Najpopularniejsza lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Lawenda wąskolistna, ze względu na łacińską nazwę nazywaną także lawenda angustifolia, jest zdecydowanie najbardziej popularnym gatunkiem w Polsce. Pojawia się bardzo powszechnie w uprawie, zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach. Jest to typowa lawenda, osiągająca 50-60 cm wysokości, o niebiesko-fioletowych kłosach. Kwitnienie zaczyna się w czerwcu i trwa całe lato. Jest to jadalna alternatywa, której kłosy prześlicznie pachną.

Niemalże każda lawenda w doniczce, którą można kupić w markecie lub sklepie ogrodniczym, to lawenda wąskolistna. Jest najłatwiejsza w uprawie, ale takie wskazówki jak przycinanie lawendy czy sadzenie lawendy można zastosować do wszystkich gatunków. Od innych gatunków różni się przede wszystkim szerokością i kształtem liści. Lawenda angustifolia doczekała się stworzenia wielu różnych odmian, które różnią się ze sobą delikatnie odcieniem i wielkością kwiatostanów.

Odmiany lawendy wąskolistnej, które szczególnie zasługują na uwagę to atrakcyjna i intensywnie pachnąca ‘Blue Scent’ o kwiatach wpadających wręcz w granat i intensywnie pachnąca ‘Beate’ o wyprostowanych kwiatostanach i ciemnych, intensywnie fioletowych płatkach. Ta druga odmiana świetnie sprawdza się w całym kraju, jest bowiem odporna na chłód i może być uprawiana jako wieloletnia lawenda zimozielona. Przycinanie lawendy ‘Beate’ wystarczy przeprowadzić raz w roku, by mocno się zagęściła i pięknie wyglądała. Sprawdź także ten artykuł o uprawie lawendy wąskolistnej w ogrodzie.

Lawenda francuska(Lavandula stoechas) w ogrodzie

Lawenda francuska często pojawia się w uprawie, ponieważ jest bardziej atrakcyjna niż jej wyżej opisana kuzynka. Jest to naprawdę piękny gatunek, który świetnie się prezentuje zwłaszcza ze względu na skrzydełkowate płatki wyrastające z gęsto ułożonego kwiatostanu. Lawenda francuska jest zatem zachwycająca, ale jej uprawa jest trudniejsza, ponieważ jest znacznie delikatniejsza niż jej poprzedniczka.

Lawenda francuska w czasie kwitnienia oraz inne odmiany lawendy, jak lawenda wąskolistna
Jakie są popularne odmiany lawendy, w tym lawenda wąskolistna, lawenda francuska

Roślina może mieć nawet około 100 cm wysokości, jednakże często jest znacznie mniejsza, a karłowate odmiany dorastają zaledwie do 25 cm. Jest to najczęściej uprawiana lawenda w doniczce, a karłowate odmiany czasami uprawia się także w pomieszczeniach na parapetach i oknach. Sadzenie lawendy francuskiej w ogrodzie także jest możliwe, chociaż może mieć duże wymagania cieplne i czasami nie przetrzymuje zimy. Intensywnie pachnące odmiany czasami funkcjonują pod nazwą lawenda angielska. Z reguły ma ciemnofioletowy, wręcz granatowy kolor. Rzadziej zdarzają się odmiany delikatniejsze, lawendowe. To także roślina jadalna, którą można dodać do różnych dań.

Odmiany lawendy: lawenda wielodzielna (Lavandula multifida)

Lawenda wielodzielna nie jest niestety szczególnie popularna. Jednak czasami pojawia się w uprawie, ponieważ jest naprawdę atrakcyjna. Ma jasnoliliowe kwiaty, które skupiają się w niewielkich kłosach na szczycie wyprostowanych, dużych pędów. Maksymalnie osiąga 50 cm wysokości, więc jest idealna do uprawy w doniczce. W czasie kwitnienia jest to intensywnie pachnąca roślina, która zwabia owady, zwłaszcza pszczoły.

Co ciekawe jej kwiaty i liście wyraźnie pachną oregano. Niestety na pewno nie jest to lawenda zimozielona, ponieważ dość szybko marnieje pod wpływem chłodu. Jej największą zaletą są pierzaste liście, wyróżniające ją spośród wszystkich lawendowych kuzynek, dlatego wiele osób decyduje się na jej uprawę. Lawenda wąskodzielna jest niestety dość wymagająca i może nie utrzymać się za dużo w ogrodzie. Szczególnie niebezpieczna jest dla niej przeciągająca się susza.

Lawendyna, czyli lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia)

Popularny mieszaniec lawendy, lawendyna, to ciekawa roślina o wyjątkowo intensywnie wybarwionych liściach i ciekawych kwiatach. Jest zaskakująco odporna na mróz, dlatego świetnie nadaje się do uprawy w Polsce. W cieplejszych miejscach na świecie dorasta nawet do metra wysokości, jednakże w naszych warunkach jest nieco niższa. Czasami na zimę traci liście i nie jest to w żaden sposób niepokojące.

Lawendyna ma intensywnie zielone, wręcz seledynowe liście. Ładnie kontrastują z jasnofioletowymi kwiatami. Cechą wyróżniającą lawendynę od lawendy jest układ kwiatów – na jednej łodyżce wyrastają najczęściej trzy ukwiecone szypułki. Na temat uprawy lawendyny nie ma zbyt wielu informacji, jednakże uprawia się ją podobnie jak lawendę wąskolistną. Dobrze radzi sobie w ogrodzie, można także wsadzić ją do doniczek na tarasie czy balkonie. Na dodatek niewiarygodnie intensywnie pachnie, co jest ogromnym plusem. Lawenda pośrednia może być wyborem dla początkujących ogrodników.

ikona podziel się Przekaż dalej