Przetwory z ogórków z czosnkiem – ogórki z chili krok po kroku

Smaczna i pikantna sałatka z ogórków, z dodatkiem dużej ilości czosnku oraz chili, jest niezastąpionym dodatkiem do potraw mięsnych, przekąską w czasie towarzyskiego grilla, czy urozmaiceniem tradycyjnych kanapek. Do przygotowania sałatki będą potrzebne niezbyt duże ogórki gruntowe. Starannie je myjemy i suszymy, odrzucając uszkodzone. Słoiki średniej wielkości, około 10 sztuk, należy wyparzyć.

Przepis na ogórki z czosnkiem oraz chili:

Składniki:

  • 2 kg ogórków gruntowych
  • Ząbki czosnku z 1 - 2 główek
  • 1-2 łyżeczki chili
  • 3 - 4 łyżki soli
  • 1 - 1 ½ szklanki octu (można wykorzystać ocet jabłkowy)
  • 8 łyżeczek roślinnego oleju
  • ½ szklanki wody
  • 2 łyżki cukru

Ilość dodanej soli, czosnku i chili zadecyduje o ostrości sałatki. Jeśli nie chcemy, by nasza sałatka była bardzo pikantna – lepiej dodać mniej składników. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy ogórków gruntowych.

Przygotowanie:

  1. Ogórki kroimy w cienkie plasterki. Przyda się do tej czynności ostry nóż lub szatkownica. Pokrojone ogórki, umieszczone w dużej misce, przesypujemy solą i dokładnie mieszamy. Naczynie przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 6 godzin, by ogórki puściły sok. Po upływie zalecanego czasu ogórki odcedzamy.
  2. Ząbki czosnku obieramy z łupin i kroimy na cienkie plasterki. Dodajemy je do ogórków.
  3. Do miski z zawartością dosypujemy chili. Całość dokładnie mieszamy, tak, by przyprawy dotarły pomiędzy plasterki ogórka.
  4. Do rondla wlewamy wodę, ocet, olej i dosypujemy cukier. Podgrzewamy zalewę, do momentu rozpuszczenia się cukru. Gotujemy całość, a gdy zacznie wrzeć, odstawiamy. Gorącym płynem zalewamy sałatkę ogórkową i mieszamy, zwracając uwagę, by plastry ogórka zostały dobrze przykryte. Tak przygotowane ogórki odstawiamy na 12 godzin.
  5. Gotową sałatkę przekładamy do wyparzonych słoików. Mocno dokręcamy nakrętki. Słoiki gotujemy na małym ogniu, w garnku, zanurzając je do około ¾ ich wysokości. Gdy woda zacznie wrzeć, gotujemy jeszcze chwilę.
  6. Gorące słoiki z ustawiamy dnem do góry, do ostygnięcia. Przetwory z ogórków z czosnkiem można przechowywać przez zimowe miesiące, w ciemnym i chłodnym miejscu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na ogórki z papryką?
Kiszone ogórki z czosnkiem
Ogórki z czosnkiem - sprawdzone przepisy na przygotowanie przetworów krok po kroku

Łatwy przepis na ogórki czosnkowe – pikantne ogórki z miodem

Przepis na ogórki czosnkowe z miodem, w wersji pikantnej, jest dobrym i szybkim sposobem na przygotowanie ostrej przekąski, którą możemy uraczyć gości w czasie, np. karnawałowej imprezy. Tak przygotowane ogórki z czosnkiem są oryginalnym dodatkiem do dań, smakują samodzielnie i na kanapkach. Intrygujący ostry smak, z nutą słodyczy, wspaniale podkreśli walory smakowe potraw mięsnych i serowych.

Przepis na ogórki czosnkowe z miodem

Składniki:

  • Ogórki gruntowe – 2 kg
  • Czosnek – 2 główki
  • Miód – 8 łyżek
  • Ocet - 1 szklanka
  • Cukier – 1 szklanka
  • Olej – ½ szklanki
  • Sól – 4 łyżki
  • Chili – 2 łyżeczki

Przygotowanie:

  1. Ogórki dokładnie myjemy, suszymy i odrzucamy uszkodzone. Możemy pokroić je w dość grube plasterki lub przekroić wzdłuż, na 4 części – w takiej postaci są wygodniejsze do pogryzania.
  2. Ogórki przesypujemy solą, mieszamy i odstawiamy na około 2 godziny. W tym czasie puszczą sok, który należy odlać. Po zalecanym czasie dodajemy czosnek, uprzednio pokrojony w cienkie plasterki i całość mieszamy.
  3. Zalewę otrzymujemy z gorącego octu, cukru, miodu, chili i oleju. Tak przygotowaną marynatą zalewamy ogórki. Całość odstawiamy na 3-4 godziny. W tym czasie ogórki nasycą się wszystkimi smakami.
  4. Gotowe ogórki z czosnkiem i miodem pasteryzujemy - od chwili zagotowania - przez 10 minut. Gorące słoiki odwracamy dnem do góry – do wystudzenia. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki na zimę.

W szybki sposób przygotujemy także ogórki w musztardzie, ogórki z curry oraz ogórki z papryką. W każdym przypadku należy pokrojone ogórki posolić i odstawić na 2-3 godziny, by puściły sok. Należy go odlać, a do ogórków dodać odpowiednie dodatki i zalać marynatą:

  • do zalewy musztardowej potrzebne będą 3 łyżeczki soli, 5 łyżek musztardy, 1 szklanka octu, 1 szklanka cukru oraz 5 szklanek wody. Do 3 kg ogórków możemy dodać listki laurowe i ziele angielskie.
  • 2 kg ogórków, z dodatkiem 1 główki czosnku, gałązki kopru oraz 1 opakowania curry zalewamy chłodną marynatą, którą otrzymamy z 1 szklanki wody, 1 szklanki oleju i 1 szklanki cukru. Tak przygotowane ogórki kanapkowe nie wymagają pasteryzacji, wystarczy dokładnie zakręcić słoiki.
  • przetwory na zimę, przygotowane z 1 kg ogórków, z dodatkiem 1 czerwonej papryki, 1 cebuli, kilku ziaren pieprzu, ziela angielskiego i kilku łyżeczek gorczycy. Na zalewę składają się: 1 szklanka octu, 6 szklanek wody, 4 szklanki cukru. Gorącą marynatą zalewamy ogórki wymieszane z dodatkami i pasteryzujemy około 15-20 minut. Słoiki odwracamy dnem do góry.

Przetwory to dobry sposób na urozmaicenie jesiennych i zimowych posiłków. Te, przygotowane samodzielnie, są najbardziej opłacalne finansowo, najzdrowsze i najsmaczniejsze. Warto skorzystać ze sprawdzonych przepisów, by uświetnić codzienne menu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na przetwory z ogórków?

ikona podziel się Przekaż dalej