Ogórki wężowe – co warto o nich wiedzieć?

Ogórek wężowy i jego cechy

Ogórek wężowy znany jest również pod nazwą – są to typowe ogórki sałatkowe. Ich owoce są wyjątkowo długie, ponieważ osiągają od 35 nawet do nawet 50 centymetrów. Warto wspomnieć, że w wielu miejscach są one powyginane lub zawinięte – właśnie to wpływa na ich niezwykle atrakcyjny wygląd i stąd też wzięła się ich nazwa! Jak pewnie dobrze wiesz, ogórek jest jednym z najstarszych warzyw uprawianych przez człowieka. Szybko został on doceniony zarówno za swoje walory smakowe, jak i odżywcze – teraz ogórki, łącznie z wężowymi, uprawia się na całym świecie.

Ogórki wężowe to przede wszystkim odmiana o średnim stopniu wczesności – już nawet na niezbyt rozrośniętych roślinach pojawiają się zielone owoce. Skórka wężowych ogórków jest niemal gładka, natomiast od czasu do czasu można na niej znaleźć duże, wyraźne brodawki – chociaż te pojawiają się stosunkowo rzadko. Owoce ogórka wężowego są bardzo smaczne, zatem często „lądują” na kanapkach lub w sałatkach – jak już wspomnieliśmy, to ogórki sałatkowe i właśnie pod taką postacią sprawdzają się najlepiej (i najpyszniej!). A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ogórków gruntowych?

Uprawa ogórków wężowych

Uprawa chinese slangen nie należy do najłatwiejszych – ogórki wymagają bowiem żyznej i przepuszczalnej gleby, bogatej w wodę oraz liczne składniki mineralne. Oprócz tego, potrzebują także odpowiedniego nawożenia podłoża. To odmiana, która wykazuje dość niską tolerancję na mączniaka rzekomego – zatem często staje się jego ofiarą. Mimo to, ogórek wężowy cieszy się dość dużą popularnością wśród hodowców, zwłaszcza ze względu na swój bardzo oryginalny kształt.

Ogórki potrzebują również ciepłego powietrza i nagrzanej gleby. Pamiętaj, że ogórki gruntowe słabo rosną w cieniu. Podobnie do innych odmian ogórków, wężowe ogórki najlepiej rosną bowiem na stanowiskach intensywnie oświetlonych, jednak z nieco rozproszonym światłem. Kiedy nasiona zostaną wysiane do gruntu na otwartym powietrzu, na liściach ogórków mogą powstać oparzenia! Ogórki wymagają także gleb żyznych, które możliwie łatwo nagrzewają się. Jak już wiesz, podłoże musi być próchniczne oraz zasobne w składniki pokarmowe. Gleba pod tego typu ogórki nie powinna się zaskorupiać – pamiętaj, że ogórki wężowe słabo rosną na glebach ciężkich bądź nadmiernie wilgotnych. Źle znoszą też lekkie i piaszczyste podłoża. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki małosolne.

Ogórek wężowy – o czym jeszcze pamiętać?

Wymagania uprawy wężowej

Ogórek wężowy ma dość wysokie wymagania cieplne – nie znosi on nawet niewielkich przymrozków. Optymalna temperatura dla jego rozwoju wynosi między 20 a 25 st. C. Oczywiście, ogórki gruntowe w typie wężowym wymagają intensywnego podlewania – najlepiej jest robić to rano, ponieważ wieczorne podlewanie może skutkować pojawieniem się choroby grzybowej na ogórkach!

Konieczne jest rzecz jasna nawożenie organiczne (najlepiej kompostem). Podłoże pod tę odmianę warto ściółkować torfem bądź korą. Najlepiej jest prowadzić je przy podporach (np. na sznurkach rozpiętych na możliwie solidnej konstrukcjach). Dlaczego? Cóż, właśnie wtedy ogórki wężowe będą bowiem najlepiej nasłonecznione, owady skuteczniej zapylą ich kwiaty, a owoce łatwiej będziesz mógł później… pozbierać. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach dyniowatych.

Nasiona a wysiew z rozsady

Ogórek wężowy to roślina dość wrażliwa na chłody i przymrozki, a więc uprawia się ją zazwyczaj z rozsady. Pamiętaj, że ten gatunek wręcz nie znosi przesadzania – właśnie dlatego nasiona ogórka wężowego od razu powinno wysiewać się do doniczek. Do produkcji rozsady możesz użyć doniczek o średnicy 8 cm – mogą to być równie dobrze jednorazowe pierścienie. Doskonałe będą także doniczki torfowo-celulozowe –korzenie mogą bowiem swobodnie przez nie przerastać, a podczas sadzenia ogórków z rozsady umieszcza się roślinę w ziemi, oczywiście wraz z doniczką. To pozwoli na uniknięcie przypadkowego uszkodzenia dość wrażliwego systemu korzeniowego ogórków.

Około tydzień przed siewem napełnij doniczki podłożem do ok. 2/3 wysokości. Ustaw je wówczas w miejscu, gdzie wyhodowana zostanie rozsada. Taki zabieg ma za zadanie podnieść temperaturę gleby, zapewniając jednocześnie dobre warunki do kiełkowania nasion! Najczęściej sieje się zaprawione już nasiona, które możesz dodatkowo „podkiełkować” – to na pewno znacznie przyspieszy rozrost roślin! Nasiona wystarczy na jedną dobę wyłożyć na wilgotnej ligninie (albo płótnie) w temperaturze między 28 a 30 st. C.

W doniczkach umieść maksymalnie po 3 nasiona, a następnie zakryj je cienką warstwą ziemi. Po ok. 4 dniach od ukazania się kiełków należy usunąć słabszą roślinę. Kiedy ogórki wężowe znajdą się w fazie wzrostu liści właściwych, wówczas możesz całkowicie wypełnić doniczki podłożem. Termin zbioru przeprowadzisz z kolei od lipca aż do września. Powodzenia! A może zainteresuje cię także ten artykuł na przetwory z ogórków gruntowych?

ikona podziel się Przekaż dalej