Z roku na rok trendy ogrodowe zmieniają się, niemniej od lat widzimy zmierzanie w jednym, mocnym kierunku - zauważa Maciej Balcerek z Perfect Space. To coraz większa uwaga zwrócona w stronę natury i ekologicznych rozwiązań. Dotyczy to zarówno aranżowania strefy outdoor, jak i wnętrz.

Trendy outdoor na 2022 rok – jak urządzić ogród?

Aranżując taras czy ogród, na pierwszy plan wysuwają się takie style, jak japandi, retro oraz aranżacja śródziemnomorska. Mimo pewnych kontrastów, mają wspólny mianownik – to uwielbienie dla naturalnych rozwiązań oraz dobrej jakości materiałów, co ma przeciwstawiać się konsumpcjonizmowi i przedmiotom jednorazowego użytku.

Jak wygląda ogród w stylu retro? – To połączenie klasycznych materiałów, nietuzinkowych wzorów oraz energetycznych kolorów – tłumaczy Maciej Balcerek. W praktyce w takim ogrodzie znajdziemy rośliny i kwiaty w ożywczych barwach (jak dalie, mieczyki, kosaćce i chryzantemy), a na tarasie – wyplatane fotele i sofy, w tym meble z wikliny, rattanu lub trawy morskiej.

Alternatywą dla retro może być stylistyka japandi będąca połączeniem konceptu skandynawskiego, z tym, co znajdziesz w aranżacji japońskiej. - Z jednej strony to minimalistyczne i proste linie, a z drugiej - lekka fantazyjność płynąca z orientalnych inspiracji – dodaje Maciej Balcerek z Perfect Space - projektowanie i aranżacja ogrodów w Warszawie. W takim ogrodzie znajdziesz minimalistyczne, jednobarwne rośliny, jak świerki, sosny, jałowce, kosodrzewiny oraz meble ogrodowe wykonane z szarego aluminium lub drewna malowanego na kolor biały.

Trzecim stylem, który będzie dominował w 2022 roku, jest aranżacja śródziemnomorska bazująca na odcieniu Veri Peri, kolorze roku według instytutu Pantone. Ten odcień świetnie komponuje się z naturalną, ogrodową zielenią oraz białymi lub szarymi meblami. Wybierając roślinność warto postawić na zioła, lawendę, krzewy róży oraz ostrokrzewy.

Wybierz najmodniejsze meble ogrodowe 2022 roku

W tym roku na tarasie ma być przede wszystkim wygodnie. A temu mają służyć zarówno meble – w tym te dedykowane relaksowi (ogrodowe łóżka, szezlongi, hamaki i fotele wiszące), jak i dodatki, w tym przede wszystkim miękkie tkaniny obiciowe.

- W najnowsze trendy, związane z ekologią i zrównoważonym podejściem do wykorzystania przedmiotów, wpisują się przede wszystkim meble z wikliny i rattanu oraz meble z palet. Poza tym modne są bardzo trwałe meble z aluminium oraz modułowe, które można dowolnie zaaranżować pod każdą przestrzeń – dodaje Maciej Balcerek.

WAŻNE! Tegoroczny ogród wyrasta z naturalnego krajobrazu, co widoczne jest także w formacie mebli ogrodowych. To przede wszystkim formy obłe, faliste, biomorficzne, które naśladują naturę i są z nią spójne.

W najmodniejszych ogrodach 2022 roku jest dużo światła i roślin, które rosną swobodnie i bardziej przypominają łąkę niż pedantycznie wypielęgnowany ogród. Nie ma tu miejsca na niskiej jakości, niezdrowe, produkowane masowo przedmioty. - Taki taras i ogród to nie tylko dobry design i ekologia, ale i wysokie walory użytkowe. Otaczając się naturalnymi, niesztucznymi materiałami, lepiej się czujemy i odpoczywany – odcinając się od bodźców zewnętrznych, a skupiając się na tym, co płynie wprost z natury – podsumowuje Maciej Balcerek.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny