Ogórki szklarniowe - jak uprawiać

Uprawa ogórków pod osłonami

Ogórek jest rośliną ciepłolubną o dużych wymaganiach glebowych. Dlatego też ogórki gruntowe uprawia się z rozsady, a sadzonki sadzi się późną wiosną, kiedy nie ma już spadków temperatury ani nagłych przymrozków. Znacznie wcześniej można zacząć uprawiać ogórki szklarniowe pod osłonami ogrzewanymi lub bez ogrzewania. Uprawę ogórka w szklarni można zacząć już w marcu, zaś pod folią w kwietniu.

Uprawa ogórka gruntowego jest znacznie trudniejsza niż uprawa pod osłonami. Przede wszystkim uprawa ogórka gruntowego powinna być poprzedzona przedplonem, np. kapusty wczesnej, sałaty czy rzodkiewki. Po zebraniu przedplonu należy glebę przygotować i odkazić. Ponadto należy czekać z sadzeniem sadzonek aż temperatura osiągnie około 20 stopni C. Ponadto ogórki gruntowe są bardziej narażone na choroby ogórka niż ogórki szklarniowe. Dlatego też uprawa ogórków szklarniowych daje lepsze wyniki.

Rodzaje osłon do uprawy ogórka szklarniowego

Do uprawy ogórków szklarniowych wykorzystuje się następujące rodzaje osłon:

 • inspekty cieplne, gdzie ogórki uprawia się na podkładach z obornika. Takie inspekty mogą być ogrzewane rurami biegnącymi w ziemi.
 • inspekty zimne, gdzie do uprawy ogórków wykorzystuje się inspekty po wczesnych warzywach jak sałata, rzodkiewka i wczesne rozsady. Inspekty tego rodzaju wymagają żyznej i nagrzanej ziemi. Na noc takie inspekty nakrywa się matami. Można w nich uprawiać również ogórka gruntowego.
 • szklarnie, które pozwalają na utrzymanie stałej temperatury i odpowiedniej wilgotności powietrza. 
 • w tunelach foliowych, gdzie mała przewiewność i duża wilgotność powietrza wpływa korzystni na plony ogórka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ogórków gruntowych?

Uprawa ogórków szklarniowych

Jakie wymagania ma ogórek szklarniowy?

Uprawa ogórków szklarniowych nie jest trudna, lecz należy spełnić wymagania tej ciepłolubnej rośliny, takie jak:

 1. rozproszone światło 10-15 tysięcy luksów,
 2. temperatura powietrza podczas kiełkowania powinna wynosić 26–28°C, zaś podczas wzrostu roślin 22–25°C,
 3. temperatura podłoża 22–25°C,
 4. podlewanie wodą letnią,
 5. wilgotność powietrza 80–90%,
 6. wzbogacanie CO2 do poziomu 500 ppm, po posadzeniu 500–600 ppm, a w okresie owocowania 700–800 ppm,
 7. odpowiednie nawożenie po dokonaniu analizy podłoża. Jeśl szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie ogórków wężowych.
Ogórki szklarniowe gruntowe i różne odmiany ogórków szklarniowych, w tym ogórka gruntowego
Ogórki szklarniowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, przycinanie, nawożenie, porady

Kiedy siać ogórki?

Uprawa ogórków szklarniowych odbywa się w dwóch cyklach - wiosennym i jesiennym. W cyklu wiosennym wysiew zaczynamy już w styczniu, kiedy to przygotowujemy rozsadę. Zaś w cyklu jesiennym wysiew odbywa się od połowy lipca. Nasiona ogórków szklarniowych można nabyć w sklepach ogrodniczych lub na przykład na allegro, gdzie cena nasion waha się od 4 do 39 zł w zależności od odmiany.

Nasiona ogórków wysiewamy do doniczek wypełnionych ziemią inspektową lub substratem torfowym. Możemy również podkiełkować nasiona układając je na wilgotnej bibule i pozostawiając w ciepłym miejscu w temperaturze 26-28oC.  Rozsada musi mieć około 20-30 cm i 6 liści, aby można ją było przesadzić do gruntu.

