Oczyszczanie szamba, czyli jak wybrać odpowiednie środki?
Regularne opróżnianie i oczyszczanie szamba to obowiązek wszystkich mieszkańców domków jednorodzinnych oraz innych budynków, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej. Wszak w zamontowanych na posesjach zbiornikach gromadzone są nieczystości i odpady, które mogą być szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i życia oraz zdrowia ludzi. Warto zatem nie tylko posiadać wiedzę o tym, jak działa szambo, ale także dowiedzieć się, jak powinno przebiegać czyszczenie szamba oraz jakie środki do szamba sprawdzą się najlepiej.
Oczyszczanie szamba w praktyce
Częstotliwość czyszczenia szamba zależy od wielu czynników, takich jak chociażby wielkość zbiornika czy ilość i szybkość gromadzonych ścieków i zanieczyszczeń. Przyjmuje się, że należy oczyszczać szambo co około dwa tygodnie. Wiąże się to naturalnie z kosztami, bowiem zwykle zleca się to zadanie profesjonalnej, przeszkolonej i wyposażonej w odpowiedni sprzęt firmie. W praktyce, szambo oczyszczane jest zdecydowanie rzadziej. Jest to możliwe, między innymi, dzięki specjalistycznym środkom do szamba.
Jakie środki do szamba sprawdzą się najlepiej?
Na rynku dostępnych jest wiele środków do szamba, jednak zdecydowanie najlepszym wyborem są biologiczne preparaty do szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Najczęściej można je kupić w formie proszku lub tabletek. Oba rozwiązania są skuteczne, mają szeroki zakres zastosowania oraz zawierają mikroorganizmy nieszkodliwe dla ludzi czy zwierząt. Tabletki do szamba, podobnie jak inne biologiczne środki do szamba, pełnią wielorakie funkcje. Najważniejszą z nich dla właścicieli posesji z zamontowanym szambem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz zmniejszanie częstotliwości oczyszczania szamba dzięki temu, że przyspieszają procesy rozkładu ścieków. Ale to nie jedyne zalety korzystania z tabletek do szamba oraz innych tego typu preparatów. Bardzo ważne jest również to, że pełnią one funkcję ochronną dla instalacji kanalizacyjnych, minimalizują ryzyko powstawania osadów i zatorów, a także zapobiegają tworzeniu się kożucha.
Jakich odpadów nie należy wrzucać do szamba?
Zdarza się, że do zbiorników trafiają resztki, które mogą zaburzać prawidłową pracę szamba i opóźnić bądź uniemożliwić proces rozkładu. Nieodpowiednie korzystanie z kanalizacji może również przyczynić się do powstania nieprzyjemnych, intensywnych woni. Aby tego uniknąć należy absolutnie wystrzegać się wrzucania do toalety następujących odpadów:
- resztek żywności;
- zużytych artykułów higienicznych poza papierem toaletowym;
- leków;
- środków ochrony roślin;
- materiałów opatrunkowych;
- niedopałków papierosów;
- substancji chemicznych i toksycznych, takich jak na przykład kleje czy rozpuszczalniki.
artykuł sponsorowany