Dlaczego grabimy liście? / Grabienie liści – po co to robimy?

Grabienie liści to jeden z podstawowych zabiegów porządkowych wykonywanych jesienią w ogrodzie. Chociaż zdania na temat jego konieczności są podzielone. Przeciwnicy uważają, że pozostawione liście korzystnie wpływają na żyzność gleby i stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla roślin przed mrozem. Ponadto sterty stają się miejscem zimowania dla różnego rodzaju owadów i drobnych zwierząt, np. jeży.

Warto jednak wiedzieć, że wiosną resztki liści i tak trzeba posprzątać. Ponadto jesienią koniecznie trzeba je usuwać z alejek, chodników i ścieżek. Mokre rozkładające się liście sprawiają, że nawierzchnia staje się śliska, co może stać się przyczyną groźnych wypadków. Ponadto rozwiewane przez wiatr dostają się na jezdnię, chodniki i ścieżki rowerowe, utrudniając jazdę kierowcom i rowerzystom oraz poruszanie się pieszym. Z kolei liście pozostawione na tarasie czy innych drewnianych elementach negatywnie wpływają na ich trwałość i wygląd.

Zwolennicy grabienia liści zwracają także uwagę na estetyczny wygląd ogrodu. Ponadto pozostawione na rabatach czy trawniku mogą ograniczać dostęp światła i powietrza do roślin, co w konsekwencji powoduje ich zamieranie. Dotyczy to zwłaszcza liści dębowych, grabowych i orzecha, które się nie rozkładają i tworzą nieprzepuszczalną warstwę izolacyjną. Ponadto wydzielają garbniki, czyli naturalne związki chemiczne, które uniemożliwiają rozwój innych roślin.

Ważnym argumentem jest także gnicie liści – stwarzają doskonałe warunki do rozwoju patogenów i chorób, np. pleśni śniegowej. Warto też wiedzieć, że resztki np. klonów, róż i katalp (surmii) często są porażone przez choroby grzybowe (mączniak, czarna plamistość), które mogą przenosić się na inne rośliny. Ponadto niezwykle istotne jest grabienie liści kasztanowców z uwagi na szrotówka. Te najgroźniejsze szkodniki zimują w opadłych liściach, nawet podczas mrozów -30℃.

Grabienie liści jest zatem bardzo ważne ze względów estetycznych, bezpieczeństwa oraz istotne dla utrzymania drzew i roślin w dobrej kondycji.

Odkurzacz ogrodowy ułatwiający porządki
Odkurzacz ogrodowy z funkcją wydmuchu – koniec z grabieniem liści!

Grabienie liści pozwala utrzymać rośliny ogrodowe w dobrej kondycji. Jest jednak ciężką pracą, której można łatwo uniknąć

Co można zrobić ze zgrabionymi liśćmi?

Zgrabione liście nie są tylko odpadkami, których trzeba się pozbyć. Można je zagospodarować w pożyteczny sposób. Liście wykorzystasz do:

ściółkowania klombów i rabat

kompostowania

użyźnienia gleby.

Ściółka z liści na klombach i rabatach stanowi dodatkową ochronę przed mrozem. Szczególnie warto zabezpieczyć takie rośliny, jak: barwinek, bluszcz, trzmielina, wielosił, złocienie, rumiany, trawa pampasowa, miskanty czy rozplenica japońska. Liście można wykorzystać zarówno do okrycia całych rabat, jak i pojedynczych roślin. Aby wiatr nie rozwiewał ściółki, warto zabezpieczyć ją siatką lub gałęziami. Na wiosnę należy usunąć warstwę liści, aby zapewnić roślinom dostęp do wystarczającej ilości tlenu i światła słonecznego.

Zgrabione liście, które nie są porażone przez szkodniki i choroby, można kompostować. Dzięki temu powstanie naturalny nawóz. Warto jednak pamiętać, że mokre liście tworzą grubą, ciężką warstwę, dlatego należy układać je naprzemiennie z piaskiem, korą lub rozdrobnionymi gałązkami. Zgromadzone liście na kompostowniku należy przerzucać, a w okresie letnim najlepiej zwilżać wodą. Po kilku miesiącach uzyskamy tzw. ziemię liściową, która jest wysoce bogata w składniki pokarmowe łatwo przyswajalne przez rośliny. Kompost z liści ma lekko kwaśny odczyn, dlatego nadaje się pod truskawki, borówkę amerykańską, porzeczki, maliny, agrest czy żurawinę.

Innym sposobem na wykorzystanie zebranych liści jest przekopanie ich z ziemią na niezagospodarowanych fragmentach ogrodu albo na pustych rabatach warzywnych. Pozwala to rozluźnić ziemię i wzbogacić jej strukturę w cenną próchnicę.

Jeżeli chcemy pozbyć się liści porażonych chorobami, które nie nadają się do ściółkowania ani na kompost, należy zebrać je do worków. W zdecydowanej większości gmin takie odpady są odbierane przez przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej. Jeżeli liści jest dużo, możemy również samodzielnie odwieźć je do punktu składowania odpadów zielonych lub kompostowni.

Liście można także spalić, ale tylko pod jednym warunkiem – jeżeli w gminie nie ma kompostowni i nie są odbierane odpady biodegradowalne. Pamiętajmy jednak, że nawet wtedy palenie liści jest nieekologiczne. Wydziela się gęsty dym, który zawiera wiele szkodliwych dla otoczenia substancji.

Odkurzacz ogrodowy wydmuchujący liście
Odkurzacz ogrodowy z funkcją wydmuchu – koniec z grabieniem liści!

Grabienie czy dmuchanie?