Podłoże do uprawy ogórków szklarniowych

Ogórki szklarniowe uprawia się na różnych podłożach:

 • na oborniku,
 • na belach słomy,
 • na wełnie mineralnej,
 • na podłożach organicznych.

Jako obornik stosuje się najczęściej obornik koński, który spełnia zadanie podkładu grzejnego. Obornik stanowi źródło łatwo dostępnych składników odżywczych. Znacznie tańszą i łatwiej dostępną metodą jest uprawa na balach słomy.  Podłoże to jednak nie posiada składników odżywczych, dlatego też wymaga odpowiedniego przygotowania.  Najbardziej popularną metodą uprawy ogórka szklarniowego jest uprawa na wełnie mineralnej. Podłoże na wełnie mineralnej jest pozbawione składników odżywczych dla roślin, dlatego też muszą być one regularnie dostarczane.

Jak pielęgnować ogórki szklarniowe?

Jak powinna przebiegać uprawa ogórka szklarniowego? Ogórek szklarniowy ma duże wymagania co do temperatury i wilgotności. Dlatego też zabiegi pielęgnacyjne polegają na utrzymaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. W zależności od pogody szklarnię należy wietrzyć, zaś rośliny zraszać. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z ogórków.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy również przycinanie ogórków oraz podwiązywanie ich do podpór. Przycinanie ogórków poprzez ograniczenie zielonej masy pozwala na uzyskanie jak najlepszego plonu. Usuwamy niepotrzebne, chore czy uszkodzone liście oraz boczne pędy.

Usuwanie nadmiaru liści ma na celu doprowadzenie większej ilości światła do rośliny. Przycinanie ogórków polega również na usuwaniu pędów bocznych, gdyż owoce które na nich powstaną, są najczęściej słabsze i niższej jakości. Owoce te nie nadają się do sprzedaży, gdyż są przebarwione i niekształtne. Dodatkowo obciążają roślinę.

Pielęgnacja ogórków szklarniowych polega również na uszczykaniu niepotrzebnych związków owoców, tak aby roślina wykorzystywała energię na rozwój już zawiązanych owoców. Tu zdania hodowców ogórków są podzielone. Niektórzy twierdzą, że dodatkowe zawiązki owoców należy usuwać, gdyż często roślina zrzuca te zawiązki. Inni zaś są zdania, że nie wiadomo które zawiązki owoców roślina zrzuci.

Popularne odmiany ogórków szklarniowych

Do uprawy pod osłonami wybiera się odpowiednie odmiany ogórków szklarniowych. Najczęściej są to popularne na rynku długie ogórki idealne do sałatek czy na kanapki. 

Czym różni się ogórek szklarniowy od ogórka gruntowego, poza sposobem uprawy. W szklarniach uprawiamy najczęściej długie ogórki sałatkowe do bezpośredniego spożycia. Natomiast ogórki gruntowe przeznaczone są najczęściej do przetworów jak ogórki kiszone, ogórki konserwowe czy też korniszony.

Odmiany ogórków szklarniowych dzielimy na krótkoowocowe (do 25 cm), średnioowocowe (25–30 cm) i długoowocowe (ponad 30 cm).

Do ogórków szklarniowych należą długie ogórki, jak ogórki wężowe odmiany chinese slangen, które mogą być uprawiane zarówno w szklarniach, jak i w gruncie. Jest to jeden z najsmaczniejszych ogórków do spożycia na surowo. Owoce tej odmiany nigdy nie są gorzkie. Nasiona tej odmiany można nabyć już od 1,20 zł za opakowanie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zielonych warzywach.

Popularną odmianą jest szklarniowy ogórek colonel. Cena nasion tej odmiany wynosi około 130 zł za 100 nasion, zaś około 600 zł za 500 nasion. Jest to odmiana wczesna. Wysiew nasion zaczyna się od połowy lutego. Ogórek Colonel nie wytwarza pędów bocznych co ułatwia uprawę i wymaga mniejszego nakładu pracy. Uprawa ogórka pod osłonami wymaga większych inwestycji. Jednak jest łatwiejsza i daje większe plony, gdyż łatwiej jest zapewnić roślinie wymagane warunki uprawy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny