Ogród jako przyjazne otoczenie dla psa: jak kojec może wpływać na jego samopoczucie i zachowanie?
Własny ogród to duża wygoda i ogrom możliwości spędzania czasu. Dotyczy to także naszego czworonoga, który zwykle chętnie przebywa na świeżym powietrzu i na znanym sobie terenie. Zdarza się jednak, że z różnych powodów pies musi zostać na jakiś czas zamknięty w jednym miejscu – w takim przypadku doskonale sprawdza się kojec. Warto zainwestować w kojec także po to, aby pies miał swój własny bezpieczny kąt, do którego będzie mógł w każdej chwili wrócić. Poniżej przyjrzymy się właśnie tym funkcjom kojca, które mogą sprawić, że ogród stanie się dla psa jeszcze bardziej przyjaznym miejscem.
Czym jest kojec dla psa?
Kojec to rodzaj ogrodzenia lub zagrody, zwykle w formie zadaszonej, którego celem jest czasowe odseparowanie psa od otoczenia. Można potraktować go jak osobne legowisko służące czworonogowi w cieplejsze miesiące, ale równie dobrze może on także być używany jedynie sporadycznie, w specyficznych sytuacjach.
Warto zainwestować w kojec przede wszystkim wtedy, gdy chcemy mieć większą kontrolę nad zwierzakiem, zwłaszcza podczas naszej nieobecności w ogrodzie. Jednocześnie kojec może stanowić dla psa naturalne, pożądane schronienie, do którego będzie chętnie wracał każdego wieczora lub na chwilowy odpoczynek.
Jeśli z jakiegoś powodu nasz pies nie może przebywać w domu, to kojec jest zakupem w zasadzie obowiązkowym. Kojec chroni zwierzę przed niebezpieczeństwami z zewnątrz, a w niektórych przypadkach ochrania też otoczenie przed samym psem.
Kojec dla psa jako funkcjonalne i korzystne dla psa rozwiązanie
Kojec dla psa ogrodowy (sprawdź na: https://blaszaki.com.pl/kategoria-produktu/kojce-dla-psow) to konstrukcja przynosząca wiele korzyści domownikom. Zwykle jesteśmy w stanie upilnować naszego przyjaciela, będąc samemu w ogrodzie, ale nie zawsze jest taka możliwość. Ogród jest miejscem, gdzie pies może czuć się swobodnie i zażyć nieco ruchu, ale nierzadko na jaw wychodzą także jego destrukcyjne skłonności. Kopanie dołków, wydeptywanie ścieżek na trawniku czy uszkadzanie roślin to tylko niektóre ze spotykanych psich „rozrywek”. Zdarza się także, że pies wykorzystuje niedoskonałości ogrodzenia, aby uciec z posesji. W takim przypadku najlepiej jest wyznaczyć określoną strefę w ogrodzie, do której pies ma dostęp i skorzystać z kojca jako miejsca zarezerwowanego tylko dla niego.
Psa można zostawić w kojcu także w takich momentach, gdy jest to dogodne dla nas lub zwierzęcia. Jeśli musimy przeprowadzić jakieś ważne prace w ogrodzie, zwłaszcza te generujące hałas, pies może się stresować, być agresywnym, lub po prostu przeszkadzać. Zdarza się także, że pies źle znosi obce osoby odwiedzające domowników. Jeśli kojec znajdzie się w odpowiednim oddaleniu od tych czynników, to możemy oszczędzić stresu zarówno sobie, naszym bliskim, jak i samemu zwierzęciu. Jeszcze inne wykorzystanie kojca to możliwość zamknięcia psa, gdy ten mógłby przeszkadzać wewnątrz domu – np. ma miejsce ważna uroczystość lub obecność psa rozpraszałaby dzieci.
Jak kojec może wpływać na zachowanie i samopoczucie psa?
Kwestia zamykania psa w kojcu budzi czasami kontrowersje. Zamykanie psa na całe dni w kojcu jest jak najbardziej naganne i źle wpływa na dobrostan zwierzęcia, jednak z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że kojec sam w sobie może przynosić dla czworonoga także korzyści. Jak już wspomniano, kojec może być miejscem odpoczynku psa i swoistym azylem, do którego sam będzie mógł wracać wedle uznania.
Warto jednak zadbać, by kojec rzeczywiście był przyjaznym i znajomym miejscem dla psa. W tym celu przydają się zabawki, przekąski i znajome przedmioty, np. ulubiony koc. Przyzwyczajanie psa do kojca może być szybkie i bezproblemowe, ale zdarza się, że nawet na chwilowe próby zamknięcia w kojcu pies reaguje agresją. W takim przypadku warto odwracać jego uwagę, np. kładąc do kojca psi przysmak. Pies, który nauczy się korzystać z kojca, może zacząć z chęcią do niego wracać, a zamknięcie na jakiś czas przestanie stanowić problem.
Jak wybrać odpowiedni kojec i gdzie go ustawić?
Kojec może pozwolić wyciszyć się i uspokoić psu, który źle znosi nadmiar bodźców. By jednak służył mu dobrze, musi być wybrana odpowiednia konstrukcja, a także jej lokalizacja. Przede wszystkim należy dobrać rodzaj i wielkość kojca do temperamentu i postury naszego przyjaciela. Jeśli pies ma tendencję do podkopywania się, to konieczna będzie podmurówka. Zdarza się, że pies może przegryźć lub wygiąć nawet metalową siatkę, więc należy zwrócić uwagę na solidne wykonanie i dobre jakościowo materiały.
Jeśli chodzi o lokalizację, to pies najlepiej będzie się czuł w miejscu, które zapewni mu cień w upalne dni i tam też najlepiej umieścić kojec. Nie zapominajmy o miskach na karmę i wodę oraz zabawkach i legowisku – te dobierzmy tak, by pies czuł się w kojcu rzeczywiście „jak w domu”. Zadbajmy też o wydzielone miejsce do załatwiania się – dzięki niemu pies zacznie traktować okolice kojca jak swoje terytorium i łatwiej przyzwyczai się do nowych warunków panujących w ogrodzie.