Czym charakteryzują ogrody hiszpańskich nieruchomości? Zobaczcie!

Ogród w stylu hiszpańskim, często określany także jako ogród śródziemnomorski, charakteryzuje się elementami, które odzwierciedlają estetykę i tradycje Hiszpanii. Oto kluczowe cechy ogrodu w stylu hiszpańskim:

Kolory ziemi

Paleta kolorów ogrodów w stylu hiszpańskim jest ziemista i ciepła, z odcieniami terakoty, głębokiego błękitu, żółci i zieleni. Kolory te znajdują odzwierciedlenie w nasadzeniach, nawierzchniach, dekoracjach i detalach architektonicznych.

Bujne nasadzenia

Ogrody w stylu hiszpańskim charakteryzują się zazwyczaj bujną, zieloną roślinnością, z naciskiem na rośliny śródziemnomorskie i odporne na suszę. Można znaleźć w nich między innymi drzewa oliwne, cytrusowe, cyprysy, oleandry, lawendę, rozmaryn czy agawę.

Fontanny i baseny

Fontanny są charakterystycznym elementem hiszpańskich ogrodów, dzięki czemu są one tak kojące i orzeźwiające. Mogą być to proste fontanny ścienne lub wyszukane fontanny wolnostojące wykończone efektownymi kafelkami. W ogrodach hiszpańskich przy willach często można także zobaczyć baseny.

Układ dziedzińca

Ogrody hiszpańskie zazwyczaj mają charakterystyczny układ zamkniętego dziedzińca, często z centralnym punktem, takim jak fontanna, posąg lub drzewo. Dziedziniec jest zwykle otoczony budynkami lub murami, co stwarza poczucie prywatności, ale również daje ochronę przed palącym słońcem.

Terakota

Doniczki, płytki i innego rodzaju ceramika z terakoty są powszechnie używane w ogrodach w stylu hiszpańskim, a jej ciepły, ziemisty kolor nadaje im efektowny wygląd.

Dekoracje w mauretańskim stylu

Hiszpańskie ogrody często zawierają elementy inspirowane mauretańskim wzornictwem, takie jak płytki w orientalne wzory geometryczne, łukowe drzwi, metalowe zdobienia i dekoracyjne donice. Elementy te nadają ogrodowi egzotyczny i elegancki charakter.

Nawierzchnia ścieżek i dziedzińców

Ścieżki i powierzchnie dziedzińców w ogrodach hiszpańskich są często wyłożone kolorowymi, wzorzystymi płytkami, kamieniami lub płytami chodnikowymi tworzącymi skomplikowane wzory dające efekt mozaiki.

Kojący cień

Aby uciec przed żarem śródziemnomorskiego słońca, hiszpańskie ogrody często zawierają zacienione obszary tworzone przez pergole, altanki lub kraty pokryte roślinami pnącymi, takimi jak winorośl lub glicynia.

Przestrzenie do wypoczynku na świeżym powietrzu

Ogrody hiszpańskie często mają też przestrzenie do relaksu oraz do spożywania posiłków na świeżym powietrzu, na przykład może być to dziedziniec z miejscami do siedzenia, patio zadaszone pergolą lub przytulny kącik z ławkami i poduszkami.

Zdjęcia ogrodu hiszpańskiej nieruchomości

Ogród inspirowany Hiszpanią, detale
Ogród w stylu hiszpańskim – jak go urządzić?
Kolorowy hiszpański ogród z fontanną
Ogród w stylu hiszpańskim – jak go urządzić?
Hiszpański ogród z fontanną
Ogród w stylu hiszpańskim – jak go urządzić?
Hiszpański ogród z fontanną
Ogród w stylu hiszpańskim – jak go urządzić?
Hiszpańskie rośliny i architektura ogrodowa
Ogród w stylu hiszpańskim – jak go urządzić?
Hiszpański ogród z mozaiką
Ogród w stylu hiszpańskim – jak go urządzić?

Rośliny do ogrodu hiszpańskiego – jakie drzewa, krzewy i kwiaty wybrać?

Projektowanie ogrodu w stylu hiszpańskim wymaga wyboru roślin, które dobrze rosną w klimacie śródziemnomorskim i przywołują na myśl rustykalną, bujną i kolorową atmosferę Hiszpanii i innych regionów śródziemnomorskich.

Oto lista drzew, krzewów i kwiatów, które najlepiej sprawdzają się w hiszpańskich ogrodach:

Drzewa:

 • Drzewa cytrusowe (Citrus spp.) – cytrynowe, pomarańczowe i inne, nie tylko wydają owoce, ale także mają atrakcyjne liście i pachnące kwiaty.
 • Drzewo figowe (Ficus carica) – z dużymi, klapowanymi liśćmi i słodkimi figami.
 • Drzewo granatu (Punica granatum) – mają błyszczące zielone liście, pomarańczowo-czerwone kwiaty i wydają smaczne owoce.
 • Drzewo migdałowe (Prunus dulcis) – dają wiosną delikatne różowe lub białe kwiaty i dodają ogrodowi romantycznego akcentu.
 • Drzewo oliwne (Olea europaea) – jest ikoną śródziemnomorskich krajobrazów ze względu na swój rustykalny wygląd.

Krzewy:

 • Bugenwilla (Bougainvillea spp.) – pnącza z podsadkami imitującymi kwiaty w odcieniach czerwieni, różu, fioletu i pomarańczy są kwintesencją hiszpańskich ogrodów.
 • Lawenda (Lavandula spp.) – nie tylko wydaje pachnące kwiaty, ale także idealnie pasuje do śródziemnomorskiej palety kolorów dzięki fioletowym kwiatom i srebrzystym liściom.
 • Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) – pachnące i odporne na suszę zioło, które dobrze sprawdza się w suchych, hiszpańskich ogrodach.
 • Szałwia (Salvia spp.) – pachnąca szałwia nadaje ogrodom wyjątkowy zapach i idealnie nadaje się do gotowania.
 • Cyprys (Cupressus sempervirens) – wysokie, smukłe cyprysy są często wykorzystywane do nasadzeń w ogrodach hiszpańskich i śródziemnomorskich.
 • Agawa (Agave spp.) – sukulent ten dzięki swoim liściom w kształcie rozety świetnie nadaje się do hiszpańskiego ogrodu, a przy tym jest wysoce odporny na suszę.

Kwiaty:

 • Geranium (Pelargonium spp.) – pelargonie mają efektowne kwiaty w różnych kolorach, na przykład można sadzić je w wiszących donicach.
 • Irys (Iris spp.) – irysy w różnych kolorach, w tym głębokich błękitach i fioletach, dodają ogrodom śródziemnomorskim elegancji.
 • Mak (Papaver spp.) – polecany jest zwłaszcza mak hiszpański (Papaver rupifragum), który znakomicie wpisuje się w paletę kolorów hiszpańskich ogrodów.
 • Nagietki (Tagetes spp.) – znane ze swoich żółtych i pomarańczowych kwiatów, idealne do tworzenia akcentów kolorystycznych.

Marzysz o hiszpańskim ogrodzie z prawdziwego zdarzenia? Zamieszkaj na słonecznym wybrzeżu Costa del Sol!

Stworzenie hiszpańskiego ogrodu w Polsce nie jest problemem, ale wtedy, gdy chcesz cieszyć się z pięknych scenerii w Hiszpanii na żywo, pomyśl o wyjeździe lub przeprowadzce właśnie w to malownicze miejsce!

Kupno nieruchomości w Hiszpanii to nie tylko znakomity pomysł na wakacyjne wyjazdy, ale również przyszłościowa inwestycja. Dzisiaj na taką transakcję decyduje się coraz więcej Polaków, którzy upodobali sobie szczególnie region Costa del Sol nad wybrzeżem Morza Śródziemnego. W położonych tam kurortach, takich jak Marbella, Benahavís czy Estepona, na nabywców czeka szeroka gama tradycyjnych domów i nowoczesnych willi z malowniczymi ogrodami.

Szeroki wybór nieruchomości w Hiszpanii na: agnesinversiones.com prezentuje biuro Agnes Inversiones, które od lat specjalizuje się w kupnie, sprzedaży i wynajmie nieruchomości w malowniczej Andaluzji, a także zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę w ramach zarządzania nieruchomościami, prac remontowych, budowlanych i projektowania wnętrz.

Korzystając z pomocy sprawdzonego biura nieruchomości w Hiszpanii, można stać się właścicielem przepięknego domu wraz z hiszpańskim ogrodem z prawdziwego zdarzenia!

ikona podziel się Przekaż dalej