Oczko wodne w ogrodzie - budowa, utrzymanie, koszty, sprzęt, porady

Oczko wodne świetnie dopełni praktycznie wszystkie aranżacje ogrodowe. Nie trzeba wcale zatrudniać ekipy fachowców by móc się z niego cieszyć. Wszystkim można się zająć samodzielnie. Warto, więc odpowiedzieć na pytanie jak zrobić oczko wodne? Jaka jest jego cena i koszt utrzymania?

Jak zbudować oczko wodne? Z laminatu, betonu czy folii?

Jak zbudować oczko wodne? Jeszcze przed rozpoczęciem prac należy dowiedzieć się, co o tym przedsięwzięciu mówią przepisy budowlane. Czy potrzebne będzie stosowne pozwolenie? Otóż zbiorniki wodne nieprzekraczające powierzchnią 50 m² można wykonywać w oparciu o zgłoszenie prac. Dopiero, gdy oczko będzie przekraczać tę granicę, konieczne będzie pozwolenie budowlane. Warto o tym wiedzieć, dzięki temu wykonawca uniknie poważnych komplikacji.

Kolejny etap to przygotowanie narzędzi i materiałów. Oczywiście potrzebna będzie dobra łopata i inne akcesoria przydatne podczas wykopów. W tym miejscu należy też podjąć decyzję, jak zbudować zbiornik czyli z jakiej technologii skorzystać. Do stworzenia dna można użyć gotowego elementu z laminatu. Jego cena, w zależności od pojemności, waha się od 200 do ponad 600 zł. Inne popularne materiały to beton lub żywica poliestrowa.

Najtańszym materiałem do pokrycia dna jest specjalna folia. Tu cena zależy od grubości i oczywiście długości. Koszty za metr rozpoczynają się już od około 10 zł.

Potrzebny będzie też piasek lub drobne kamienie do wysypania na dnie wykopu. Kolejne materiały są uzależnione od wyglądu oczka a konkretnie jego wykończenia. Może być to naturalny kamień polny, grys, drobny żwir itp. Wszystko zależy od gustu i możliwości finansowych. W przypadku małego budżetu warto wykorzystać kamień polny, który można zdobyć całkowicie bezpłatnie.

Na końcu tego etapu warto też zastanowić się nad tym, jakie rośliny posadzić przy oczku.

Jak zrobić oczko wodne krok po kroku?

Jak wykonać niewielki staw krok po kroku? Budowa oczka wodnego rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca, w którym ma się znaleźć. Optymalna lokalizacja powinna mieć właściwe nasłonecznienie. Najlepiej, gdy będzie to zmienna ekspozycja. Chodzi o to by tafla wody nie była stale wystawiona na działanie promieni słonecznych. Warto też zadbać o to by oczko wodne nie znajdowało się w pobliżu zbyt wielu drzew. Spadające liście będą zanieczyszczać zbiornik.

Trzeba dokładnie wiedzieć jak zrobić oczko wodne. Potrzeby, więc będzie dokładny projekt. Pod uwagę bierze się jego wielkość, kształt, głębokość i wszystkie zgromadzone materiały. Najtańszą i najłatwiejszą opcją do zrealizowania jest niewielki staw z dnem zabezpieczonym folią.

Po zaplanowaniu przychodzi czas na wyznaczenie granic wykopu. Można do tego użyć piasku, sznurka, liny, dobre będą też elastyczne węże ogrodowe. Gdy obrys zostanie wykonany przechodzi się do kopania. Jak wykonać wykop? Prace rozpoczyna się od zewnątrz i stopniowo przechodzi do środka obrysu. Jeśli na dnie ma się znaleźć forma z laminatu, wykop musi być bardzo precyzyjny. Element musi do niego idealnie pasować.

Jeśli do wyściełania posłuży folia, można samodzielnie zaplanować półki i stopnie. Nie muszą być idealne, folia jest na tyle elastyczna, że przykryje minimalne nierówności. Podczas kopania należy zadbać by krawędzie oczka uformować ze spadkiem. Dzięki temu ziemia nie osunie się pod naporem wody. Na koniec z wykopu trzeba usunąć gałęzie, kamienie i wszystkie inne zanieczyszczenia gleby. To sprawi, że folia nie ulegnie zniszczeniu.

Wiedza jak wykonać oczko wodne odnosi się też do przygotowania dna. Gdy wykop jest już gotowy warto uszczelnić go około 10-centymetrową warstwą piasku. Ta wartość dotyczy każdej strefy głębokości.

Po ubiciu piasek będzie pełnił funkcje ochronną. Nie dopuści by folia się uszkodziła pod naporem wody. Do tego celu używa się też specjalnej włókniny. Najlepiej sprawdza się, gdy dno wykopu ma skomplikowany kształt. Różne głębokości, progi i stopnie.

Budowa oczka wodnego – końcowe etapy

Folia jest najtańszym i zarazem odpornym materiałem, więc warto ją wykorzystać do wyłożenia dna wykopu. Najlepiej zdecydować się na materiał o grubości minimum 1 mm. Nie należy na tym oszczędzać, bo im lepsza folia tym trwalsze oczko ogrodowe.

Jak wykonać samo wyściełanie? Folię trzeba dobrze dopasować do każdego zagłębienia, tak by nie odstawała od podłoża. Przy brzegach pozostawia się przynajmniej 20 centymetrowe zakładki. Dopiero po tym można wlać przynajmniej połowę wody i sprawdzić czy powłoka nie przecieka w żadnym miejscu. Wtedy też uda się sprawdzić czy folia jest dobrze rozłożona

Budowa oczka wodnego wchodzi w ostatni etap. Jest nim wzmocnienie dna i linii brzegowej. Jak zbudować wymienione elementy? Do tej pierwszej czynności będą potrzebne średniej wielkości kamienie. Trzeba po prostu usypać je na dnie zbiornika.

Do wzmocnienia brzegów potrzebne będą duże kamienie lub płyty. Układa się je na pozostawionej wcześniej zakładce maskując folię. Jeśli pozostały jakieś szczeliny odkrywające materiał, można je zamaskować grysem lub ozdobnym żwirem. To sprawi, że ogrodowe oczko ładnie wkomponuje się w otoczenie. Sposób wyłożenia brzegu zależy od naszych preferencji i oczekiwanego efektu. Budowa oczka wodnego kończy się w momencie umieszczenia w nim roślin. Warto też nasadzić rozmaite okazy dookoła zbiornika. W wodzie często hodowane są ryby, co dodaje uroku całej inwestycji.

Cena ogrodowego jeziorka nie musi być wcale wysoka. Wiedząc jak zrobić oczko wodne można pokusić się o oszczędności. Jeśli nie będziemy korzystać z dna z laminatu lub betonu oraz żadnych filtrów i pomp do wody, koszty mogą zamknąć się w około 200 zł.