Oczar pośredni (hamamelis intermedia) – uprawa i pielęgnacja

Oczary to sporych rozmiarów krzewy liściaste. Mogą przybierać również formę drzewiastą. Dorastają do ok. 4 metrów wysokości i podobnej szerokości, dlatego przed posadzeniem trzeba zaplanować sporo miejsca pod jego uprawę.

Oczar pośredni najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym i osłoniętym od wiatru. Podłoże powinno być dość żyzne, wilgotne i umiarkowanie kwaśne. W takich warunkach ten krzew ozdobny dobrze zimuje i nie wymaga stosowania czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź więcej na temat oczarów w tym miejscu.

Jedyne, na co należy zwrócić uwagę podczas uprawy i pielęgnacji oczaru pośredniego to wilgotność podłoża. Roślina nie toleruje suszy, dlatego podczas okresów bezdeszczowych należy zadbać o regularne podlewanie.

Wiosną warto zasilić oczary nawozem lub kompostem. Dobrze zrobi im również ściółkowanie ziemi wokół rośliny. Ograniczone zostanie dzięki temu parowanie wody, a gleba zyska pożądane dla krzewu niższe pH.

Sadzenie oczarów powinno odbywać się jesienią, gdy gleba jest zasobna w wilgoć. Należy jednak pamiętać, aby nie przeprowadzać tego zabiegu zbyt późno, gdyż roślina musi zdążyć ukorzenić się przed nadejściem zimy. Oczar pośredni nie lubi przesadzania, dlatego stanowisko dla niego powinno być dobrze przemyślane. Więcej inspiracji na krzewy ozdobne zebraliśmy w tym miejscu.

Najpopularniejsze odmiany oczaru pośredniego

Oczar pośredni zachwyca i zdumiewa niezwykle uroczymi i nietypowymi kwiatami. Mają one postać cieniutkich, pofalowanych wstążeczek, zebranych w niewielkie grona i umieszczonych na bezlistnych gałązkach. Kolorystyka ich jest zróżnicowana i zależy od odmiany. Bardzo pięknie prezentuje się oczar czerwony, którego kwiaty mają różną intensywność, od jasnoczerwonej, aż do niemal bordowej. Ale kwiaty oczaru pośredniego mogą mieć również barwę żółtą lub dwukolorową, z jaśniejszymi brzegami i ciemniejszymi środkami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o magnolii japońskiej.

Odmiany oczaru pośredniego budzą uzasadniony podziw. Oto kilka najbardziej popularnych:

Hamamelis birgit – to oczar czerwony, którego kwiaty mają bardzo intensywne, ciemnoczerwone wybarwienie. Niezwykłe walory dekoracyjne posiadają również jego liście. Latem są ciemnozielone, jesienią wybarwiają się na kolor złoty. Hamamelis birgit kwitnie od stycznia do marca. Podczas mroźnej pogody płatki kwiatów skręcają się i zwijają do środka, a rozwijają przy dodatniej temperaturze.

Oczar pośredni Jelena – odmiana ta charakteryzuje się miedzianożółtą barwą kwiatów. Liście krzewu jesienią pięknie wybarwiają się na czerwono i pomarańczowo. Odmiana Jelena kwitnie od grudnia do lutego i dobrze znosi niskie temperatury.

Hamamelis westerstede – oczar pośredni o jasnożółtych kwiatach pojawiających się w miesiącach luty – marzec. Jesienią westerstede zmienia barwę liści na czerwono lub żółto. Jeśli szukasz innych ciekawych krzewów, sprawdź także ten artykuł o kalinie wonnej.

Oczar pośredni to ciekawe drzewko. Jego uprawa w ogrodzie świetnie się udaje, ponieważ pielęgnacja nie jest skomplikowana.
Oczar pośredni - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Oczar pośredni – zastosowanie, porady

Oczar pośredni, ze względu na dużą liczbę ciekawych odmian, jest częstym gościem w parkach i ogrodach. Jego walory estetyczne przykuwają wzrok o każdej porze roku. Oczary są sadzone głównie ze względu na nietypową porę kwitnienia. Stanowią bowiem jedyną kwitnącą ozdobę zimowego, uśpionego ogrodu. Widok kwiatów pokrytych śniegiem to niecodzienne i zaskakujące zjawisko.

Te krzewy liściaste osiągają duże rozmiary, ale rosną bardzo wolno. Dlatego też miejsce dla oczarów powinno być dobrze zaplanowane, aby po osiągnięciu docelowej wielkości nie zacieniały innych roślin. Oczary dobrze prezentują się na tle krzewów zimozielonych lub elementów architektury ogrodowej. Stanowią również doskonałe sąsiedztwo dla roślin okrywowych, które posiadają płytki system korzeniowy. Rabata skomponowana z barwinków, ciemierników czy przylaszczek na tle kwitnącego oczaru będzie prezentowała się bardzo efektownie.

Oczary ze względu na swój rozłożysty pokrój warto również sadzić jako pojedyncze krzewy ozdobne w wyeksponowanym i często odwiedzanym miejscu ogrodu. A to także ze względu na piękny zapach kwiatów, który zachwyci każdego gościa. Uprawiajmy więc te niezwykłe krzewy liściaste w swoich ogrodach i cieszmy się wiosną w środku zimy.

ikona podziel się Przekaż dalej