora kwitnienia, która w zależności od odmiany może przypadać na okres od połowy zimy aż do marca.
Kwiaty oczaru mają osobliwą budowę. Składają się z kilku wąskich wstęgowatych płatków w kolorze pomarańczowym, czerwonym lub żółtym. Zebrane są w pęczki i pojawiają się na gałązkach w okresie, kiedy pozbawione są one liści. Stąd też roślina prezentuje się jeszcze bardziej efektownie.
Liście o krótkich ogonkach rozwijają się wiosną. Kształtem przypominają liście leszczyny. Blaszka liściowa u podstawy jest niesymetryczna, a po brzegach ząbkowana. Jesienią przebarwiają się na piękny żółtoczerwony kolor, na zimę opadają. Owocem oczaru jest bardzo twarda torebka. Kiedy nasiona dojrzeją, torebka pęka, a nasiona zostają wyrzucone na znaczną odległość. A może zainteresuje cię także tawuła brzozolistna?
Uprawa i pielęgnacja oczaru
Oczar japoński nie należy do roślin zbyt wymagających, toteż jego uprawa nie sprawia większych problemów. Najlepszym stanowiskiem dla tych krzewów jest słońce lub lekki półcień. Hamelis japonica do prawidłowego wzrostu potrzebuje żyznej, przepuszczalnej i kwaśnej gleby.
Roślina jest odporna na choroby i szkodniki, dlatego nie wymaga profilaktyki w tym zakresie. Cięcie również można pominąć przy uprawie oczaru. Jedynymi zabiegami pielęgnacyjnymi, jakie powinno się wykonywać uprawiając ten krzew ozdobny, jest nawożenie i podlewanie.
Wiosną warto zasilić roślinę wieloskładnikowym nawozem mineralnym. W okresie suszy należy oczary regularnie podlewać, zwłaszcza młode egzemplarze, które jeszcze nie w pełni się ukorzeniły. Na zimę małe krzewy warto zabezpieczać przed mrozem. Starsze już tego nie potrzebują. Sprawdź także, jak wygląda uprawa hortensji w ogrodzie.
Oczary w ogrodzie – gatunki i odmiany
Bardzo ciekawą rośliną wśród oczarów japońskich jest odmiana Pendula. Występuje w formie płaczącej i nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, dlatego nadaje się do małych ogródków. Jego kwiaty są żółte, pachnące.
Inną rośliną z tej grupy, która przykuwa uwagę, jest oczar czerwony. Wytwarza on piękne czerwone kwiaty, które w zależności od odmiany mają mniej lub bardziej intensywną barwę. Oczar czerwony to duży krzew ozdobny, dlatego nadaje się do większych ogrodów. Zupełnie inną barwę kwiatów ma oczar omszony. Są one w pięknym żółtym kolorze. Kwiat wytwarzany przez oczar omszony jest największy spośród wszystkich gatunków oczarowatych.
Oczar japoński ze względu na swoje osobliwe cechy oraz odporność na choroby znajdzie zastosowanie w każdym większym ogrodzie czy parku. Stanowi doskonałe tło dla innych roślin. Również trawy ozdobne są dla niego odpowiednim sąsiedztwem. Świetnie prezentuje się także jako soliter ogrodowy. Można go też sadzić w ogrodach japońskich, gdzie trawy ozdobne będą idealnym dopełnieniem kompozycji.