Jeśli korzystanie z ogrodu po intensywnych ulewach czy roztopach jest niemal niemożliwe, to czas przemyśleć, w jaki sposób pozbyć się wody. Istnieje kilka sposobów, które możemy wykorzystać oraz mieć pewność, że przyniosą oczekiwany rezultat. Wybór odpowiedniego sposobu drenażu zależny będzie od ilości wody, która zostaje w zagłębieniach terenu.

Wykonanie instalacji w użytkowanym już ogrodzie?

Przy nowych budynkach i niezagospodarowanych ogrodach do nich przylegających, wykorzystanie odpowiedniego systemu powinno być bezproblemowe. Często wykonywane jest jeszcze przed rozpoczęciem kopania fundamentów

W istniejących już ogrodach sprawa nie jest już taka prosta. Wymaga to sporej ingerencji w najczęściej zagospodarowany już ogród. W przypadku użytkowanych terenów pracę polecamy rozpocząć późną jesienią lub wczesną wiosną. Da to czas na posianie nowej trawy i uzupełnienie ogrodu o nowe rabaty kwiatowe.

najczęściej właśnie w okolicach ścieżek czy chodników wykonuje się odwodnienie

Drenaż podziemny

Jest zdecydowanie trudniejszy do wykonania, jednak jego efektywność jest bardzo wysoka. Możemy skorzystać zarówno z usługi profesjonalnej firmy, jak i własnymi siłami przy odpowiednim przygotowaniu.

Jest to sposób, który wykorzystywany może być na działkach z dużą ilością wody utrzymującej się na powierzchni. Niezbędnym elementem tego systemu są odpowiednie rury i elementy łączące. Wysokiej jakości rury drenarskie we wszystkich średnicach oraz odpowiednie kształtki możemy zakupić w hurtowni materiałów instalacyjnych Prosan z Zamościa. Wybierając najwyższej jakości produkty, mamy pewność, że materiały będą odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz będą tak dobrze dopasowane, że bez problemu poradzimy sobie z ich połączeniem.

Prawidłowo wykonany drenaż podziemny

Aby wykonać drenaż w sposób odpowiedni, musimy zastanowić się, gdzie powinien zostać założony. Doskonałym wyborem będą miejsca w pobliżu utwardzonego terenu. Jeśli chcemy, aby nasz drenaż objął odpowiednio większą powierzchnię, to oczywiście również możemy zastosować ten sposób odwodnienia.

Pamiętajmy o odpowiednich kształtkach w celu prawidłowego podłączenia większej ilości rur. Odpowiednie połączenie sączków (rur drenarskich) zbierających wodę z rurami o większej średnicy powinno zapewnić nam rozwiązanie problemu zbierającej się wody. W zależności od wielkości naszej instalacji odwadniającej musimy dobrać odpowiednią ilość studzienek rewizyjnych.

Wszystkie rewizje powinny być regularnie sprawdzane, co umożliwia szybkie wykrycie problemów z drożnością instalacji. Dzięki odpowiednim odległościom między studzienkami mamy możliwość użycia wody pod ciśnieniem, która sprawi, że bez problemu wyczyścimy naszą instalację. Pamiętajmy również o umieszczeniu rewizji w miejscach, w których rury o większej średnicy łączą się pod dużym kątem. Są to najczęściej narażone na zapchanie odcinki.

rury drenarskie występują w wielu rozmiarach

Ciekawostka

W zależności od rodzaju gleby dostępne na rynku są rury drenarskie w otulinie, która uniemożliwia dostawanie się do niej grudek gleby, co mogłoby skutkować zatkaniem instalacji odpływowej. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed zamuleniem odwodnienia stosowane poza studzienkami rewizyjnymi.

Drenaż powierzchniowy

Jednym z najmniej inwazyjnych odwodnień, które możemy wykonać bez większego wkładu finansowego, jest drenaż powierzchniowy. Stosuje się go głównie na działkach, gdzie woda nie gromadzi się w zbyt dużych ilościach. Musimy jednak zauważyć, że ważne jest ukształtowania terenu. Działka powinna być płaska, niewskazane jest zastosowanie tej metody, jeśli teren, który chcemy odwodnić, posiada nierówności.

Sposób wykonania jest bardzo prosty i nie wymaga wizyty specjalistycznej firmy. Na powierzchnię ziemi wysypujemy odpowiednio wysoką warstwę materiału takiego jak piasek, żwir lub inny materiał, który charakteryzuje się dużą przepuszczalnością wody. Jeśli boimy się o zbyt duże podniesienie terenu, możemy wykopać ziemię na głębokość kilkudziesięciu centymetrów i zastąpić ją naszym przepuszczalnym materiałem. Musimy również zadbać o wykonanie odpowiednich dołków, które odprowadzą nadmiar niepotrzebnej wody.

Na co zwrócić uwagę przy odwodnieniu ogrodu.

Mając w planach przygotowanie instalacji, musimy przede wszystkim wiedzieć, jaki typ ziemi dominuje na działce oraz na jakiej głębokości mogą występować mniej czy bardziej przepuszczalne rodzaje gleb.

Dostosowanie się do dostępnych odpływów wody powinno być naszym priorytetem. Nasza instalacja musi być poprowadzona w taki sposób, aby nadmiar wody zebrany na działce był możliwy do odprowadzenia poza teren naszego ogrodu. Wszelkiego rodzaju rowy melioracyjne oraz kanały burzowe będą idealnym miejscem, gdzie możemy pozbyć się niechcianej wody. Jeśli jednak nie ma takich możliwości, musimy zdecydować się na dołożenie do naszej instalacji studni chłonnej, do której będzie odprowadzany nadmiar wody deszczowej.

odwodniony ogród to gwarancja prawidłowego wzrostu roślin

Podsumowanie

Warto o odpowiednim odwodnieniu działki pomyśleć na samym początku aranżacji naszego ogrodu. Unikniemy dzięki temu dodatkowej pracy związanej z przesadzaniem rabat roślinnych czy wysiewem nowej trawy. Na działkach, które są już użytkowane, jest to bardziej problematyczne. Jeśli jednak woda po intensywnych opadach ciągle stoi w zagłębieniach a czasem nawet podmywa nasze rośliny, musimy zdecydować się na skorzystanie z dopasowanego do naszych potrzeb odwodnienia.

W zależności od rodzaju gleby, a także od ukształtowania działki musimy wybrać sposób, który zapewni na szybki osuszanie terenu. Musimy sprawdzić możliwość skorzystania z dostępnych kanałów odprowadzania wody gruntowej. Jeśli istnieje tylko możliwość odprowadzenia wody deszczowej poza działkę, skorzystajmy z takiej możliwości. Przekonają się Państwo, jak przyjemne może być korzystanie z ogrodu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej