Słońce jest naturalnym źródłem energii dla całego ogrodu i rośliny nie potrzebują Twojej interwencji, by czerpać korzyści z nasłonecznienia. Co jednak, jeśli w ogrodzie zainstalujesz fontanny, zraszacze, nawadnianie wewnętrzne i oświetlenie? Poznaj możliwości zasilania takiego systemu!

W ostatnich dwóch dziesięcioleciach na popularności zyskały tzw. ogrody słoneczne, których wcale nie należy kojarzyć z idealną pod względem nasłonecznienia lokalizacją. To bowiem miejsca, gdzie stosuje się rozwiązania fotowoltaiczne.

Dla wrażeń estetycznych i komfortu odwiedzających w ogrodzie często instaluje się systemy oświetlenia i fontann. To układy charakterystyczne dla przedsięwzięć komercyjnych, którymi są ogrodnicze centra handlowe. Można je jednak wykorzystywać również w ogrodach przydomowych i parkach publicznych.

Jakie zalety ma zasilanie systemów wodnych i oświetleniowych w ogrodzie za pomocą fotowoltaiki? Jak to działa? Sprawdź!

Doświetlenie ogrodu nocą pozwala na bezpieczniejsze przemieszczanie się na jego terenie. Może stwarzać także niedostępne za dnia wrażenia wizualne. Żwirowe ścieżki czy kolorowe rabaty mogą świetnie współgrać z subtelnym oświetleniem lamp i reflektorów.

Tradycyjna instalacja elektryczna – utrudnienia

Jednym z podstawowych utrudnień dla stworzenia systemu oświetlenia w ogrodzie będzie konieczność poprowadzenia okablowania. To często konieczne ze względów bezpieczeństwa niskonapięciowego. Wiąże się z wykorzystaniem nieestetycznych transformatorów, puszek połączeniowych, kabli i przewodów, które będą wystawione na działanie żywiołów.

Rozwiązania z przewodami podziemnymi stwarzają także ryzyko przy pracach ogrodowych. Można łatwo zapomnieć, którędy poprowadzono zasilanie i naruszyć je za pomocą narzędzi ogrodniczych. Próba zabezpieczenia się przed taką ewentualnością wiązałaby się ze sporządzeniem precyzyjnych map i utrzymaniem łatwej do nich dostępności.

Ogród słoneczny – samowystarczalność

W ogrodzie słonecznym, czyli takim z fotowoltaiką, większość systemów oświetleniowych jest samowystarczalna, wyposażona we własne baterie i dyskretne okablowanie. To latarnie, słupki i ozdoby patio, które są łatwe do zamontowania i nie będą wymagające w utrzymaniu, co więcej, idzie za nimi estetyka.

Instalacje wodne zasilane fotowoltaiką

Obecność wody w ogrodzie często wiąże się z koniecznością pompowania, irygacji i filtrowania. Wodę rozprowadza się za pomocą pomp zasilanych energią elektryczną. Celem jest nawadnianie większych obszarów czy zapewnienie działania większych ozdób (to np. ogrodowe fontanny).

Prąd stały czy zmienny?

Silniki dla pomp ogrodowych mogą wykorzystywać prąd stały, czyli taki, jakiego dostarczają panele słoneczne. Potrzebny będzie jednak regulator mocy, a do zarządzania magazynowaniem energii nieodzowne okażą się akumulatory. Dla silników na prąd zmienny system fotowoltaiki wyposaża się w falownik (inwerter), który przekształci prąd stały w prąd zmienny.

Oszczędność i niezależność

Z pomocą fotowoltaiki przepływ wody i napowietrzenie oczka wodnego czy może efektowna fontanna mogą być zasilane niezależnie od centralnej sieci dystrybucji prądu. Jest to rozwiązanie zielone, tańsze i prostsze w instalacji.

Jaka fotowoltaika dla ogrodu?

Obok rozwiązań samowystarczalnych, jak mniejsze pompy fontann czy wolnostojące latarnie, w ogrodzie można rozważyć zastosowanie centralnego systemu zasilania opartego o fotowoltaikę.

Profesjonalne firmy, takie jak davinci.pl, oferują wykonanie najwyższej jakości instalacji fotowoltaicznej na dachach zabudowań. Możesz wykorzystać swoją altanę czy budynek mieszkalny jako niezależne źródło energii skierowane na Twój ogród.

Rozważ technologię, jaką wybierzesz do paneli fotowoltaicznych i dopasuj ją pod względem zapotrzebowania. Zorganizuj przestrzeń dla falownika oraz akumulatorów i zaprojektuj ogród słoneczny na miarę nowoczesnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Wcześniejsze uwzględnienie potrzeb energetycznych urządzeń ogrodowych i dobór odpowiedniego zestawu zasilania słonecznego pozwoli podjąć optymalną decyzję.

Ogród słoneczny nie będzie dodatkowym obciążeniem dla środowiska, a stały rozwój technologii pozyskiwania zielonej energii umożliwi coraz skuteczniejsze rozwiązania dla twoich alejek i fontann.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej