Ogórek siewny - cechy charakterystyczne

Ogórek siewny należy do rodziny dyniowatych. W rodzinie dyniowatych znajduje się też ogórek śremski i ogórek wężowy. Łacińska nazwa tej rośliny to Cucumis sativus. Pochodzi ona z Indii, ale już od dawna rozpowszechniona jest praktycznie we wszystkich strefach klimatycznych. Jeśli chodzi o Polskę, to uprawa ogórków siewnych zaczęła się już w XVI wieku.

Cucumis sativus ma dłoniaste, zwykle pięcioklapowe liście, które są owłosione i szorstkie w dotyku. Przybierają one różne odcienie zieleni. Żółte kwiaty wyrastają z kątów liści. Dzielą się one na 3 typy: żeńskie ze słupkiem, męskie z pręcikami i hermafrodytyczne, które mają organy żeńskie i męskie. Poza tym wyróżnia się także 3 typy płci: jednopienny z kwiatami żeńskimi i męskimi na jednej roślinie, obupłciowy tylko z kwiatami hermafrodytycznymi oraz żeńskie tylko z kwiatami żeńskimi. Oprócz tego wyodrębnia się typ żeńskojednopienny, który wytwarza kwiaty żeńskie, a potem hermafrodytyczne, męskojednopienny, wytwarzający kwiaty męskie, a później hermafrodytyczne, także żeńskodwupienny, który w pierwszej kolejności wytwarza kwiaty żeńskie, a później męskie i hermafrodytyczne w małych ilościach oraz typ trójjednopienny, wytwarzający kwiaty hermafrodytyczne i żeńskie.

W uprawie ogórków siewnych najważniejszą rolę odgrywa owoc, będący mniej lub bardziej wydłużoną jagodą. Owoce są różnej wielkości, a ich skórka jest gładka lub pokryta brodawkami. Ogórek siewny, w tym ogórek wężowy i ogórek śremski, ma barwę w różnych odcieniach zieleni. Wewnątrz ogórka znajdują się dość duże, owalne i spłaszczone nasiona w kolorze białożółtym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ogórków gruntowych?

Jak uprawiać ogórki gruntowe?

Przed siewem ogórków dobrze jest zapoznać się z tym, jak uprawiamy ogórki gruntowe oraz w jaki sposób przebiega ich pielęgnacja, a przede wszystkim sam wysiew ogórków. Skupmy się zatem na tym, w jakich warunkach powinien odbywać się wysiew ogórków i cała późniejsza uprawa.

Siew ogórków powinien odbywać się na glebach żyznych, przepuszczalnych, szybko nagrzewających się, zasobnych w próchnicę o odczynie pH 6,5-7,0. Gleba pod siew ogórków musi mieć uregulowane stosunki wodno-powietrzne. Nie zapominajmy, że Cucumis sativus nie może być sadzony w tym samym miejscu częściej niż co 3-4 lata. W ten sposób unikniemy chorób, które bardzo często zimują w glebie. Dodatkowo powinniśmy wybrać ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko.

Ogórek siewny i jego odmiany najlepiej rośnie w temperaturze 20-25oC, natomiast wysiew ogórków z nasion prowadzi się w temperaturze 15-18oC w okresie 10-20 V. Jeśli zdecydujemy się na wcześniejszy wysiew, warto jednak okryć swoje uprawy. Dla rozsady termin przypada nieco później, ponieważ wysadza się po 25 V, ponieważ jest ona bardziej wrażliwa na niższe temperatury powietrza. Ogórek gruntowy to wybór wart rozważenia do ogrodu. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki małosolne.

W uprawie ogórków siewnych ważną rolę odgrywają zabiegi związane z pielęgnacją. Pierwszym ważnym elementem jest podlewanie. Musi być ono intensywne i wykonywane najlepiej w godzinach porannych. Wykonywanie podlewania w godzinach wieczornych może spowodować większe ryzyko na pojawienie się chorób grzybowych, mających niesamowicie poważne konsekwencje.

Ogórek siewny podczas wzrostu
Ogórek siewny - uprawa, wysiew, pielęgnacja, zbiór, porady

Koniecznością jest nawożenie organiczne, przy użyciu kompostu, a dodatkowo ściółkowanie słomą, torfem lub korą. Po przeprowadzeniu analizy gleby warto wykonywać też nawożenie mineralne. Orientacyjnymi dawkami są: azot 100-150 kg/ha, P2O5 80-100 kg/ha oraz 250 kg/ha K2O. Dodatkową informacją, tyczącą się pielęgnacji jest prowadzenie uprawy ogórków przy podporach. Ułatwia to zbiór ogórków i jest to dużo wygodniejszy sposób uprawy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach dyniowatych.

Ogórek siewny - odmiany botaniczne i wartość żywieniowa

Wyróżnia się kilka odmian ogórków siewnych. Są to: Cucumis sativus var. vulgarus, Cucumis sativus var. tuberculatus, Cucumis sativus var. anatolicus, Cucumis sativus var. europaeus, Cucumis sativus var. ciliciosus, Cucumis sativus var. testudaceus, Cucumis sativus var. falcatus, Cucumis sativus var. sqvamosus, Cucumis sativus var. izmir, Cucumis sativus var. sikkimensis, Cucumis sativus var. indo-europaeus oraz Cucumis sativus var. irano-turanieus.

Jeśli chodzi o wartość żywieniową ogórków, musimy wiedzieć, że polega ona na ich smaku i poprawianiu procesów trawienia. W ogórkach są małe ilości witamin, a większość z nich zawarta jest w ich skórce. Znajdują one za to zastosowanie w dietach odchudzających i są składnikiem wielu potraw.

Uprawa ogórków siewnych jest dość prosta i przynosi duże zbiory, o ile wiemy, w jaki sposób uprawiać te rośliny. Ich owoce bardzo często są wykorzystywane do różnych zapraw, np. na ogórki konserwowe, kiszone, sałatki, itp. Mimo tego, że ich zasobność w składniki pokarmowe nie jest duża, ich smak zasługuje na uwagę i przemyślenie uprawy w swoim ogrodzie. A może zainteresuje cię także ten artykuł na przetwory z ogórków gruntowych?

ikona podziel się Przekaż dalej