Odkurzacz uniwersalny z funkcją dmuchawy do liści – wszechstronny sprzęt do domu i ogrodu

Tradycyjną metodą usuwania liści jest oczywiście grabienie za pomocą grabi. Najlepiej, aby były rozszerzane ku dołowi i posiadały kolce o płaskim zakończeniu, które nie wbijają się w trawnik czy glebę. Jednak każdy, kto chociaż raz grabił liście, wie, że to ciężka, męcząca praca, która zajmuje wiele czasu. Tym bardziej, że trzeba robić to właściwie każdego dnia jesienią.

Alternatywą dla grabienia jest dmuchanie, czyli przemieszczanie liści za pomocą strumienia powietrza. Ta metoda jest zdecydowanie wygodniejsza, szybsza i nie wymaga wysiłku. Nie trzeba się schylać i wykonywać ruchów, a jedynie idąc, kierować strumień powietrza tak, aby uformować stos z liści w jednym miejscu. Ponadto ten sposób umożliwia pozbycie się liści z trudno dostępnych miejsc, np. z wąskich szczelin, gdzie nie sięgają grabie. Za pomocą skoncentrowanego powietrza bez trudu posprzątamy także taras, podjazd i inne utwardzone powierzchnie oraz nawierzchnie żwirowe czy kamienne.

Do usuwania liści za pomocą strumienia powietrza służą specjalne urządzenia ogrodowe – dmuchawy i odkurzacze do liści. Nie każdy wie, ale w tym celu można także wykorzystać odkurzacz uniwersalny z funkcją dmuchawy.

Odkurzacz ogrodowy w akcji
Odkurzacz ogrodowy z funkcją wydmuchu – koniec z grabieniem liści!

Jak działa odkurzacz ogrodowy z funkcją wydmuchu?

Funkcję wydmuchu posiadają odkurzacze uniwersalne Kärcher z serii WD. To urządzenia, które wyróżniają się wielofunkcyjnością. Zostały zaprojektowane do intensywnych zastosowań, z którymi nie poradzi sobie tradycyjny odkurzacz. Przeznaczone są do odkurzania na sucho i na mokro oraz do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Oznacza to, że uniwersalny odkurzacz WD przyda się w domu do sprzątania podłóg czy dywanów, ale także do utrzymania w czystości garażu, warsztatu, piwnicy, samochodu, a nawet tarasu. Bez problemu zbiera piach, żwir, rozbite szkło, a nawet wilgotne zabrudzenia, jak np. błoto czy niewielkie ilości rozlanych płynów.

Wielofunkcyjny odkurzacz ogrodowy w akcji
Odkurzacz ogrodowy z funkcją wydmuchu – koniec z grabieniem liści!

Długa wąska rura odkurzacza z wydmuchem zapewnia precyzję manewrowania oraz dostęp do każdego zakątka ogrodu

Odkurzacze Kärcher WD z funkcją wydmuchu wyposażone są w mocne silniki i wytrzymałą obudowę. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w roli dmuchawy do liści. Szybko i bez wysiłku przemieścimy liście z podjazdu, chodnika, tarasu czy nawierzchni żwirowych, gdy nie mają trafić do zbiornika. Wystarczy podłączyć wąż ssący do przyłącza nadmuchu, aby odkurzacz nie zasysał, a generował strumień powietrza. Co więcej, w ofercie Kärcher dostępne są także modele akumulatorowe, które zapewniają nieograniczony zasięg pracy. Wówczas bez przeszkód można usuwać liście w każdym zakamarku ogrodu.

Odkurzacz uniwersalny z funkcją wydmuchu posłuży Ci w domu, ogrodzie, garażu... Poznaj wszechstronne odkurzacze Kärcher WD: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/odkurzacze-uniwersalne.html

Odkurzacz czy dmuchawa do liści?

Do przemieszczania liści za pomocą skoncentrowanego strumienia powietrza służy także ogrodowa dmuchawa Kärcher z serii LBL. Co zatem jest lepszym wyborem: dmuchawa czy odkurzacz ogrodowy z funkcją nadmuchu? Przede wszystkim warto podkreślić, że oba urządzenia doskonale sprawdzają się w swojej roli. Co więcej, są przydatne nie tylko podczas jesiennych porządków, ale przez cały rok. Strumień powietrza ułatwia sprzątanie także innych odpadków, takich jak: skoszona trawa, drobne gałązki, ścinki po przycinaniu krzewów, wyrwane chwasty, igliwie, piasek, a nawet lekki śnieg. Zarówno dmuchawa do liści, jak i odkurzacz z funkcją wydmuchu przydadzą się w każdym domu. Wybór konkretnego urządzenia zależy od naszych potrzeb.

Dmuchawa do liści Kärcher została zaprojektowana do formowania liści w stosy i przemieszczania innych zanieczyszczeń. Przy tym wyróżnia się ergonomiczną konstrukcją i niewielkimi rozmiarami. Dzięki temu łatwo ją przechowywać, ponieważ nie zajmuje wiele miejsca. Jest także zasilania akumulatorowo i przez to niezależna od dostępu do źródła zasilania.

Marzy Ci się mocna dmuchawa ogrodowa? Sięgnij po sprawdzone urządzenia Kärcher LBL i zapomnij o grabieniu: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/odkurzacze-uniwersalne.html

Z kolei odkurzacz uniwersalny ma przewagę pod względem możliwości zastosowania. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy dysponują ograniczonym miejscem do przechowywania. Odkurzacz WD zastąpi bowiem kilka urządzeńodkurzacz klasyczny, samochodowy, warsztatowy (wybrane modele WD posiadają gniazdo do podłączenia elektronarzędzi, co jest przydatne podczas remontu i różnych prac), a także dmuchawę do liści. W każdej roli sprawdza się znakomicie i znacząco ułatwia pracę.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej