Dziewczynka na trawniku

Przygotuj grunt, czyli trochę o glebie

Jeśli dopiero zamierzasz zasiać trawę, to musisz zwrócić uwagę na podłoże. Polskie gleby mają zazwyczaj odczyn kwasowy, czyli poniżej 5 pH. Zbadaj grunt kwasomierzem i staraj się, aby docelowa wartość wynosiła między 5,5-6 pH. Zmieszaj z ziemią nawóz, by przyspieszyć wzrost i wpłynąć na odporność trawy. Odpowiednio wyrównaj teren i dokładnie przejedź po nim np. walcem, by go ubić. Na koniec podlej i rozsyp wybrane nasiona. Teraz wystarczy czekać, aż wykiełkują. Pamiętaj, by nie sprowadzać gleby z lasów czy łąk. Często żyją w niej różne grzyby czy szkodniki, które mogą zniszczyć ogród.

Najlepsze mieszanki nasion

W sklepach dostępne są mieszanki różnych nasion trawy. Dokładnie przemyśl wybór worka, który chcesz zakupić. Na tym nie powinieneś oszczędzać, ponieważ nie każda mieszanka może się przyjąć na twojej glebie. Wydasz wtedy więcej pieniędzy i dołożysz sobie pracy. Dobry zestaw nasion składa się z przynajmniej trzech różnych gatunków. Daje to większą szansę na adaptację do panującego klimatu czy ładniejszy wygląd ogrodu. Pomieszanie gatunków ma na celu stworzenie jak najlepszego trawnika, ponieważ jeden rodzaj nasion nie jest w stanie spełnić wszystkich cech, które powinien posiadać idealny zielony dywan. Różna prędkość i długość wzrostu, inne odcienie kolorystyczne oraz przyjęcie się w glebie - to zalety mieszania traw. Dzięki temu istnieją większe szanse, że trawnik będzie gęsty i bez „łysych placków”.

Pielęgnacja trawnika – typy nawozów

Dobrze odżywiona gleba to gwarancja pięknego trawnika. Włożyłeś sporo pracy, by przygotować grunt pod siew, więc zadbaj o trawę, która już wyrosła. Warto zaopatrzyć się w nawozy, które wpłyną na jakość zielonych źdźbeł. Do wyboru są różne rodzaje nawozów. Możesz rozsypać na trawniku granulat, zmieszać z glebą hydrożel, który jest wielokrotnego użytku i magazynuje wodę po podlaniu lub w razie problemów z kwasowością ziemi bądź chwastami zakupić preparaty typu „odkwaszacz” czy „antymech”.

Dobry sprzęt – mniej pracy i lepsze efekty

Czasy, kiedy w szopie na narzędzia stała tępa kosa i osełka, już na szczęście za nami. Teraz w sklepach mamy do wyboru różne rodzaje kosiarek, ostre sekatory, dłuższe bądź krótsze węże ogrodowe czy zraszacze. Jednym słowem wszystko to, co potrzebne do pielęgnacji ogrodu. Jakość kupowanych narzędzi jest bardzo ważna. Trawnik należy skosić równo i na odpowiednią wysokość, a pędy przyciąć w konkretnym miejscu jednym szybkim ruchem, dlatego zwracaj uwagę na podawane parametry, materiały, z których zostały wytworzone czy jakość ostrza. Przy dużych ogrodach postaw na sprawdzone i wydajne urządzenia, ponieważ podczas okresu letniego zapewne często będziesz ich używać.

Dobierz rodzaj kosiarki do wielkości ogrodu

W zależności od tego, jak duży masz trawnik, wybierz najlepszy rodzaj kosiarki. Teraz te maszyny posiadają różne metody koszenia, niestraszne im strome zbocza czy ogólnie rzecz ujmując trudny teren. Możesz także wybrać moc napędu na przednie lub wszystkie koła. Do wyboru są obecnie modele:

  • ręczne,
  • pchane,
  • z napędem własnym,
  • z napędem na przednie lub wszystkie koła.

Dobra jakość, solidna budowa, wydajny silnik i perfekcyjnie tnące ostrza to podstawa dobrej kosiarki. Istnieje wiele firm z produktami do ogrodu. Jedną z najbardziej godnych polecenia jest legendarna Husqvarna: https://www.husqvarna.com/pl/produkty/kosiarki/, w ofercie której znajdziesz wszystkie wyżej wymienione modele, jednocześnie będąc pewnym, że to solidny, sprawdzony wybór.

Jak często kosić trawnik?

Jeżeli trawa jest nowa i rośnie dopiero po raz pierwszy, to poczekaj, aż osiągnie ok. 10 cm wysokości. Podczas koszenia skróć drań nie więcej niż o 1,5 cm. Powtórz ten zabieg jeszcze około 2-3 razy, a następnie koś trawę do pożądanej długości. Wygodnie jest zaczynać koszenie od brzegu ogrodu i kierować się do środka. Najlepiej zabieg ten przeprowadzać, gdy źdźbła są suche. Mokra trawa może zapchać kosiarkę i trudno będzie ją wyczyścić. Jednak podczas suszy unikaj przycinania trawnika. Trawa jest wtedy osłabiona i skracanie jej długości może wpłynąć na jej szybsze żółknięcie i obumieranie.

Ogród to wizytówka twojego domu

Pokaż sąsiadom i przechodniom jak wygląda zadbany ogród. Nawet, jeśli przed twoim domem jest sam trawnik, warto go regularnie kosić i przykładać wagę do jego kondycji. Uporządkowane otoczenie i zieleń dookoła wpływają pozytywnie na samopoczucie i relaksują. Przyjemnie jest spędzić popołudnie w ogrodzie z książką czy w towarzystwie znajomych i cieszyć się jego pięknem. Teraz już wiesz, że odpowiednie przygotowanie terenu, wybór dobrej mieszanki nasion, cierpliwość i niezawodna kosiarka to klucz do tego, byś został mistrzem ogrodnictwa.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny